Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Hogyan lehet automatizálni...

Hogyan lehet automatizálni egy ilyen feladatot?

Figyelt kérdés

Feladat: saját gépről be ssh-zni egy távoli gépre, majd azon a gépen belül még tovább ssh-zni egy belső szerverre, majd ott futtatni sudo-val egy process-t

Ezt milyen eszközzel lehetne automatizálni?


Próbáltam írni rá egy shell scriptet ami bekéri 1x a felhasználótól a user/pw-t (minden felhasználónak ugyanaz a user/pw-je minden szerveren) majd azt használja végig a script, és így automatizálnám ezt a folyamatot. De rizikósnak láttam, hogy plain textként kezeljem benne a jelszót, mert így akár history-ból is kileshető másnak a jelszava.

Tudom használhatnék ssh key-t és akkor nem kellene jelszóval csesződni, de a sudo-hoz így is kell a végén pw-t megadni.



2022. jún. 21. 23:13
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Az miért nem jó, hogy a célgépen beállítasz egy cron feladatot? Mi a cél ezzel?
2022. jún. 21. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Sajnos nem jó a cronjob, mert nem fix időközönként kell a feladatot elvégezni.

Leszek konkrétabb. MySQL dumpokat szoktak kérni és ez a folyamat általában így néz ki: ssh, ssh, sudo su, mysqldump db-name > db-name.sql, exit, exit, scp, exit, scp, elküldöm neki a dumpot.

Van, hogy hetente 4-5x kérnek dumpot, van, hogy 2 hétig semmit.

2022. jún. 21. 23:33
 3/6 anonim ***** válasza:
77%
Az Ansible pont erre való.
2022. jún. 22. 06:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

SSH configban jumphost beallit és máris ssh belsogepneve és benn is vagy egy paranccsal. Ha id-t küldesz at jelszo se kell.

Ddns esetén már nem tudom de valami hostcheck disable is segít hogy ne legyen kérdés.


A login kész. A sudo -t nehéz megoldani mert jelszót kér de a belső gépre rsa id esetén a root logint engednem. Így máris root@belsogepnev -kent be tudsz lépni.


Vagy éppen Googlen keress rá sudoers neven hogyan kell password nélküli sudo -t csinálni ekkor csak egy konkrét command lefut password nélkül.


Én így csinálnám, de majd jön olyan akiért hozzá.

2022. jún. 22. 06:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
84%

4-es nagyjából elmondta, használj kulcsot, ahelyett, hogy scriptből próbálsz jelszót beírni. Néhány kiegészítés még:


Jumphostot az ssh_config fájlban a ProxyJump bejegyzéssel tudsz csinálni. A ProxyJump legyen a célgép Host definíciója alatt, így:


Host ide_akarok_menni

ProxyJump ezen_keresztül



Ha az ugróhostnak dinamikus DNSe van, akkor célszerű lehet a CheckHostIP paramétert "no"-ra állítani az ssh_config-ban (hogy ne ugasson, ha változik az IP-hez rendelt név).


Ahhoz, hogy mysqldumpot futtass, nem feltétlenül kell sudo, ha be tudsz csatlakozni rootként az adatbázisba. Állítsd be, hogy a root mysql user tudjon localhostról csatlakozni, és nem kell sudoznod. Ha ilyet nem lehet, akkor marad a sudoers piszkálás. Viszont így mindenképpen jelszó nélkül állítsd be a sudot, mert nem lesz terminalod, ha csak parancsot futtatsz (vagy add meg a "-t" kapcsolót az SSHnak, hogy legyen).


Mivel a mysqldump eleve a standard outputra írja a kimenetet, így scp-re sem lesz szükséged, ha megcsinálod, amit terveztél, mivel az átirányítás a helyi gépen lesz érvényes, így eleve nálad fogja leírni a fájlt.

2022. jún. 22. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

4 vagyok , addicionális info


a proxyjump helyett a proxycommand is hasznalható pl igy:


ProxyCommand ssh jumpservercime nc -q0 belsogépcime 22


logikusan a jumpszerver cime kiegészíthető loginnev@jumpszervercime -re is, és akkor kényelmesen állítható hogy a jumpszerverre más néven lép be mint a belső gépre,


illetve a ddns-hez még ez is kell:

StrictHostKeyChecking no

illetve ha külső hálón van, mivel sql dump javarészt tömöríthető, nem tudom mennyi az adat, de érdemes lehet tömöríteni a Compression yes -el

2022. jún. 22. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!