Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Édesapám kitagadott a végrende...

Édesapám kitagadott a végrendeletében, mert érdemtelen vagyok arra. Létezhet hogy az unoka örökölhet?

Figyelt kérdés
Idézek:,, A kitagadás azonban csak a kitagadott személyére vonatkozik, a gyermek kitagadása esetén helyébe az unoka lép. Ezzel van értelme megtámadni a végrendeletet? A választ előre is köszönöm.
2009. febr. 20. 14:32
 1/7 anonim ***** válasza:
90%

Nem vagyok jogász, de szerintem van olyan, hogy az unoka örököl. Miért ne lenne?


De nem tiszta teljesen. Ha a te gyermekedről van szó, mint unoka, akkor miért akarod megtámadni a végrendeletet. Illetve ha még az unoka nincs 18, akkor a vagyont a gyámja kezeli.

2009. febr. 20. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
54%
A kitagadásnak jogszabályban meghatározott esetei vannak, nem lehet csak rámondani valakire h érdemtelen rá csak úgy. Ezt vizsgálni kell. Fontos tudnivaló hogy a kitagadott örökösnek is jár kötelesrész. Ha nagyértékről van szó ügyvédet javaslok.
2009. febr. 20. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
96%

Kedves előttem szóló, kitagadni pont a kötelesrészből lehet valakit, semmi másból.

Ha valaki végrendeletet ír, akkor főszabályként a kapja az örökséget, akit a végrendeletben megneveztek, egyes törvényes örököseinek pedig kötelesrész jár. Ez utóbbira vonatkozik a kitagadás (nem is lenne másképp értelme).

De a kitagadásnak pontosan körülhatárolt feltételei vannak a Ptk.663.§-ban, pontosan meg kell jelölni az okot és ennek az oknak a Ptk-ban is szerepelnie kell, emellett az szükséges még hozzá, hogy az örökhagyó a végrendelet készítését megelőzően ezt a kitagadási okot ne bocsássa meg (mert ha mégis megbocsátotta, akkor a kitagadás érvénytelen).


Kedves Kérdező! Hogy van-e értelme megtámadni a végrendeletet, azt Neked kell eldöntened, mindenesetre, ha szeretnél kötelesrészben részesülni, akkor ajánlatos.

2009. febr. 20. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
52%
Menjel el egy ugyvedhez, es ne hagyjal egyetlen fillert se masnak! Kitagadni a sajat gyereket? Gyonyoru, mondhatom. Menjel ugyvedhez, es ne hagyd magadat!
2009. febr. 20. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
96%

nézzük csak ki az ÉRDEMTELEN

a törvény egyértelműen felsorolja

602. § (1) Érdemtelen az öröklésre

a) aki az örökhagyó életére tört;

b) aki szándékos eljárásával az örökhagyó végakaratának szabad nyilvánítását megakadályozta, vagy annak érvényesítését meghiúsította, illetőleg ezek valamelyikét megkísérelte;

c) aki a hagyatékban való részesülés céljából az örökhagyó után törvényes öröklésre jogosult vagy az örökhagyó végintézkedésében részesített személy életére tört.

(2) Az érdemtelenség nem vehető figyelembe, ha az érdemtelenségre vezető magatartást - bárki ellen irányult is - az örökhagyó, illetőleg az, aki ellen irányult, megbocsátotta.


Ha az a), b), c) pontok közül valamelyik nincsen konkrétan kifejtve a végrendeletben, akkor lőttek a kitagadásnak - és megkapod a köteles részt!!!


ha egyértelműen le van fektetve, és bizonyítékkal is alátámasztva, hogy mondjuk leszúrtad az apádat, te utólag túlélte - akkor helyes az érdemtelenségre hivatatkozás


és igen, ha te ki lettél tagadva (és fennállnak feni feltételek) akkor a te leszármazóid öröklik a neked egyébként eredetileg járó részt, a kötelesrészt


a kötelesrész egyenlő az egész öröklendő hagyaték felével!


(amúgy ehhez az ügyhöz felesleges az ügyvéd, csak a pénzt viszi, a törvény egyértelmű, nincs is mit elemezgetni rajta, csak el kell figyelmesen olvasni)

2009. febr. 20. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! Megindokolta, érdemtelen vagyok mert sosem kerestem stb. 4 éves korom óta nem volt kapcsolat köztünk, de próbáltam de felesége nem engedte. Ő fenyegette hogy elválik ha nem irat rájuk mindent .Így féltestvérem örököl. De sokan mondják hogy nem is az apám lánya.
2009. febr. 21. 11:34
 7/7 anonim ***** válasza:
93%

az, hogy nem látogattad az még nem ok arra, hogy érdemtelen legyél

elolvastad a legutolsó hozzászólást?

abban is ott van, hogy azok közül (a-b-c) egynek ténylegesen meg kell valósulnia

ez nem történt meg

tehát van köteles rész, és nincs érdemtelenség, nincs kitagadás


vigyázz - ha te nem szólsz, nem reklamálsz akkor a közjegyző nem fog semmit tenni érdekedben

ha kell örökség lépni kell

először közjegyző előtt


602. § (1) Érdemtelen az öröklésre

a) aki az örökhagyó életére tört;

b) aki szándékos eljárásával az örökhagyó végakaratának szabad nyilvánítását megakadályozta, vagy annak érvényesítését meghiúsította, illetőleg ezek valamelyikét megkísérelte;

c) aki a hagyatékban való részesülés céljából az örökhagyó után törvényes öröklésre jogosult vagy az örökhagyó végintézkedésében részesített személy életére


e háromból egy is megvalósult?

nem - hát akkor ne hagyd megad

2009. febr. 22. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!