Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Hogyan tudom a HMI-t "összehoz...

Hogyan tudom a HMI-t "összehozni" a PLC-vel úgy, hogy az hozzáférjen a megírt blokkprogramhoz?

Figyelt kérdés

Gyakornok vagyok egy cégnél, kaptam egy önállóbb feladatot, viszont ma nem tud nekem segíteni senki sajnos. (ezért írom ide ki)


Feladat igazából az lenne hogy PLC segítségével legyen vezérelve a világítás, tehát automatán kapcsoljon a benti részen munkaidőben, a kinti részen pedig mozgást észlelve, szenzorok segítségével ha lement a nap.


A xLogicban egészen jól leprogramoztam a blokkokkal, ha az ott lévő bemenetet aktiválom mintha reggel 8-lenne, akkor bekapcsol a világíás, ha pedig esti időt szimulálok akkor az a része is működik.

Viszont...


Ugye ez mindd csak szimulált gombokkal működik egyelőre, és nem egészen értem hogyan fog ez a PLC-re kerülni olyan formában, hogy mondjuk lehessen rajta látni azt hogy épp hol ég a lámpa, és mondjuk főkapcsolóval/kapcsolókkal irányítani egyes részeket a HMI-ről.


Igazából most ismerkedem a HMI menü készítéssel, de eddig csak odáig jutottam hogy gombokkal lehe navigálni különböző oldalak között. Például a Főoldalról mutat egy gomb a világítás oldalra, amin van egy gomb amit ha lenyomok akkor egy indikátor zölden jelzi hogy bevan kapcsolva.


Röviden: Nem igazán értem hogyan fogja egy a HMI-n lévő gomb, vezérelni a PLCn keresztül, az ebédlőben a lámpát :D


Valaki esetleg eltudná magyarázni, nehezemre esik átlátni.

(nem plc programozó vagyok)



2021. jún. 17. 10:44
1 2
 1/13 Szirty ***** válasza:

Leírhattad volna milyen PLC és milyen HMI.

Általában úgy megy a dolog, hogy a HMI-n változókat kell létrehozni (TAG).

Ezek a tag-ek a PLC-ben lévő valamelyik címterület valamelyik címére hivatkoznak.

Így a HMI az adott tag-ben azt az értéket látja ami a PLC imént megadott címén (változójában) van. Ha a tag-et a HMI megváltoztatja, akkor az a PLC-ben is megváltozik (nyilván csak akkor ha a PLC program nem írja felül ciklikusan).

Ezt a változást a PLC programban tudod kezelni.


A HMI-ben a tag-ek meg hozzárendelhetők eseményekhez, objektumokhoz mint pl. egy nyomógombhoz. Megnyomod a gombot -> a gomb átírja a tag-et -> a PLC-ben megváltozik a tag-hez rendelt cím tartalma -> a PLC program cselekszik...

2021. jún. 17. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Jogos! Rievtech kijelző, (RTS6070WE) és hozzá ugyanúgy rievtech PLC (PR-18DC-DA-RT).

Azt hiszem, felfogtam amiket írtál köszi szépen egyébként.


Az a fő gond hogy nem túl sok anyagot találtam erről neten (meg úgy amblokk a Rievtech szoftverek használatáról)...vagyis inkább nem tudom merre keressem. (a weboldal nyilván megvan de ott ilyen részletekbe persze nem mehetnek bele hogy mi az a TAG ehhh)


Sajnos villamoságból sincs szaktudásom, így magamtól nem tudok hogyan lesznek ezek összekötve és aztán hálózatra is kötve.

Most épp a szükséges kábelek stb.-ket kellene felírnom, dehát szerintem sajnos túl sokat várnak el :DD

2021. jún. 17. 12:54
 3/13 A kérdező kommentje:
Saját szoftvereiket tanulgatom éppen. xLogic a programhoz, és rievtech studio a HMI-hez.
2021. jún. 17. 13:03
 4/13 Szirty ***** válasza:

Nem ismerem a típust, De Walter Reéb szokott YT videókat posztolgatni erről.

Nézz szét ott is: https://www.youtube.com/results?search_query=walter+re%C3%A9..

2021. jún. 17. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Néztem a videóit, jó dolgokat csinál valóban.

Egyelőre nem tudok azonban haladni, mert nincs összerakva a plc.

igazándiból csak egy tápkábel kellene meg pár olyan 5-centis vezeték jól gondolom?

vannak reléim,meg tápegység és kábel is amivel a plct a gépre dugom (USB).

2021. jún. 17. 13:38
 6/13 A kérdező kommentje:

Annyit nem tudok még, hogy ez az installációs kapocs, ez arra jó hogy a táőkábelnek a +,-,földjét ebbe kell dugni igaz?

(tudom bután hangzik, de csak megkaptam ezeket a cuccokat és visszafelé kell gondolkodjak mik ezek :/)

[link]

2021. jún. 17. 13:45
 7/13 Szirty ***** válasza:

Ez arra jó, hogy ha építesz egy vezérlést, azt nyilván egy dobozba, kapcsolószekrénybe építed be. Ott összehuzalozod azokat az elemeket amik a szekrényen belül vannak.


Az összes olyan jelet (vezetéket) ami a szekrényen kívülre megy vagy onnan jön be a vezérléshez ilyen kapcsokon keresztül vezeted ki/be.

Gyakorlatilag egy csatlakozási felületet biztosít a vezérlésed és a külvilág között.

A funkciója az, hogy a vezérlésed egységes és rendezett, átlátható és könnyen beépíthető (installáció) legyen.


Enélkül is megoldható, de csúnya dolog egy kintről kábelen érkező nyomógomb, szenzor stb kábelét a vezérlődobozban hosszan megblankolva közvetlenül rákötni arra a pontra ahova vezetni kell (legyen az a PLC maga vagy a szekrényben lévő relé, vagy egyéb elem).


Ilyen sorkapocs rengeteg féle van. Amit linkeltél az éppen olyan amin vannak közös pontok (pl. a PE kapcsok és a kékkel jelölt kapcsok). Ez a változat segít abban hogy amikor sok-sok olyan beavatkozó eszköz van a kívül (szelepek, jelzőlámpák stb) vagy sok-sok szenzorod, nyomógombod amiknek közös potenciál kell, akkor nem kell minden közös potenciált külön lehuzalozni, mert ez a kapocsfelület szétosztja helyetted.

2021. jún. 17. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
És most komolyan kiírod egy nyilvános oldalra a belsős projektedet? A következő mi lesz, közzéteszed a vállalat féltve őrzött gyártástechnológiáját? Egy ilyen fiaskó után csoda lenne, hogy ha megtartanának a cégnél.
2021. jún. 17. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Igen ezt terveztem! Cím és a riasztó kódja érdekel esetleg? :D

Nem tudtam, hogy manapság ott tartunk hogy egy villanykapcsolási feladat titkosított FBI aktának minősül.

2021. jún. 18. 10:15
 10/13 Szirty ***** válasza:

"Egy ilyen fiaskó után csoda lenne, hogy ha megtartanának a cégnél."


Én nem látok egyetlen olyan adatot, információt sem amivel úgy lehetne visszaélni a céggel szemben hogy az valamilyen hátrányt okozna neki.

2021. jún. 18. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!