Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Kötelesrész bizonyítása hogy...

Kötelesrész bizonyítása hogy történik?

Figyelt kérdés

Van két gyerekem, ők lesznek az örököseim.

Egyikük - már 15 éve (még házasságban éltem az apával, de elváltunk), szóval kapott egy lakást. (18 éves volt akkor)

A másik gyerekünket - ahogyan az lenni szokott volt..-, a válás után nem támogatta az apa. Megtehetné, de nem teszi meg.

Tavaly örököltem, és a teljes összeget odaajándékoztam annak a gyerekemnek, aki már vagy 10 éve albérletezett

Miután nem biztos, hogy élek még 10 évig, ennek az összegnek az egyharmadát kérheti köteles részként a másik gyerekem. Sajnos ismerem őt annyira, hogy kérni is fogja. Miközben ő jelentősebb előnnyel indult.

Nem tudja, hogy az örökségemet a testvérének adtam, de szerintem sejti.

Feltételezésre nem hiszem, hogy pert indíthat. Nem is szeretném, ha pereskednének.

De ha mégis szeretne, akkor beleturkálhat a testvérének a bankszámlájába vagy kinyomoztathatja, hogy volt-e pénzmozgás? Vagy hogy működik ez?


márc. 8. 07:53
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:
Felesben akartam - és bőven fognak kapni így is -, de lehet, hogy beszélek egy közjegyzővel. És akkor nem törvényes öröklés lesz, hanem végrendeleti.
márc. 8. 12:50
 12/15 A kérdező kommentje:
#10, egyébként köszönöm az ötletet. Nagy kő hullott most le a lelkemről.
márc. 8. 13:02
 13/15 anonim ***** válasza:
10-es: a köteles rész arra az örökrésztre vonatkozik, amit nem örököl a gyereke, tehát az ajándék felének az egyharmada járna. Ez független az egyéb örökségtöl!
márc. 8. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
MIndenképpen keress fel egy hozzáértü ügyvédet vagy közjegyzöt, töle kapod a leghasználhatóbb megoldást.
márc. 8. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

13

Hát ezt nagyon rosszul tudod.

A kötelesrész az örökség egészére vonatkozik. Nem úgy van, hogy minden dologból külön-külön kell egyharmadot kapni. Hanem kiszámítják minden létező hagyatéki tételnek, valamint 10 éven belül adott ajándéknak a pénzbeli értékét, ezt mindet összeadják, és ennek a harmada értékében fog örökölni az erre jogosult.

Ptk:

"7:80. § [A kötelesrész alapja]

(1) A kötelesrész alapja a hagyaték tiszta értéke, valamint az örökhagyó által élők között bárkinek juttatott ingyenes adományok juttatáskori tiszta értéke."

márc. 9. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!