Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Hogyan telepítsem az Arch...

Hogyan telepítsem az Arch Linuxot?

Figyelt kérdés
Lassan 2 éve használok Linux Mint Cinnamont a laptopomon, de megtetszett az Arch rolling release modellje. Tiszta Archot szeretnék feltenni, nem egy rá épülő distrot, de a terminálos telepítő eléggé elijeszt. Hogyan álljak neki?

ápr. 12. 09:12
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
ápr. 12. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 gentoojedi ***** válasza:
100%

"a terminálos telepítő eléggé elijeszt"


Akkor ezzel megpecsételted a sorsod. Az igény nem találkozik a valós lehetőségekkel.


Ha már félsz a termináltól, akkor csak pár disztribúció jöhet számításba.


Ha fontos a rfolling release modell, de nem akarsz megtanulni parancssori dolkokat, akkor kapásból két disztrót tudok ajánlani.


- openSuSE Tumbleweed

- PCLinuxOS

esetleg RED Core Linux


Első kettő önálló disztró, utóbbi gentoo alapú.



Ha meg valami erősebb disztrót akarsz, előbb ismerkedj a linux parancssorral. Annak meg nem az a múdja, hogy egy hardcore vagy softcore distrót telepítesz, hanem elkezded használni a terminált.


Linux Minten is lehet tanulni.


Menj át konzolra (ctrl+alt+funkcióbillentyű) és ott gyakorolj. Könyvtár listázás, létrehozás, törlés, navigálás, listázás. Pendrive felmountolás. Processzek listázása, leállítása, elindítása. Felhasználó létrehozása, törlése, csoporttok kezelése, felhasználó csoporthoz rendelése. Fájljogosultságok megváltoztatása. Ezután a szabilinux.hu pipás féle UNUX kezdőknek doksi első két pontját ajánlom figyelmedbe. Ha ezek mind csípőből mennek, akkor érdemes elgondolkodni akarsz-e meredekebb disztribúciót használni.


De előtte pszichológus kell, hogy ne félj a termináltól.


Neked nem ment idegeidre a Terminator, hogy ennyire félsz a termináltól?


Csak úgy nekiugrani egy archnak zéró tudással nagyon meredek.


Értem én, hogy van beginner guide. De ha nem érti meg valaki mi miért van, nem az angol nyelv hiányára gondolok, hanem mire való az a parancs.


Mert ha még sikerül is valahogy segédlettel vérverejtékkel feltenni, jön egy geb@sz egy rossz, vagy rosszul feltett frissítés miatt, aztán csalódottan disztrót váltasz.


Azoknak jó az arch, akik valami extrémebb disztrón túl vannak. (Pl: gentoo), csak valamilyen ideológiai okból inkább archot akarnak.


De hogy sokkoljak is a végére. Íme magyar nyelven egy LFS "telepítési" útmutató. Már a terjedelme eltántorító:


[link]

ápr. 12. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Amúgy a sima Arch. esetében nincs más megoldás. Ahogy fentebb is mondták, hogy az elképzelés nem egyenlő a valósággal. Tehát, ha nagyon akarod, akkor megoldod magadnak. Ha csak kósza álom volt, akkor nem fogsz semmit se tenni.


Tudod. "A siker ott kezdődik, ahol mások feladják."

ápr. 12. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
2-es válaszoló először is köszönöm a válaszodat hasznos volt. A termináltól magától nem tartok, szoktam is használni amit ott gyorsabban meg lehet oldani arra általában azt használom, inkább csak a rendszer telepítésétől tartok. Megpróbálom VirtualBox-ban először aztán ha nem történik semmi probléma nekilátok natívan is.
ápr. 12. 10:44
 5/10 HakapiszikMatyi ***** válasza:

" gentoojedi"

Ez, egy ritkán látott szép válasz volt.

Pomt én is váltanék disztrót egy gépen. Köszönöm én is! :)

ápr. 12. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Hát igen a LinuxMint Cinnamon szerintem a legjobb Windows "pótlék", egy pici hozzá szokással bárki el van vele. De ha ettől mélyebbre akarsz merülni akkor tanulni kell.
ápr. 12. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 gentoojedi ***** válasza:
100%

"Megpróbálom VirtualBox-ban először aztán ha nem történik semmi probléma nekilátok natívan is."


Használat során is bármikor felmerülhet bármi.


Állítólag sokat fejlődött arch azóta, amikor utolján használtam vagy 16 éve, de ha tényleg tartósan használni szeretnéd készülj fel az olyan meglepetésekre, hogy egy nagyobb frissítés után nem tud bebootolni.


PL elcsesződik egy grub beállítás, eltávolítódik a kernel vagy a ramdiszk.


Ilyeneknek járj utána mi az a chroot, hogyan kell live lemezről chrootolni, feltenni egy másik kernel, gyógyítani a ramdiszket, grubot stb.

És nem lenne ördögtől való fejből tudni megírni egy fstabot.


Ja meg persze nem árt néha egy backup a rendszerről. Rsync és barátai.

ápr. 12. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Bebootolsz a telepítő lemezre, beírod, hogy "archinstall" és beállítod a számodra megfelelő dolgokat.
ápr. 13. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Tom Benko ***** válasza:
@gentoojedi: mostanság már ritka, hogy az arch összeessen.
ápr. 17. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Tom Benko ***** válasza:
@8: szentelt vizet neki!
ápr. 17. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!