Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A második feleségemnek a...

A második feleségemnek a gyereke alkoholizmusból eredően elhunyt. Ez a gyerek nincsen a nevemen, csak neveltem. Feleségem már elhunyt. Most az elhunyt nővére azt mondta a temetést nekem kell rendezni a költségekkel együtt. Ez igaz lehet? Mit tehetek

Figyelt kérdés
Második feleségemnek két nagykorú felnőtt gyereke egy fiú egy lány volt. Feleségem már három éve elhunyt, most a fia hunyt el semmi vagyonnal munkahellyel nem rendelkezett. A temetésének az intézésével és a költségeivel vannak gondjaim. A volt feleségem lánya nem intéz semmit, azt mondja az anyja után nekem a kötelességem a temetés költségeit állni. Én úgy tudom nem, mert soha a nevemre egyik volt feleségem gyerekeit nem vettem. Kérdésem mit tudok tenni? Jogilag kinek a kötelessége az elhunytat eltemettetni?
2023. nov. 11. 10:43
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
100%
A nővér a rokona neki,nem pedig te.
2023. nov. 11. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
100%

A lányának a felelőssége, neked semmilyen kötelezettséged nincs.

Mindenesetre megvan róla a véleményem, hogy milyen ember lehet, aki a saját testvérét nem képes eltemettetni.

2023. nov. 11. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 A kérdező kommentje:
Értem! Köszönöm szépen a válaszokat. A lány testvére örökölte meg z elhunyt feleségem után járó örökséget egyedül, mivel a testvérét a hagyatéki eljárásra nem lehetett feltárni. Nekem a fél házra élethosszig tartó haszonélvezeti bejegyzés van. De a nevelt lányom már beakart vitetni a szeretetotthonba, és kérte mondjak le a holtig tartó haszonélvezetemről hogy eltudja adni a házat.De nem írok alá semmit, még eltudom magam látni, főzni is tudok még. De a holtig tartó haszonélvezetem az első házasságomból születendő fiamra hagyom, mert Ő jobban megérdemli mint a nevelt lány.
2023. nov. 11. 11:19
 4/21 Ékezetes billetyűzet ***** válasza:
100%
Haszonélvezetet nem lehet örökölni.
2023. nov. 11. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
100%
A haszonélvezeti jog a haláloddal megszűnik,nem örökölheti utánad senki.esetleg pénzért lemondhatsz róla.
2023. nov. 11. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 A kérdező kommentje:
Ameddig a bejegyzés rajta van, addig nem tudja eladni. Gondolom az én halálom esetekor a holtig tartó haszonélvezet beírására a vér szerinti fiamnak is lehet köze. Nem. Végrendelkezést nem írattam az ügyben.A halálom után kié lesz az a ház amiben jelenleg is élek?
2023. nov. 11. 11:38
 7/21 anonim ***** válasza:
100%

Ha nincs tulajdonjogod a házon, akkor azt nem örökli senki, hanem a halálod után megszűnik rajta a haszonélvezet, és a tulajdonos birtokba veheti


A temetést nem kell intézned, a testvére dolga lenne

Végső esetben az önkormányzat elintézi

2023. nov. 11. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
100%

#3 Ahogy írták, haszonélvezetet nem adhatsz át másnak. Megváltani lehet, a tulajdonossal megegyezhetsz, hogy fizet neked X összeget, cserébe nem leszel tovább haszonélvező, meg amíg élsz, addig te dönthetsz arról ki éljen veled a lakásban. Addig ott élhet veled a fiad vagy bárki, de a haszonélvezet csak neked jár életed végéig, nem örökölhető, nem átadható senkinek.

Beszéljetek róla a lánnyal, hogy majd hajlandó leszel a haszonélvezet megváltására kicsit később és te majd eldöntöd, hogy mikor nem szeretnél már ott egyedül élni. Akkor kifizet téged, te meg azt a pénzt használhatod, hogy egy idősek számára létesített intézményben, otthonban könnyebben találj szobát.

A haszonélvezetet pont azért találták ki, hogy aki benne élt a házastársával az ne legyen a saját lakásából köteles kiköltözni ha a társa meghal, ugyanakkor így nem sérül az örökös joga sem, hiszen a tulajdonjogot ő kapja. Csak várnia kell rá, esetleg évtizedeket is - de az akitől örökölte az eleve nem neki szánta a lakását, hanem a házastársának is akart a lakhatásáról gondoskodni.

Mivel nem vagy semmiféle rokoni kapcsolatban a meghalt fiúval, nem vagy köteles semmit fizetni a temetéséből. Bőven elég ha intézted amit kell.

A helyi önkormányzattól lehet támogatást kérni a temetési költségekhez - a fiú lakcíme szerinti önkormányzatnál kell ezt megkérdezni.

A temetési költség az örökösöké, tehát akik a meghalt örökösei lehetnének. Ez pedig a testvére és nem te vagy.

A lány örökölte azt amit a testvére örökölt volna, ha korábban a fiú örökli a ház egy részét az most lenne a lány öröksége tőle és ez az amiből neki fedeznie kell a temetést. Akkor is ha most nem tudja eladni. Ez az ő feladata, az ő kötelessége mert az ő rokona, testvére még ha nem is tartották a kapcsolatot.Tehát:

1. a temetés költsége nem a te dolgod, nem vagy rokona az elhunytnak és nem örököltél tőle semmit.

2. a haszonélvezetet nem adhatod át a fiadnak, senkinek sem és nem lehet örökölni.

3. haszonélvezőként engedheted, hogy a fiad most ott lakjon veled. Amúgy kié a ház? Az egészet a lány örökölte vagy csak a felét és a másik fele meg a tied?

4. a haszonélvezetet meg lehet váltani, a lány és te megegyezhettek egy összegben amit ő fizet neked érted cserébe és akkor te hamarabb kiköltözöl, ő meg el tudja adni a házat.

5. a haszonélvezeted nem szűnik meg azzal ha idősek otthonába költözöl, hiába adja el a házat akkor neked jogod van az új tulajdonostól bérleti díjat kérni a haszonélvezeti részed után amíg élsz.

2023. nov. 11. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:

#2 "Mindenesetre megvan róla a véleményem, hogy milyen ember lehet, aki a saját testvérét nem képes eltemettetni."

Nem tudhatjuk milyen volt az elhunyt testvér, milyen kapcsolatuk volt. Ahogy le lett írva, az anya halálakor meg se találták és alkoholista volt. Attól mert egy családba születtek, lehet hogy bántalmazta a testvérét vagy éppen korábban kifosztotta, akármi lehet ami miatt totál érthető ha nem akar pénzt kiadni a temetésére.

2023. nov. 11. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
#9: Ha így is van, akkor sem korrekt semmiképp a kérdezőre hárítani ezt a felelősséget.
2023. nov. 11. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!