Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Igaz az,hogy dvd-re kiírva...

Igaz az,hogy dvd-re kiírva fontos adatokat akár 1000 évig is hibamentesen tárolhatók az adatok?

Figyelt kérdés
Valahol ezt olvastam ez érvényes lehet a blueray lemezre is?

dec. 28. 01:48
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%
Speciális lemezek vannak erre, de mivel 100 év nem telt el a feltalálásuk óta, így csak mesterséges tesztek vannak rá, majd 1000 év múlva térjünk vissza a kérdésre.
dec. 28. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%

Az Optikai Tárolástechnikai Egyesület 30-100 évet prognosztizál a DVD-R/DVD+R lemezekre:

"Generally speaking, manufacturers claim life spans ranging from 30 to 100 years for DVD-R and DVD+R discs and up to 30 years for DVD-RW, DVD+RW and DVD-RAM. Be aware, however, that disc producers, manufacturing methods and materials change over time as do applications and cost imperatives. Consequently, those concerned with disc longevity should consult their media manufacturer for more particular information."

[link]


Az USA Kongresszusának könyvtárának gyorsított öregedés-tesztje több mint 30 éves élettartamról ír:

[link]


De egyébként kizárólag egy példányban készült mentés nem mentés.

Minimum 3 példány kell, amiből minimum kettő tárolható az adatmentés helyéhez közel, minimum egy, pedig távolabb.

És időnként ellenőrizni kell az adatok olvashatóságát - ha az egyik példány megsérül, akkor a megmaradt ép példányok valamelyikéről pótolni kell azt.

dec. 28. 02:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 gentoojedi ***** válasza:
100%
Az M-Disc jelölésű dvd és blu-ray lemez igér 1000 évet elméletben. De az elég drága. Viszont GB/ft szempontjaból az ilyen blu-ray éri meg jobban. Az lg írók rámogatják az M-disc lemezek írását, olvasását. Meg talán most már az asus is. De mwg kell nézni. Lgre ra is van írva nagy betűkkel. A blu ray író viszont 4-5 dvd író ára
dec. 28. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:

Az 1000 év elég blődség, lévén nincs rá hatékony megoldás, hogy ezt teszteljék. Ha fontos adatról van szó, akkor egyrészt több lemezre kell kiírni, a lemezeket nem együtt tárolni és 4-5 évente új másolatot készíteni.


Egyébként a legtöbb optikai lemez nem bírja olyan sokáig. Nekem a 20-25 éves CD lemezeimnél 10-ből csak 5-6 olvasható már, a többi tönkre ment.

dec. 28. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
Magánemberek, és pár GB esetén szerintem ennek nincs jelentősége. Mondjuk minden adatot két különböző lemezen tárolsz egymástól kilométerekre, és ezeket 5-10-20 évente cseréled, nem egy nagy összeg.
dec. 28. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
Nagyon függő. Nekem úgy 100 írt lemezből (2003 és 2009 között írtak) 2-3 ment eddig tönkre. De minőségi Verbatim és TDK lemezek, nem valami noname. A TDK újraírható lemezeket is kb 500x újra tudtam írni mielőtt tönkrement. Szóval minőség függvénye, lehet a nagyrészük 100 év múlva is olvasható lesz, de a vérpistike occsó lemezre írt tudjuk milyen képgyűjteménye már lehet most is olvashatatlan.
dec. 28. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:

Amikor a floppyk megjelentek, azoknak is 100 évet jósoltak. Mondjuk igaz, vannak olyan floppyjaim, amik már 35 évesek, és még mindig működőképesek, de azért ha visszaemlékezek, olyanok is voltak, amik a főiskolától hazáig tartó utat sem bírták ki adatvesztés nélkül. (Nyilván a minőség, és a környezeti hatások is sokat számítottak.)

Ami az optikai hordozókat illeti: létezik M-Disc. Ezekre mondják, hogy akár ezer évet is simán kibírnak. De tekintve, hogy ennek alig több, mint a százada telt el a feltalálásuk óta, ezért releváns információval senki nem tud szolgálni.

Továbbá lényeges dolog a minőség, és a tárolási körülmények. Ha gagyi minőségű DVD-re írod ki az adatokat, és egy dohos pincében tárolod, nem lennék meglepve, ha az M-Disc sem bírná pár hónapnál tovább. Megfelelő minőségű média esetén, ha az szakszerűen van tárolva, még akár az ezer év is elképzelhető.


#4 "Nekem a 20-25 éves CD lemezeimnél 10-ből csak 5-6 olvasható már, a többi tönkre ment."

Nekem meg a kb. 200 lemezből összesen 5-6 ment tönkre 20-25 év alatt. Még a 10 db, 15 éve megírt TESCO Technika CD-k is olvashatók, pedig arra aztán nem mondanám, hogy a legmárkásabb. De az is igaz, hogy én azért óvni szoktam az adathordozóimat, és 90%-ban márkás termékeket szoktam venni.

Ettől függetlenül nem szabad fél vállról venni az adatmentések fontosságát.

dec. 28. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 CspCsj ***** válasza:
Biztosan lesz 1000 év múlva is olvasható CD/DVD lemez (minden környezeti hatásnak ellenálló dobozban tárolva) -- csak működő CD/DVD-olvasó meghajtód nem lesz már hozzá -- vagy ha lesz is, akkor meg nem lesz gép, amihez hozzá tudnád csatlakoztatni a meghajtót -- vagy ha számítógépet is eltárolsz, akkor meg monitor nem lesz, amin látnád a képet -- vagy ha kompletten minden szükséges alkatrészt is elraktározol, akkor meg ember nem lesz, aki majd kezelni tudná...
dec. 28. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 gentoojedi ***** válasza:

#7

"Amikor a floppyk megjelentek, azoknak is 100 évet jósoltak."


Amikor a floppyk megjelentek nem volt még mobiltelefon meg mobilhálózat, meg wi-fi router meg annyi elektronikai kütyü. A floppy lemez azért döglött meg a kinőtt méreten kívül, mert számára mágneses vihar van mindenhol. Amúgy megfelelően steril, száraz és mágnesmentes környezetben nem lett volna kizárt. Meg ugye ott van a súrlódási tényező, ami az optikai lemezeknél nincs, mert nincs fizikai kontaktus a leolvsó/író fej és a lemez között.

dec. 28. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 gentoojedi ***** válasza:
100%

#4


"Egyébként a legtöbb optikai lemez nem bírja olyan sokáig."


Nagyon nem mindegy lemez fajtája. Nekem még van 1997ben írt tökéletesen olvasható mp3as cd lemezem. Az kimondottan audio cd lemezre lett írva. akkoriban az audio lemezként feltüntetett írható cd-k nem csak a licenszelés miatt kizárólag az asztali cd íróval való kompatibilitás miatt volt annak titulálva, hanem a hordozóréteg minősége, jobb fényvisszaverő tulajdonsága és tartóssága miatt volt az. Azok még mélypiros, mélykék és mélyzöld meg sötét-aranysárga színben voltak kaphatók.

dec. 28. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!