Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogyan lehet megtámadni egy...

Hogyan lehet megtámadni egy eltartási szerződést, ha tudjuk ugyan hogy nem beszámítható állapotában kötötték az örökhagyóval, de bizonyítani nem tudjuk?

Figyelt kérdés
Röviden: az 5 unoka közül az egyik eltartási szerződést ktött nagyapánkkal, és ez a hagyatéki tárgyalás idézésének kézhezkapásával tudtuk meg. Tehát mellékelték a szerződést is. Amiben olyan ápolásokról írtak ami nem jöhetett létre mivel az az unoka sem tartotta nagyapánkkal annyira a kapcsolatot. Szóval szinte csak nagyanyánk tartotta és amit ő segített az úgy van írva mintha most az az egyszem unoka tette volna, ami hazugság, de sajna nagyanyánk az az egyetlen unoka mellett áll, tehát így elég nehéz bizonyítani az ellenkezőjét. Mit tudnánk és hol, mennyiért tenni hogy ne csak egy unoka örököljön? (Ugyanez az unoka nagyanyánk házát is eladatta, magyarul abból is teljesen kizárt minket, mivel adásvétel után derült ki hogy nincs már meg a a ház sem? Lehet h udnánk útólag még ebből is követelni?)
2009. jan. 31. 12:04
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Először is a törvényes öröklési rend szerint - végrendelet hiányában - a nagyszülők gyermeke(i), azaz a szüleitek örökölnek, így annak, hogy ti lennétek a (jogos) örökösök, valószínűleg oka van. (Mondjuk a szülő halála, vagy végrendelet - de ez utóbbi valószínűleg nem, mivel eltartási szerződés jött létre.) Ezt azért tisztázni kellene, hogy te, mint unoka, milyen jogcímen lettél (volna) örökös.


Ugyanis, ha csak azért, mert a szülőd a javadra mondott volna le, akkor a szülő lett volna a jogos örökös, vagyis ő fog tudni intézkedni ez ügyben.


Amit tehetsz: HA bizonyítani tudod, hogy a tartás nem volt valós (pl. ki temette el a nagypapát? Csak mert ez lényegi kérdése lehet az eltartásnak...), akkor az eltartási szerződést meg kell támadni, annak semmisségét, és a törvényes öröklési rend kijátszására irányuló szándékot bizonyítani, majd visszaállítani a törvényes öröklési rendet. Ez az öröklési rend szerint jogosult személynek érdemes elindítani.

Itt viszont meg fogják kérdezni a nagymamát is, az unokát is. Ha pedig egybehangzó vélemény lesz, akkor rosszak az esélyek. Igaz, akkor a szavahihetőséget kell megdönteni. (Pl. ott volt x időben az ápolás okán, de te tanúkkal vagy egyéb módon bizonyítod, hogy mégsem volt ott. Egy-két ilyen, és a bíróság szavahihetetlennek állítja be, akkor már közelebb kerülsz az igazadhoz.)

Nem egyszerű, de nem lehetetlen a tartási szerződést érvényteleníttetni.


A másik kérdésed: Az unoka mikor adatta el nagyanyátok házát? Mennyire volt valós és értékszerű adás-vétel és mi lett a pénz sorsa?

2009. jan. 31. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Apum részéről van ez de ő meghalt már. Tehát ezért jöhettek az unokák.


A másik házból származó pénzből pedig az említett unoka vett lakást és újítatta fel azt.

2009. jan. 31. 12:58
 3/7 A kérdező kommentje:
És a hagyatéki tárgyalás előtt kell intézkedni vagy ott kell felhozni ezeket? vagy vinni kell ügyvédet vagy hogy működik ez?
2009. jan. 31. 13:06
 4/7 anonim ***** válasza:

Ha az élő nagymama házát "eladatta" és abból a nagymama annak a javára ad és annyit, amennyit akar. Saját vagyonával életében mindenki szabadon rendelkezik.


Az eltartási szerződést is nehéz lesz megtámadni ha ez a nagymama tanusítja, hogy létrejött az eltartás a szerződő felek között

2009. jan. 31. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Azért nem kis mértékű vagyongyarapodás egy ingatlan ára... Ha a kedves mama nem bankszámlán adta az egyetlen(...) unokájának, akkor bizony az összeg illetékköteles...


Esetleg az unokával is beszélni kellene, hogy ugyanmár hajlandó-e az egyezségre, ha már "így alakult", vagy megpróbálja megfizetni egy esetleges vagyonosodási vizsgálat során feltárt adó- és illetékhiányt az állambácsi részére... Jelezzétek, hogy ti jobb feltételt mondanátok neki, mint az APEH-határozatban szereplő...


Egyet innen, egyet onnan. Így igazságos.

2009. jan. 31. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Sajnos, a kérdésben jelzett unoka miatt a többiek már nem örökölnek, mert a tartási szerződés alapján átruházott ingatlan már nem esik öröklés alá (hanem az egyetlen tulajdonosa az eltartó).

Sőt, ha valóban eltartási szerződésről van szó, akkor még életében átruházta a nagyszülő a tulajdonjogát, így nincs is hagyatéki tárgyalás.

Polgári pert lehet indítani színlelt szerződésre hivatkozással, és kérni a tartási szerződés érvénytelenségének megállapítását.

Feltéve, hogy tényleg lehet bizonyítani a szerződés színlelt voltát, és azt, hogy a törvényes öröklés alól akarta kivonni az örökséget az illető.

Továbbiakat emailben, ha még lenne kérdés ezügyben.

2009. febr. 1. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Ha jól értem a másik kérdést, ugyanez az unoka valahogy - de vajon hogy? - megszerezte a nagymamai ház tulajdonjogát is és egyedül eladta.

Kérdés, milyen jogcímen szerezte meg. Ha a nagymama neki ajándékozta és ez átvezetést is nyert az ingatlannyilvántartásban (mert másképp ő nem tudta volna eladni), akkor már sajnos, semmit sem lehet tenni.

2009. febr. 1. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!