Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Vitatható- egy szerződésen...

Vitatható- egy szerződésen szereplő aláírás érvényessége és hitelessége, ha a szerződést ügyvéd jelenlétében írták alá?

Figyelt kérdés
Adásvételi szerződésen szereplő vevői aláírás hitelessége vitatható-e, ha a vevő aláírása a szerződésnek az ügyvéd által fogalmazott szövegét: " a szerződő felek mint akaratukkal mindenben egyezőt előttem és a tanúk előtt írták alá" is tartalmazó szerződésen szerepel? Természetesen a tanúk és az ügyvéd aláírasa is rendben szerepel a szerződésen.

#ügyvéd #szerződés #Aláírás hitelessége
2017. jan. 21. 13:09
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
100%

Nos, én így látom: (előre bocsátom, hogy ügyvéd vagyok)


- Nem vagyok kiképezve a különböző igazolványok egyes biztonsági jeleinek felismerésére. Az újfajta személyit konkrétan először egy ügyfélnél láttam anno.

- Egy 'sima' szerződés megkötésénél elég a felek nyilatkozata a személyazonosságukról. Én NEM azt igazolom az ellenjegyzéssel, hogy valami nyomozóhatóság módjára leellenőriztem a feleket, hanem azt, hogy az előttem aláírók akaratát foglaltam okiratba, őket semmi (felismerhető) befolyás nem térítette el a megfelelő nyilatkozat tételében (itt sem kell nyomoznom, nem vagyok rendőr, se pszichológus!), és hogy aki megjelent az irodámban, az előttem, saját kezűleg írta alá a dokumentumot.

- Vannak olyan esetek, amikor köteles vagyok meggyőződni a felek tényleges személyazonosságáról, és ehhez ilyenkor "segítséget" kapok az államtól is: ügyvédként elérésem van az állami személyi adat- és lakcímnyilvántartásba, amin keresztül le tudom ellenőrizni az átadott személyi igazolvány és lakcímkártya érvényességét, illetve, hogy az nincs-e ellopottként, elveszettként lejelentve. Hogy az előttem megjelent személy tényleg XY-e, azt csak úgy tudom megállapítani, hogy a képen lévőhöz hasonlít-e. Aki már sok igazolványt látott (akár sajátját is), tudja, hogy ez valóban nem mindig egyszerű dolog. (Levágatta a haját, szőkéről feketére festette, szemüveges lett, stb.) Nyilván megteszem, amit lehet, de azért bocsásson meg a világ, hogy nem állítok nyomozókat az ügyfeleimre.


Ezt az ellenőrzést - JÜB-nek hívják amúgy - nem végezhetem el csak úgy bármikor, ehhez jogosultság és megfelelő alap kell. Cégeljárás esetén kötelező, ingatlanügyletnél az kötelező, hogy meggyőződjek a személyazonosságáról, ezért ott is alkalmazom.


De ha valaki odajön, hogy szeretne egy nyilatkozatot tenni arról, hogy X napon Y-nak odaad 5.000,- Ft-ot, akkor nem fogom leellenőrizni, és nem is tehetném meg, csak ha valami nagyon-nagyon nyomós indokom lenne rá. (Gyanús személy, stb.)


Szóval: természetesen megtámadható az okirat, a Ptk teljes bizonyítóerejű magánokiratok megtámadására vonatkozó szabályainak és határidejeinek megfelelően. És ez nem jelent egyben feltétlenül ügyvéd ellen intézett támadást is.

2017. jan. 23. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm #11 igen értékes hozzászólását! Mindenesetre nyugtalanító, hogy az ügyvédi ellenjegyzés csak annyit garantál, hogy nem könnyen - és kevés pénzért - lehet majd érvényesíteni az ellenjegyzésével született szerződést. Mindez egyértelműen alkalmas a jogilag nem iskolázott és főképpen az ügyvédi praktikákban tájékozatlan szerződő fél megtévesztésére. De, ha humorizálni szeretnék, ő is becsaphatja a szerződést ellenjegyző ügyvédjét, fizethet pl. hamis pénzzel. Talán a hamis személyazonosítást nem felismerő ügyvéd elnézi a hamis pénzt is ;)
2017. ápr. 30. 12:51
 13/14 A kérdező kommentje:
A szerződést ellenjegyző ügyvédnek ellenőriznie kell, "hogy aki megjelent az irodámban, az előttem, saját kezűleg írta alá a dokumentumot. ". Ezek alapján milyen kártérítés követelhető az ellenjegyző ügyvédtől, ha a szerződést egy női fél nevében egy férfi írta alá - a nő nevét aláhamisítva- és az ügyvéd ezt a szerződést ellenjegyezte? ( utána meg másoknak van gondja belőle.)
2017. máj. 8. 00:47
 14/14 A kérdező kommentje:
#9-nek jelezném, hogy "Én ilyet nem mondtam" reflexióját tökéletesen értem, ugyanilyen, az enyémhez hasonlítható tartalommódosító átszövegezést alkalmaznak egyes bírók a tárgyalás jegyzőkönyvének magnóra mondásánál, amin aztán milliók múlnak...
2017. máj. 11. 09:11
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!