Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Törvényes közszereplők arcképé...

Törvényes közszereplők arcképét felhasználni AI (mesterséges intelligencia) általt generált képekhez?

Figyelt kérdés

Letöltöttem a Stable Diffusion AI kép generátort, és gondoltam vicces lenne mémeket generálni politikusokkal és közszereplőkkel.


Mivel több óráig is eltarhat az AI betanítása egy arcképre, ezért gondoltam előtte megkérdezem, hogy egyáltalán törvényes-e ez (ha nem, akkor nem szánom rá feleslegesen az időt).



2023. okt. 18. 11:09
 1/7 anonim ***** válasza:

A képről magáncélra - ha az jövedelemszerzés vagy jövedelemfokozás célját közvetve sem szolgálja - a Szerzői jogról szóló törvény értelmében készíthetsz másolatot, azt magáncélra felhasználhatod, viszont arra ügyelni kell, hogy - bár "a közéleti szereplőknek az átlagosnál jobban kell tűrniük a személyükkel szemben megnyilvánuló, a közéleti szereplésükkel kapcsolatos véleménynyilvánítást, kritikát" - az elkészített, publikált tartalom nem sértheti a közszereplő személyiségi jogit. Bővebbem - bár főleg fotó kapcsán:

* [link]

* [link]

2023. okt. 18. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, de két dolog még felmerült bennem:


1. Egy AI által generált kép valójában nem a közszereplőröl készült, hanem egy algoritmus generálta azt hasonlóság alapján (tehát nem egy konrét, élő személyről készült, valódi fotóról van szó). Talán művészi ábrázolás? Nem tudom.


2. Nem értem ezt a "magáncélra" dolgot. Ha publikálom (megosztom közösségi média oldalakon), akkor az már nem magáncélú (gondolom).

2023. okt. 18. 12:06
 3/7 anonim ***** válasza:
45%

Pénzt nem kereshetsz vele (amúgy sem a te hanem az AI terméke).

Nem sértheti a közszereplő személyiségi jogait, illetve nem terjeszthetsz általa fake-híreket. Igaz, utóbbi miatt szerintem csak akkor ütheted meg a bokádat, ha bíróságra kerül az ügy, de előbbi élből problémás lehet.

Szóval ne generálj vele pl meztelen fotókat vagy olyan helyzeteket amikről aztán elhíreszteled, hogy megtörténtek, pedig nem. Mondjuk amikor én generáltam olyna képet Midjourneyvel, hogy Orbán és Putyin smárolnak, az pl már lehet necces:D

2023. okt. 18. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

"amúgy sem a te hanem az AI terméke"


A jog nem ismer olyat hogy emberen kívül barminek tulajdonjoga legyen. Nem hogy Ainak de még állatnak sem lehet magántulajdona.

2023. okt. 26. 04:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

4, jómadár, az I tulajdonosának a terméke.

Menj fel pl a Midjourney oldalára, ott le van írva kié a kép amit generáltatsz... hát nem a tiéd.

2023. okt. 26. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

#5: A kérdező a Stable Diffusion-t használja, ott nincs ilyen tulajdonosi megkötés.


Maga a Stable Diffusion MIT,

[link]

az alapmodell CreativeML Open RAIL++-M

[link] -MODEL

licencű - utóbbi tartalmaz olyat (persze a függelékben ;) ), hogy nem "szabad" más jogát megsérteni vele, hamis híreket generálni, stb, stb... - de nem formálnak jogot az elkészített képekre.

2023. okt. 26. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
El nem tudom hinni, hogy nem került eléd még hasonló videó.
2023. okt. 26. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!