Kezdőoldal » Szórakozás » Filmek, sorozatok » A Die Hard karácsonyi film?

A Die Hard karácsonyi film?

Figyelt kérdés
Karácsonykor játszódik, de nyáron mutatták be eredetileg. Nekem biztos, hogy nem jutna eszembe róla, hogy karácsonyi film. Nagyon sok szerepe nincs is, hogy karácsonykor játszódik. De vajon ez számít? Mitől karácsonyi film egy karácsonyi film?

febr. 12. 11:41
A kérdező szavazást indított:
Igen
Nem
25 szavazat
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
81%

"Mitől karácsonyi film egy karácsonyi film?"


Attól, hogy pl. karácsonykor játszódik, fő téma a karácsonyi készülődés, van benne esetleg télapó, manó, főszerepben van a család, az ajándékozás, a sütés-főzés, karácsonyi zene szól a filmközben..stb.


A Die Hard nem karácsonyi film, hanem egy szimpla akciófilm.

febr. 12. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

Az első két rész karácsonykor játszódik, a többi nem, de ettől függetlenül egyik rész sem karácsonyi film!


1. Karácsony idején játszódik

2. A sztorinak is valamelyest köze van az ünnephez


Mindkét feltételnek meg kell felelnie ahhoz, hogy egy film tényleg “karácsonyi film” legyen, például:


Reszkessetek betörők!

Télapu

Ki a Télapó?

Mikulás hadművelet

Télbratyó

Karácsonyi csoda (2007)

Rabold el a télapót!

Karácsony a kastélyban


... és még sorolhatnék párat, ezek tényleg karácsonyi filmek, a Die Hard viszont csak karácsonykor játszódik, de amúgy sima akciófilm!

Mikor itt párszor kérdezték, hogy “Kinek mi a kedvenc karácsonyi filmje?”, nem is értettem teljesen az olyan választ, hogy “Die Hard 2” ! Az időpont stimmel, na de a cselekménynek semmi köze hozzá!

febr. 12. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
68%

Először is ez egy bölcsészettudományi kérdés, így nincs egzakt válasz, csak elméletek.


A filmelméletek két fő irányból vizsgálják a filmeket. Az egyik irány a műfaj, a másik pedig a stílus.

Az nem kérdés, hogy a Die Hard és a Die Hard 2 stílus szempontjából nem illeszkedik semelyik meghatározó filmtörténeti korszakba sem, így stílus szempontjából nem érdemes vizsgálni. Műfaji szempontból viszont elsősorban akciófilmnek tekinthető. Ha szubzsánerekre bontjuk az akciófilmet, mint műfajt, akkor mehetünk mélyebbre és mélyebbre, mígnem ha találunk egy kritikus mennyiségű filmet ami karácsonykor játszódik és közben egyértelműen akciófilm, akkor mondhatjuk, hogy van olyan alműfaja az akciófilmnek, hogy karácsonyi akciófilm. Azt gondolom, ha ránézünk a filmtörténetre, akkor találnánk annyi karácsonykor játszódó akciófilmet, hogy kijelenthessük, hogy létezik ez az alműfaj. Így műfaji szempontból kimondhatjuk, hogy a Die Hard egy karácsonyi akciófilm.


Ha szigorúbban vesszük a műfajokat és csak klasszikus műfajokat és műfajcsaládokat vizsgálunk, akkor viszont nem létezik műfaji szempontból olyan film, hogy karácsonyi film. Ha így teszünk, akkor műfaji szempontból nincs értelme a vizsgálatnak és a karácsonyi filmet tematikának kell tekintenünk. Ha viszont tematikaként nézünk rá, akkor műfajtól függetlenül bármilyen karácsonykor játszódó filmre rámondhatjuk, hogy az egy karácsonyi film.


Így akárhonnan nézzük kijelenthető, hogy a Die Hard és a Die Hard 2 egyértelműen karácsonyi filmek.

febr. 12. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

#3, egyáltalán nem “egyértelműen”, szubjektíven meg le is írtam, hogy miért!

#2 voltam

febr. 14. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
31%

De aranyos vagy. Láttam, hogy leírtad a véleményed, de sajnos az egy intuitív böffentésnél nem volt több. Semmi szakmai állításod nem volt, csak egy fals, légből kapott véleményt írtál arról, hogy szerinted mik a kritériumai egy karácsonyi filmnek. Zárójelben megjegyzem, hogy a két pontod alapján is a Die Hardok karácsonyi filmek.


Értem én, hogy ez nem természettudományi kérdés, de ez nem azt jelenti, hogy ne vizsgálhatnánk a témát egy szakmai keretrendszeren belül.

Én leírtam egy érvelést filmszakmai szempontból, hogy miért karácsonyi filmek. Ezzel lehet egyetérteni, vagy cáfolni érvekkel. Ebből eddig egyelőre semmi nem történt meg.

febr. 14. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

Az igen, 3-as. 😮👏


Hivatalos szakforrásokkal igazold már az állításaidat, (pl. hogy hol írnak hivatalos szakoldalak ilyenekről) mert szerintem ezek csak a te agyad szüleményeid, és úgy adod itt elő magad, mintha te lennél az atyaúristen, aki mindent tud, és mi, egyszerű halandók, semmit.


Attól nem lesz egy film karácsonyi, hogy csak az az egy szál fűzi hozzá, hogy karácsony idején játszódik, de tartalmilag köze sincs hozzá.

febr. 14. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

“egy intuitív böffentésnél nem volt több. Semmi szakmai állításod nem volt, csak egy fals, légből kapott vélemény”


Egyáltalán nem fals, viszont a tiéd is csak legfeljebb vélemény, nem több!

Leírtam a 2 konkrétumot, de abból a Die Hard-ra csak az első igaz, az időpont! Viszont cselekményben mi olyan van benne, aminek tényleg köze van az ünnephez?

Ez olyan, mint ha például Te decemberben egy arab országban lennél: az időpont stimmel, de semmit nem ér, mert náluk nincs karácsony, ők azt nem ünneplik! Csupán hasonlatként a Die Hard első két része ugyanilyen “állapotú” film!

febr. 14. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
75%

Még mindig nem látok semmi konkrétumot azzal kapcsolatban, hogy miért nem igaz amit írtam, de oké.


Viszont használjuk akkor a te értelmezésedet:

Tehát két dolognak kell megfelelnie szerinted. Az egyik, hogy karácsonykor játszódjanak a filmek. Ez pipa.

A második, hogy "A sztorinak is valamelyest köze van az ünnephez". Ez abszolút igaz, a sztorinak köze van az ünnephez. Az első konfliktusa egy karácsonyi buliból indul ki, a másodiké egy zsúfolt, karácsonyi reptéren játszódik.

Ezen kívül is rengeteg karácsonyi elem jelen van a filmekben: karácsonyi zenéket hallunk, látunk karácsonyfát, beszélnek a szereplők a karácsonyról, a másodikban végig havazik és mindkét fináléban megtörténik a a szerelem beteljesülése / a család újraegyesülése. Ez már bőven több, mint amit az általad felállított szabályok elvárnak. Tehát a Die Hard 1 és 2 a te értelmezésed szerint is karácsonyi film.


Szakirodalmakat keresgélni nem fogok a kedvedért, főleg, hogy úgyse olvasnád el. De ha mégis érdekel a téma, hogy hogyan rendszerezzük a filmeket műfaji szempontból, akkor olvass Király Jenőt vagy David Bordwellt, fogsz találni bőven írást róluk a neten.

febr. 14. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Egy percen belül válaszoltam is. :)
febr. 14. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Amúgy van egy érdekes gondolat az írásodban.


Ugye a western film attól western film, hogy térben és időben elhelyezed (polgárháború utáni amerika 1890-ig, és Mississippitől a Csendes-óceánig - persze ezek is változhatnak). Onnantól igazából lehet az horror, vígjáték stb., az adott film western marad.


A karácsonyi filmre úgy gondoltam, hogy elég lehet az időben való elhelyezés, de valóban, nem elég. Játszódjon karácsony tájékán és a nyugati kultúrkörben. Így pontos.

febr. 14. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!