Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi történik ilyenkor az...

Mi történik ilyenkor az örökséggel?

Figyelt kérdés

Nagymamámnál áttétet állapítottak meg, de még pontosat nem tudok, csak annyit, h mindkét tüdejében. Azt mondja, már nincs neki sok hátra. Tesómmal ketten vagyunk unokái, ő már nagykorú, én nem. Van egy nagy háza kerttel, meg kocsija. Ha meghal, akkor az örökösösdés, stb., h vagy mint lesz? Nem érdekből kérdezem, mert szeretem, csak kiváncsi vagyok...

Légyszi segítsetek!

Köszönöm


2009. júl. 27. 15:57
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Amennyiben a nagymama gyermekei élnek, akkor - végrendelet hiányában - egységesen fognak részesülni az örökségből. Azaz a te apukád/anyukád és az ő testvére(i) egyenlő részben kapják meg.

Amennyiben a te szüléd, aki a nagymamád gyermeke már nem él, akkor te és a testvéred a szüléd részét egyenlő arányban elosztva kapjátok meg. De ezt CSAK AKKOR, ha már nem él a gyermeke.


Tehát egy példa:

Vagy te és a testvéred.

A te apukád a nagymama gyermeke, és apukádnak van egy testvére.

Ha él az apukád, akkor az örökség felét ő kapja meg, a másik felét a testvére.

Ha nem él az apukád, akkor az örökség felét a testvére kapja meg, a másik felét pedig ti ketten a testvéreddel, azaz 1/4-1/4 részt.


De még ne temesd a nagymamád!

2009. júl. 27. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Az első számú örökös mindig a leszármazott, tehát a nagypapa gyermeke vagy gyerekei. Ha valamelyik gyereke már nem él, akkor helyébe az ő leszármazottai lépnek. Tehát az unoka nem lesz automatikusan örökös.
2009. júl. 27. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Csak összekevertem, a nagymamát a nagypapával. Ha a nagypapa még él, akkor ő tulajdonjogot nem, de haszonélvezeti jogot örököl.
2009. júl. 27. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Először a nagymamád gyerekei (azaz a szülőd és testvérei) örökölnek egyenlő arányban, azaz ha a mamának van 4 gyereke, akkor mind a négyen 25-25%-ot örökölnek. Te és a tesód csak akkor, ha a szülőd lemond a ti javatokra, természetesen csak a sajátjáról tud lemondani, vagyis a fenti 4 örökös esetében a tesód és a te részed 12,5-12,5%. Mivel a tesód nagykorú, ő megkapja az örökséget, te még nem, a 18. születésnapodig a gyámod rendelkezik az örökséged felett, de eladni nem adhatja el csak gyámhatósági engedéllyel.

Az örökösödés menete egyébként az, hogy a halotti bizonyítvánnyal birtokában felvesznek egy hagyatéki leltárt, amin minden érték szerepel, ingó és ingatlan egyaránt. Azon fel lesz tüntetve, hogy kik az örökösök. Előbb utóbb lesz egy hagyatéki tárgyalás, ahol minden az örökségben érintett személyt meghívnak, ennek a végén lesz a hagyatékátadó végzés, amiben konkrétan szerepel, hogy kié mi.

2009. júl. 27. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

nem temetem, csak rákos, és 1-2 hónapon belül meghal...

amúgy meg egy gyereke van, az apánk, aki már nem él.

így akkor felezünk a bátyámmal?

2009. júl. 27. 23:40
 6/6 anonim ***** válasza:
Igen
2009. júl. 28. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!