Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Mi a különbség egy újabb, és...

Mi a különbség egy újabb, és egy régebbi generációs processzor között?

Figyelt kérdés
Tegyük fel, hogy van két processzor, ugyanattól a gyártótól. Eltelt köztük 8 generáció, de ugyanaz a magszám és az órajel. Mi a processzornak az a paramétere, ami miatt az újabb generációs jobb teljesítményt nyújt?
2022. jan. 11. 22:06
 1/5 anonim ***** válasza:
84%

Hát szerintem erről akár egy kisfüzetnyi dokumentációt elő lehetne hozni, de értelme akkor lenne ha a processzorok alap működését tanulmányoznád át.


Konyhanyelven írva viszont talán úgy a legegyszerűbb kifejezni, hogy nyersen növelik az órajelenként elvégezhető műveletek számát, illetve rengeteg műveletet optimalizálnak, vagy épp külön utasításkészletbe kerül.


Ez utóbbira meg megint a vicces példa, azt mondom számold ki a gömb területét, és odarakom eléd mondjuk a függvénytáblázatot.


Míg kikeresgeted már azzal elmegy egy rakat idő, de ha odarakom eléd az adott oldalon kinyitva és csk matekoznod kell sokkal gyorsabb lesz a dolog.

2022. jan. 11. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
0%
Az ára.. :)
2022. jan. 11. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
89%

Ha intelről beszélünk akkor szinte semmi :D

Viccen kívül: amikor a Skylake-et toldozták 5 éven keresztül akkor azonos órajelen viszonylag kicsi volt az eltérés, csak sikerült az órajeleket feltolni :D


Az újabb utasításkészletek sok előnnyel járnak, a cache méret, néhány magon belüli architekturális változtatásnak is lehet hozadéka plusz ott vna a gyártástechnológia fejlődése. Ha a 8 generáció alatt jelentős volt az előrelépés, akkor előállhat olyan helyzet, hogy az azonos megadott órajelet az első processzor nem tudja korlátlan ideig tartani mert elmelegszik míg pár generációval később lehet ugyanahhoz elég jóval kevesebb áramfelvétel, kevésbé lesz meleg és mehet 7/24-ben megszakítás nélkül. Számít ​a gyorsabb memóriák sávszélelőnye is.


Azért ezeknél általában több módosítás szokott történni 8 generáció alatt. Ha megnézzük pl az intelnél a tokozáson belüli bruttó teljesítményt - azonos magszám esetén - akkor egy 3770K és 10100F között jelentős ugrás van, utóbbi közel 100%-kal gyorsabb pl cinebenchben aminek csak a kisebb részét adja a némileg magasabb órajel.


De ahogy írták, erről a valóban hozzáértők - akik ezeket tervezik - tudnának bővebben írni, de szerintem inkább lexikont, mint kisfüzetet :D

2022. jan. 11. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

A különbség az IPC, instructions per cycle, azaz egy órajel alatt mennyi feladatot végez el.


Ezt az adatot titkolják a gyártók, és az architektúra-felépítésbeli különbségek miatt nem is nagyon lehetne különböző generációkat így összehasonlítani. Tehát az egyetlen, amiben össze lehet hasonlítani, az a konkrét felhasználás, program/játéktesztek, benchmarkok.


Hyper-threading/simultaneous multithreading is lehet különbség. A többszálúsággal nagyon sokat lehet nyerni. Manapság már azért nagyon kevés procinál nincs HT (bár jelenleg az intel E core-oknál pl nincs, de P-nél van)

2022. jan. 12. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Csíkszélesség ami egyre kisebb bár annak is van egy végső határa, tranzisztorok száma, kevesebb energiafelvétel azonos órajel-frekvencián.
2022. jan. 13. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!