Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Linuxban hogyan lehet megnézni...

Linuxban hogyan lehet megnézni, hogy a HDD mitől lassult be?

Figyelt kérdés

Valamiért nagyon belassult az egyik HDD-m. Nem tudom mi lehet a baja.

smartctl ezt írja.

[link]

Jól értem, hogy minden rendben? Nagyon kínai ez nekem, hd sentinelhez vagyok szokva 😅



azt hogyan találhatnám meg, hogy mi lehet a gondja, ha nem sérülés/elhasználódás?

RAM/CPU rendben mennek és másik tárhelyről rendben vannak a sebességek.

iotop parancsot néztem még. Semmi furcsaság nem megy. Jelenleg pl egy TV rögzítés, SD adás 800 K/s, meg be-bevillan egy Nextcloud folyamat, valszeg valami log vagy ellenőrzés.


jelenleg ott tart, hogy már nem tudok megnézni egy filmet, mappa megnyitás 10 ezer év, fájl másolás is. Pár napja még minden jó volt. A másolási sebesség korlátja a gigabit LAN volt. Most meg már nem képes lejátszani egy 1080p filmet se.


6TB-on jelenleg 800 giga a szabad hely. És elvileg CMR, tehát nem szabadna, hogy befolyásolja az adattelítettség sem, főleg nem ilyen szinten.

újraindítás volt, programokat mostanában nem frissítettem, de azóta lefrissítettem mindent, és nem segített. 🤔


2023. júl. 1. 08:29
 1/2 anonim ***** válasza:

Van paranccsoros HDSentinel Linux alá, tessék, itt egy parancs hozzá:


wget [link] -O - | gunzip -d >> HDSentinel && chmod +x HDSentinel


Majd utána elindítod: ./HDSentinel


De szerintem a HDSentinel sem fogja tudni megmondani, mi a baja, mert ő is csak a SMART adatokból tud kalkulálni, és ha a gyártó használható adatok helyett hülyeségeket ad vissza, akkor így jártál effektus van. Nekem is van olyan HDD-m, amire 100%-os kondíciót ír a HDSentinel, miközben 20 percig tart, míg betöltődik róla a Windows.

Egyébként a SMART adataid szerintem rendben vannak.

2023. júl. 1. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Ez igy eléggé komplex probléma, a legegyszerubb pen driverool bootolsz tiszta linuxot..

sudo dd if=/dev/sdb of=/dev/null bs=1M status=progress


futtatod es irja a sebességet milyen tempoval olvas..



ha látod hogy jó akkor a hdd jó, és a hardver jó nem kell vele foglalkozni..


Szoftveres gond lesz. Ha nem, akkor dmesg ir e problémát.


én így állnék neki mert ez pár perc és sokminden kizárható

2023. júl. 1. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!