Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Meddig fognak még gyártani...

Meddig fognak még gyártani HDD merevlemezeket? 2024-ben van értelme a HDD-nek?

Figyelt kérdés

Mióta SSD-t használok sokkal gyorsabb a gépem és a PS5 is sokkal jobb SSD-vel, mint a PS4 volt, tervezek a PS5-höz plusz SSD-t venni és, ha tönkremegy a gépemben a HDD akkor SSD-t veszek. A gépemet jelenleg SSD, HDD kombóval használom, mert amikor vettem HDD-t akkor még nagyon drága volt egy SSD és abból kisebbet vettem. Az SSD baromi gyors a HDD részénél ahol tárolom az adatokat ott nagyon látszik a különbség. Van mikor elég lassan tölti be a fájlokat.

Egyszer voltam egy IT-s előadáson 2010-es évek elején és már akkor mondták azt, hogy a HDD elavult technológián alapszik. Akkoribban egy SSD nagyon drága volt. Nem kellett volna már akkor leépíteni a HDD-k gyártását? Manapság inkább SSD-t vesznek az emberek és inkább vesznek kisebbet, mint nagyobb tárhelyű HDD-t ami nemhogy lassabb, de baromi érzékenyek is. Gyerekkoromban kissé idegbeteg voltam és voltak problémáim a gépemmel, volt mikor ütögettem és legalább 3 db HDD ment tönkre emiatt a többi alkatrészek köszönik szépen bírták. :D HDD érzékenységei miatt is, hogyha tehetném leállítanám a gyártásukat, mert full elavultak. Ráadásul azért lenne jobb leállítani a gyártásukat, mert így még olcsóbban lehetne kapni SSD-t és többen is vennék. Talán gazdaságilag is jobban megérné, ha nem gyártanának többet. Szerintetek van még szükség HDD-re?


jan. 22. 16:52
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Egyáltalán nem elavult, és bőven gyártják még. A technológia fejlődése és kereslet-kínálat szempontból is a legjobb ár-kapacitás arányban áll most. Az optikai lemez van abban a státuszban, hogy már nincs rá tömegigény és lassan leállnak vele.
jan. 22. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim válasza:
100%
Nem is gondolnád, hogy mennyi HDD-t építenek bele háttértár rendszerekbe. NetApp, Riverbed stb.
jan. 22. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Jelenleg egy véletlenszerűen választott forgalmazónaál:

HDD 20TB 200 eFt, (10 eFt/TB)


míg a most elérhető (azaz bemész a boltba és azonnal oda adják raktárról)


8 TB-os a legnagyobb SSD 420 eFt (52,5 eFt/TB).


Bizonyos méret felett a HDD még mindig nagyságrendekkel olcsóbb.

jan. 22. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Persze, hogy van. Ár-érték arányban sokszorta jobb egy HDD, ha a tárhely mérete a lényeg. Egy gaming PC-hez, modernebb játékokhoz kell az SSD adta sebesség, persze, de ahol a kapacitás a szempont, nem a sebesség, ott semmi értelme SSD-re cserélni.
jan. 22. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Ez már megint a kérdésnek álcázott blog. Ha nem kell ne vegyél HDD-t.

Nekem jó 😛. 3*3TB a NAS-ba és a gépekbe is van 1-1 3TB-s (olcsóért volt).

Meg van még pár.

Van SSD-m is pár db, de most az "elavultság" oltárán nem fogok 20TB feleslegesen gyors SSD-t venni háttértárnak a hibátlan HDD-k helyére. 😃

jan. 22. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Amíg megéri. Azaz még sokáig. Amíg van olyan HDD, ami ár/értékben jobb, mint az SSD, addig lesz. Ez kb most 1-2TB és felette MINDEN!
jan. 22. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
jan. 22. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Hasonlítsd össze egy 4 TB-os SSD és HDD árát. Tény, hogy sokat zuhant az SSD ára az elmúlt években, de még mindig négyszer annyiba kerül mint a HDD. Ez az 1 TB és az alatti szegmensben már elhanyagolható különbség, így az átlagos PC felhasználóknak már megéri és egyre több az olyan PC amiben már nincs egyáltalán HDD. Viszont hosszútávú adattárolásban az SSD még mindig nem rúghat labdába az ára miatt, nem mellesleg a technológia se tart ott, hogy erre alkalmas legyen, mert egy néhány év alatt elfelejti a tartalmát, amit sehogy se nyersz vissza. A HDD 20 év után is olvasható, ha a mechanikája ép marad. De ha nem, megfelelő körülmények között könnyen cserélhető, a sikeres adatmentés esélye nagyságrendekkel nagyobb és olcsóbb is, mint egy SSD-ről.
jan. 22. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha nagy mennyiságű adat tárolása a cél akkor még van pár évtizedük legalább.
jan. 22. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

"Meddig fognak még gyártani HDD merevlemezeket?"

Ameddig lesz rá olyan mrétékű kereslet, hogy megéri gyártani. Nem vagyunk jövendőmondók, nem lehet előre megmondani. Ha tippelni kellene, szerintem legalább 15-20 évig még egészen biztosan, de talán jóval tovább is.


"2024-ben van értelme a HDD-nek?"

Persze.


"Egyszer voltam egy IT-s előadáson 2010-es évek elején és már akkor mondták azt, hogy a HDD elavult technológián alapszik."

Gondolom, hogy milyen előadás lehetett.

A helyzet az, hogy vannak, akik más a '80-as évek elején is temették a mágneses elvű adattárolást, aztán az igazi elterjedése csak ezek után kezdődött. Az a baj sok előadással, hogy rémesen szubjektív véleményeket fogalmaznak meg, és inkább törekednek arra, hogy minél hatásvadászabb legyen az előadás, mint arra, hogy az szakmailag korrekt legyen.

A tény az, hogy egyetlen elterjedt adatrögzítési technológia létezik, ami kvázi-korlátlan mennyiségű újraírást tesz lehetővé: ez pedig a mágneses.


"Akkoribban egy SSD nagyon drága volt. Nem kellett volna már akkor leépíteni a HDD-k gyártását?"

Gyakorlatilag te magad válaszoltad (cáfoltad) meg a krédésedet. Sokmilliárd dolláros bukás lett volna leállítani a merevlemezek gyártását, hiszen senki nem vett volna tízszeres áron SSD-t, inkább használta volna azt, amije van.

Ráadásul a megbízhatóságuk is elég problémás volt.


"inkább vesznek kisebbet, mint nagyobb tárhelyű HDD-t"

A többség igen.

Aztán meg jönnek hisztizni, hogy feltették az oprendszert, meg az Office-t, meg két játékot, és elfogyott a hely.


"HDD-t ami nemhogy lassabb, de baromi érzékenyek is"

Ez meg egyszerűen hazugság.

Pont 15 éve vagyok a szakmában. De ha csak az utóbbi 5 évet nézzük, akkor is ki tudom jelenteni, hogy a legmegbízhatóbb adathordozók a merevlemezek. Most a munkahelyemen nagyjából 50-50% az SSD-k, és HDD-k aránya. Sőt, inkább 60-40 a vinyók javára. Több száz gépből álló gépparkról beszélünk. Nagyjából 5 SSD-meghibásodásra jut egy HDD-hiba. Nem olyan "baromi érzékenyek" azok.


"Gyerekkoromban kissé idegbeteg voltam és voltak problémáim a gépemmel, volt mikor ütögettem és legalább 3 db HDD ment tönkre emiatt"

A mentális problémáid irrelevánsak a kérdés szempontjából. Rendeltetésszerűen kell használni az eszközöket. Ha egy nagykalapáccsal nekirontasz egy SSD-nek, az sem fogja túlélni.


A "gazdasági" érvelésed meg égbekiáltó ostobaság. De nem fogom most itt elmagyarázni a közgazdaságtan alapjait.

A diktátori ambícióidról meg annyit, hogy szerencsére nincs ráhatásod a világ működésére, és ez így jobb is mindenkinek.


"Szerintetek van még szükség HDD-re?"

Persze.


Az igazság az, hogy mint fentebb is írtam, a merevlemezek megbízhatóságát még nem sikerült az szilárdtest-meghajtóknak elérni, sőt, még megközelíteni sem. Vannak bőven olyan alkalmazási területek, ahol pedig ez kulcsfontosságú. Mint ahogy sok olyan helyzet van, ahol pedig a tárterület nagysága a fő szempont.

Egyik ismerősöm biztonsági kamerákkal is foglalkozik. Szerinted milyen tárolót építenek ezekbe? Merevlemezt. Nem véletlen. Sokkal megbízhatóbbak, és adatbiztonság szempontjából is jobbak. Ha valami probléma történik, egy merevlemezről jobb esély van az adatokat helyreállítani, mint egy SSD-ről.

Nyilvánvalóan vannak olyan területek, ahol meg nagy előny az SSD, de a világ korántsem fekete-fehér, és attól, mert valahová az a jobb választás, attól még lesz bőven olyan, ahol meg NEM az az ideális választás.


Ami meg a gyorsaságot illeti: ez is az alkalmazási területtől függ. Neked a Win11-es gépedbe igen, oda jó ha van. Nekem Linux Mint mellett tök irreleváns. Nem nyernék semmit azzal, ha az eleve rövid boot-idő még rövidebb lenne. Tudom, hogy mostanság a boot-idő az új e-pénisz, de személy szerint baromira nem lennék előbbre azzal, ha kényelmesen el sem helyezkedtem még a székemen, mire betölt a rendszer.

Az, hogy a Microsoftnál képtelenek voltak optimális rendszert írni, az meg nem a háttértárak sara.

Ha pedig gépet építek, azt nem 1-2 évre teszem. Nekem lényeges, hogy időtálló, és megbízható legyen a rendszerem, és nem szeretem, ha helyszűkében kell nyomorognom.

jan. 26. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!