Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » CCA (alumínium-réz) UTP kábel...

CCA (alumínium-réz) UTP kábel valóban nem ajánlott?

Figyelt kérdés
Otthoni hálózat bővítéséhez keresek kábeleket. Nagyon sok CCA-s UTP cat5e kábelt találtam. Milyen márkát tudtok esetleg ajánlani, ami lehetőleg nem ilyen típusú kábelt használ. Preferálnám az előre összedugottat, nem szeretnék ezért krimpelőt venni. Köszönöm.

ápr. 12. 10:21
 1/4 HakapiszikMatyi ***** válasza:

Nem tudom, mire gondolsz...

Amennyire tudom, a kábel maga réz, az árnyékolás aluminium. Ha hülyeséget írtam, akkor elnézést kérek. ( Nem vagyok teljesen képben.)

A másik:

Jobban jársz, ha kimész a piacra, és veszel egy krimpelő fogóz egy ezresért. :)

Az előre összeszerelt kábel általában 20 centivel rövidebb, mint kellene. De krimpelő nélkül is össze lehet rakni. Anno a YouTube-ról néztem le, hogyan. :)

ápr. 12. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

#1: "Amennyire tudom, a kábel maga réz, az árnyékolás aluminium."

Nagyon nem!

A CCA a rézbevonatú alumínium(huzal) (Copper-clad aluminium wire):

[link]

rövidítése. Olcsóbb (kivéve ha becsapják vele az embert és eladják tiszta rezesként), viszont mechanikai igénybevételre érzékenyebb (mikor távközlési cégnél dolgoztam, kerültük mint a boszorkány a szenteltvizet), a CAT6-os kategóriájú kábeleknél

[link]

nem is szabad ilyet használni


Ha árnyékolt lenne, akkor STP illetve FTP vezetékről beszélnénk nem UTP-ről (UTP: unshielded twisted pair, árnyékolatlan érpár; STP: shielded twisted pair, árnyékolt csavart érpár; FTP: foiled twisted pair: fóliával árnyékolt csavart érpár).


"De krimpelő nélkül is össze lehet rakni. Anno a YouTube-ról néztem le, hogyan. :)"

Csavarhúzóval be lehet nyomkodni az érintkezőket:

https://www.youtube.com/watch?v=Jf-mAJy-1hI

de szebben lehet dolgozni egy krimpelő fogóval.


Kérdező: ha beltérben akarsz kábelezni, mehet az UTP-kábel, nem kell sok zavart elviselnie. Viszont kültéren mindenképpen polietilén (PE) és nem PVC burkolatos (a PE burkolat jobban viseli az UV sugárzást), árnyékolt (FTP vagy FTP - az utóbbi jobban hajlíthatóbb a fóliaárnyékolás miatt) kábelt válassz, az árnyékolást meg le kell földelni (például egy fali aljzattal, ahol az árnyékolást összekötöd a védőfölddel). Hosszabb kültéri távon (például ha egy 10+ méterre levő melléképületet akarsz összekötni a házzal) érdemes elgondolkodni túlfeszültség-levezető (szóval ha a közelben lecsap egy villám, akkor a keletkező túlfeszültség azon a szálon keresztül földelődik) szállal ellátott kábelen - a túlfeszültséglevezető szálat ugyancsak le kell földelni.


Szerelt kábelt akkor lehet használni, ha nem kell átfűzni a csatlakozót szűk helyen.

ápr. 12. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 HakapiszikMatyi ***** válasza:

"ma 11:25"

Ma is tanultam valamit. :)

Ezért is írtam, hogy nem vagyok képben.

Köszi én is.

ápr. 12. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Szirty ***** válasza:

Az alumíniumot kerülni kell.

Egy előnye van: olcsó.

Hátránya meg sok. Sérülékeny, ahogy fentebb írták. Nagy az ellenállása. Ez akkor nagy probléma ha valamilyen eszköz azon keresztül kapja a tápellátást (POE).


Pl. biztonsági kamerához esélytelen, mert az infra LED-ek miatt elég nagy az áramfelvétele.

ápr. 12. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!