Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Büntetést érdemelnek a torrent...

Büntetést érdemelnek a torrentezők?

Figyelt kérdés

Ide inkább semmit nem írok,mert nem tudom megfogalmazni úgy,hogy ne legyen provokatív...

Szóval én nem.


2011. szept. 11. 11:50
1 2 3
 11/29 anonim ***** válasza:
Ott a pendrive adó ilyen célra.
2011. szept. 11. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/29 anonim ***** válasza:
100%

A törvény szerint igen, mivel bár a letöltés nem, a feltöltés már büntetendő.


Hogy morálisan mi a helyzet, az egész más kérdés. Egy film zene, videójáték elkészítése súlyos pénzekbe kerül, és a készítőknek (ha nem valami borzalmas szemetet állítanak elő) jár érte pénz. Viszont, legalábbis itt keleten a fizetésekhez képest, általában borzalmasan túl vannak árazva. Ez persze nem az ő hibájuk, a nyugati pénztárcákhoz szabják a dolgok árát, ha nálunk olcsóbb lenne, sokan inkább webshopon, e-bay-en vennék tőlünk, ráadásul mi kicsi piac vagyunk, úgyhogy amennyi nálunk kiesik, az bőven megtérül(het) tőlünk nyugatabbra.


Visszatérve a túlárazás problémájára, természetes, hogy egy 4000 forintos DVD, 7000 forintos BR filmet, 3000 forintos CD-t, 9-13000 forintos videójátékot nem tud (rendszeresen) megvenni az, aki 80-120 ezerből tengeti életét és emellett még családot kell etetni, rezsit fizetni, mondjuk autót fenntartani, és nem árt, ha egy kis vésztartalékot is sikerül félre tenni váratlan kiadásokra.


Ehhez persze hozzá kell tenni, hogy ezeknek a szórakozási formáknak még így sincs rossz ár/érték aránya. Egy 4-ezer forintos filmért, ha csak kétszer nézed meg, már átlag 3 óra szórakozást kaptál (1300ft/óra) és ez nagyjából igaz a többi digitális médiacikkre is (videójáték, zene). Tehát végül is nem méltánytalan az ár.


Az is igaz, hogy sok "alkotás" nem éri meg azt az (induló)árat, amiért árulják, mert egyszerűen pocsék lett a film/játék, vagy nem akar egyetlen szám miatt megvenni egy egész lemezt.


Emellett még ki sem tértem az operációs rendszerekre. Persze van a piacon ingyenes megoldás dögivel, de a legelterjedtebb mégis a Windows, amiért megint csak súlyos pénzeket kell letenni. Egy rendes dobozos Windows 7 30 ezernél kezdődik, mellé a teljes Office 2010 már 80 ezer. Ezt az emberek többsége egyszerűen NEM TUDJA KIFIZETNI!


A másik oldalról viszont ott van, hogy van aki 100 forintot nem adna eredeti szoftverért, mert az ingyennél ugye nincs olcsóbb és miattik azok szopnak, akik viszont hajlandóak fizetni ezekért a cikkekért. A termékeket drágítja a másolásvédelem, az adathordozókra jogdíjat terhelnek, videójátékoknál az egyre agresszívabb másolásvédelmi eljárások sokszor jobban keresztbe tesznek a legális példánnyal bíró felhasználónak, mint a kalózverziót birtoklónak. Miattuk vált lehetetlenné, hogy önmagad számára biztonsági másolatot készíthess a megvásárolt termékről.


Remélem sikerült elég részletesen ismertetnem a problémát.

2011. szept. 11. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 anonim ***** válasza:
45%
engem az zavar amikor egy jó játékot törnek fel és cheatelnek benne és nem lehet tőlük sehogy se megszabadulni
2011. szept. 11. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/29 anonim ***** válasza:
100%

Nem. Nem érzem túl igazságosnak, hogyha én megveszek egy DVD-t, CD-t, könyvet stb. mondjuk 5000-ért, akkor abból a szerzőnek kb. 800-1000 ft jut. A többit lenyelik a kiadók, meg a különböző piaci árrések. Egy jó előadó vagy egy jó film, egy koncerttel vagy vetítéssel a sokszorosát hozza, mint amit az eladásokból el lehetne érni. Nem véletlen, hogy nem is feltétlenül az előadók őrjöngenek, hanem a kiadók... A másik dolog, amit talán már írtak is, hogy ha megveszel egy ÜRES cd-t, dvd-t, pendrive-ot stb., akkor az árába már be van építve egy fajta szerzői jogdíj, mivel ők nagyvonalúan feltételezik, hogy te arra úgyis illegális tartalmat fogsz másolni, mert ugye pl. a családi képek/videók szóba sem jöhetnek... Szóval tehetnek egy szívességet.

Mondom úgy, hogy filmet eszembe nem jutna megvenni, de moziba rendszeresen járok.

2011. szept. 11. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/29 anonim ***** válasza:
igen, mehetnek VPN-ezni
2011. szept. 11. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/29 anonim ***** válasza:
100%

"Szerintem nem kell ezt firtatni. Nekem pl (ahogy még sok embernek is)nem lenne pénzem sem zenékre, sem filmekre. A havi 2000ft is sok lenne nekem ilyesmire. Tudom, hogy ez így egyoldalú, meg kevesebb a bevételük a kiadóknak...de biztosan nem 70-80 ezret keresnek, mint egy átlagember, úgyhogy én nem sajnálom őket. Maradjon így minden.

23N"


Szerintem meg ezt firtatni kell, mert vannak akik dolgoznak azért, hogy te szórakozhass, és nekik is élni kell valamiből. (Nem a kiadókra gondolok, őket én is lexarom magasról!) De ha egyre inkább elterjed, hogy senki nem vesz semmit, akkor egyre inkább jönnek az egyre silányabbb filmek stb. Pc-re például egy csomó jó játékot ki sem adnak, mert egyszerűen nem éri meg. Xboxra meg PS-re írják a játékokat zömmel. Ez mind az egyre jobban elharapózó illegális felhasználásnak tudható be.


Én sem vagyok sokkal jobb nálad, de bennem azért legalább meglenne a jószándék, fizetnék azért amit használok, ha racionálisak lennének az árak. A te hozzáállásod viszont abszolút élősködésen alapul, lexarnád azt is, ha összeomlana az egész rendszer, te csak élvezed azt, hogy még mindig vannak, akik fizetnek és ezért az ő bukszájukon te is szórakozhatsz.

2011. szept. 11. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/29 anonim ***** válasza:
100%

Büntetést nem érdemelnek. Inkább el kellene gondolkozni, hogy mi volna, ha egy mindenki számára elfogadható megoldást találnának ki erre a problémára.


Persze ez már évek óta fel-felmerül, és senki nem tudja a megoldást.


Amit el tudnék képzelni, az az, hogy kitalálunk valami megfizethető árú alternatívát, viszont ha az már beindult, utána büntetjük az illegális letöltést.

Ez a 2 ezer/hó torrentezési díj nem lenne rossz, az az egy gond vele, hogy akit eddig visszatart a dolog illegalitása (például a jogász apám), ezentúl az is torrentezne, márpedig ők eddig megvették a cédéket 3-5 ezer forintokért. Tehát megint veszteséges a dolog. Pontosabban van rá esély, hogy veszteséges lesz, ezt piaci elemzőknek kéne kiszámolni.


De ha jól sejtem, még mindig ez a legjobb megoldás, hogy aki tudja, kifizeti a cédét, aki nem, az letölti. Nem hinném, hogy ennyi év alatt a kiadák nem tudtak volna kitalálni egy más megoldást erre a problémára. Valószínűbbnek tartom, hogy végeztek egy rakás piacelemzést, és rájöttek, hogy még mindig így járnak a legjobban. Így aztán nem is forszírozzák a dolgot.

2011. szept. 11. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/29 anonim ***** válasza:
Nem
2011. szept. 11. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/29 anonim ***** válasza:
100%
Elég tré dolognak tartom a torrentezést, de amíg Magyarországon többe kerül egy újonnan megjelent cd, mint Amerikából megrendelve postaköltséggel együtt, addig senki se rinyáljon miatta.
2011. szept. 11. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/29 anonim ***** válasza:
Jogilag igen "szerzői jog" gyakorlatilag meg erre elég kevés a precedens, plusz ha határokon átnyúlik a dolog, márpedig az internet (egyenlőre) határtalan akkor meg már nemzetközi ügynek számít és az már annyira bonyolult, hogy önmagába döglik az egész ügy.
2011. szept. 11. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!