Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Pár méterre tőlem egy öreg...

Pár méterre tőlem egy öreg néni kezéből kitépik a táskát és a földre lökik. A rabló az én irányomba futva menekülne. Előkapom az engedéllyel hordott pisztolyom és kétszer hasba lövöm. Elterül a földön, de túléli. Elítélhetnek a védekezésért?

Figyelt kérdés

Elítélnek azért, mert segítettem? Elítélnek, mert feltartóztattam a bűnözőt? Elítélnek, mert más vagyontárgyát akartam megvédeni? Elítélnek, mert megakadályoztam egy bűncselekmény befejezését?


Természetesen Magyarországra vonatkoztatva kérdezem. Tudom, hogy olyan országokban mint Ausztria, Csehország vagy Szlovákia, fel sem merülne ellenem semmiféle büntetőeljárás.


2014. szept. 22. 12:15
1 2 3
 21/23 anonim ***** válasza:
0%

"Egy tolvaj nem érdemel halált, főleg egy vérgőzös széljobbertől két haslövést ki tudja milyen fegyverrel.


Ez csak az elborult szélsőjobbos értékrend szerint helyénvaló."


Én egy szóval nem említettem, hogy helyes lenne táskalopásért ilyet csinálni! Nem helyeslem. Viszont a válaszom többi része nem nagy tévedés szerintem.

2014. szept. 22. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/23 anonim ***** válasza:

Az általad felvázolt helyzet egyáltalán nem védekezés vagy más megvédése. Ez csak egy pitiáner lopás, még csak nem is rablás.


Ellenben jogod van feltartóztatni a rendőrség kiérkezéséig, és ha a feltartóztatás közben sérülést szenved attól el szoktak tekinteni. Például ha esés közben "eltörik a keze".


Az alábbi esetekre nem vonatkozik az arányosság elve, tehát az alábbi esetekben ölheted meg a támadót.


a) azt személy ellen

aa) éjjel,

ab) fegyveresen,

ac) felfegyverkezve vagy

ad) csoportosan

követik el,

b) az a lakásba

ba) éjjel,

bb) fegyveresen,

bc) felfegyverkezve vagy

bd) csoportosan

történő jogtalan behatolás, vagy

c) az a lakáshoz tartozó bekerített helyre fegyveresen történő jogtalan behatolás.

(3) Nem büntethető, aki az elhárítás szükséges mértékét ijedtségből vagy menthető felindulásból lépi túl.

(4) A megtámadott nem köteles kitérni a jogtalan támadás elől.


Amik ezen kívül vannak ott az arányosság elvét kell megtartani. Az általad felvázolt helyzet pedig a fentebb felsoroltakon bőven kívül esik. Ami pedig a szememet szúrja az "Elítélhetnek a védekezésért?" kérdésed. Az mióta védekezés hogy egy menekülő emberre rálősz? Ne érts félre, én is a fegyvertörvények liberalizációja mellet vagyok és én is támogatom hogy ha szükséges akkor lehessen lőfegyverrel védekezni az átlag polgár számára is. De ez azért már túlzás.


Az általad felvázolt helyzetben még az USA-ban is meghurcolnának.


Pont nemrég történt az USA-ban hogy az anyuka egy menekülő betörőre lőtt rá. Az anyukának az volt a mázlija hogy megijedt hogy a lányának valami baja esik, illetve a betörő fenekét csak néhány sörét kapta el így "könnyebb" sérülést szenvedett. Így az anyuka is megúszta komolyabb következményen nélkül. Hozzáteszem hogy csak az ajtó felfeszítéséből eredő anyagi kár keletkezett.

2014. szept. 29. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/23 anonim ***** válasza:
Most úgy van a törvényben, hogy ha éjjel vagy fegyveresen vagy csoportosan támadnak rád akkor a támadó(k) éleze árán is védheted magad, akkor nem, hogyha egy nálad 2-szer nagyobb ember támad meg de nappal fegyvertelenül egyedül. Ha viszont valami olyan eszközzel véded magad ami nem lehetne nálad közterületen, akkor megbüntetnek rendesen és elkobozzák. Ha pisztolyról van szó, és főleg úgy hogy figyelmeztetés nélkül lelövöd őket, még ha van engedélyed úgy is lecsuknak. Usában ha a birtokodon idegent látsz azt lelőheted de az utcán egy rablót nem, főleg nem figyelmeztetés nélkül. Ezt mindent országban büntetnék.
2014. okt. 26. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!