Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi történik akkor ha a szülők...

Mi történik akkor ha a szülők ki akarják tenni a még velük felnőtt gyereküket a házukból, de a gyerek nem hajlandó költözni?

Figyelt kérdés

A kérdés pusztán elméleti.


Sok ilyen kérdést és választ láttam már hogy kitették a szülők a gyereket. Sajnos a valóságban is volt ilyen ismerősöm, akit kidobtak a szülők hogy mostmár felnőtt boldoguljon egymaga. De mi van ha a gyerek nem hajlandó távozni? Mi van ha záratcseréltetnek és a gyerek meg mondjuk rendőrt hív, hogy ő ott lakom és nem engedik be? ( korábban házastársas kérdésnél olvastam ezt hogy a feleség kizárta a férjet, aki rendőrt hívott és mivel oda volt bejelntve bekellett hogy engedje )



dec. 20. 16:49
 1/6 anonim ***** válasza:
60%
A kérdés számos dologtól függ. Az viszont elég szomorú, hogy egy szülőnek ilyen megoldáshoz kell folyamodni. Mert hát ugye ő nevelte, hogy ilyen lett, neki is van köze hozzá. Az persze semmiképp sem normális, hogy egy felnőtt ember nem akar elköltözni otthonról, mert kényelmesebb a mamahotel. Kirakni simán persze nem lehet, a hatósági eljárás meg örök haragot szül. Meg kell találni a közös megoldást és természetesen addig a költségekhez is hozzá kell járulni, ami nem csak a rezsit jelenti, hanem bizonyos "bérleti díjat" is.
dec. 20. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
44%
"mivel oda volt bejelntve bekellett hogy engedje" - itt a válasz
dec. 20. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
51%

ez összetett dolog.


az első kérdés, hogy van-e szülőnek tartási kötelezettsége. ezt szükség esetén a bíróság is megállapíthatja, de ökölszabályként, ha a gyerek folyamatosan tanul (pl. egyetem, főiskola) és a tanulmányai nem hosszabbodtak meg önhibájából túlzottan (pl. 8 éve jár elvileg 5 éves képzésre), akkor szülőnek el kell őt tartania. ez hasonló ahhoz, mintha 18 év alatti gyereke lenne, azaz szállás, ruha, kaja stb. de nem kell önerején felül teljesítenie.

ilyen esetben nem rakhatja ki, illetve kirakhatja ugyan, de gondoskodnia kell a lakhatásáról.


ha nincs a szülőnek tartási kötelezettsége, akkor a gyermek szívességi lakáshasználónak számít, akit fel lehet szólítani a távozásra. ha ennek nem tesz eleget, akkor pereskedni kell és akkor majd a bíróság szólítja fel a távozásra, aminek (szükség esetén) a rendőrség szerez majd érvényt.

olyan nincs (elvileg, gyakorlatban persze lehet), hogy lecserélik a zárat és kidobálják a cuccát az ablakon.

dec. 20. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
24%
Nincs tartási kötelezettsége érettségi után. Akkor már a családi pótlék se jár.
dec. 20. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
60%

"Nincs tartási kötelezettsége érettségi után."


rosszul tudod.


ptk:


4:220. § [A továbbtanuló nagykorú gyermek tartásra való jogosultsága]


(1) A továbbtanuló nagykorú, munkaképes gyermek a rászorultsági vélelem esetén kívül is jogosult a tartásra, ha szükséges tanulmányai indokolt időn belüli folytatása érdekében arra rászorul. A gyermeknek a szülőt a továbbtanulási szándékáról késedelem nélkül tájékoztatnia kell.


(2) Az (1) bekezdés szerinti tanulmánynak minősül az életpályára előkészítő szakképzettség megszerzéséhez szükséges képzés vagy tanfolyam, a felsőfokú végzettségi szintet biztosító alap- és mesterképzésben, valamint a felsőfokú szakképzésben folytatott tanulmányok folyamatos végzése. Nem érinti a tanulmányok folyamatosságát az a megszakítás, amely a jogosultnak nem róható fel.


(3) A szülő nem köteles nagykorú, továbbtanuló gyermekét eltartani, ha


a) a gyermek a tartásra érdemtelen;


b) a gyermek tanulmányi és vizsgakötelezettségének rendszeresen, önhibájából nem tesz eleget; vagy


c) ezáltal a szülő saját szükséges tartását vagy kiskorú gyermekének tartását veszélyeztetné.


(4) A nagykorú gyermek érdemtelen a tartásra akkor is, ha a tartásra kötelezettel kellő indok nélkül nem tart kapcsolatot.


(5) A szülő a huszonötödik életévét betöltött, továbbtanuló gyermekének tartására rendkívül indokolt esetben kötelezhető.

dec. 20. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

A 3-as válaszoló jól írja.

Ha nincs tartási kötelezettség, akkor fel lehet szólítani a gyereket a lakás elhagyására.

De ha nem megy, akkor az egyetlen teljesen törvényes módszer a kirakására a pereskedés.

Ha kizárják, és rendőrt hív, a rendőr nem tud mást csinálni, mint megnézni a lakcímkártyát, és ha azon az áll, hogy ott lakik, akkor bizony be kell engedni.

Mert igaz, hogy a lakcímbejelentés jogot nem keletkeztet, de a rendőrnek nincs jogköre eldönteni, hogy az ott lakás jogos, vagy jogtalan. Kizárólag csak a lakcímbejelentés áll rendelkezésére.

Van egy szürkezónás módszer, mint nemfizető albérlő esetére is: először felszólítani írásban a lakás elhagyására. Utána ha határidőig nem tett eleget ennek, akkor a cuccait leltárba venni tanú igénybevételével (mikor nincs otthon), és mindent elzárni egy helyre, aztán zárat cserélni. Ha rendőrt hív, akkor persze vissza kell engedni, de ehhez ritkán folyamodik olyan, akit úgyis ki akarnak rakni. Viszont a lakás tulajdonosát nem szokták megbüntetni, ha utólag mellette dönt a bíró a lakáselhagyást kérvényező perben.

dec. 25. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!