Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Tudnátok segíteni nekem...

Tudnátok segíteni nekem megtalálni egy novellát?

Figyelt kérdés
Megpróbálom összeszedni, amit tudok róla (nem 100%-ig biztosan). Egy orosz író műve, csupán néhány oldal. Három szegény lánytestvérről szól. A két nagyobb az erkölcsösségbe takarózva kihasználja a húgát, aki több emberrel "összejön", hogy a nővéreinek segítsen a céljaik elérésében (az egyik talán tanítónő akar lenni, a másik talán ápolónő). Lenézik a legkisebbet, aki viszont csodálja a nővéreit és "szurkol" nekik, hogy sikerüljenek a terveik (jó elhelyezkedés a munkában, protekció kivívása). A hozzáállás a nővérek részéről a "mi az neked megtenni, semmi az". Közben az olvasó érzi, hogy igazából terhére van a legkisebbnek, hogy nála jóval idősebb férfiak szeretője legyen. Az egész novellának valami olyasmi az üzenete, hogy míg az idősebbeket jónak tartja a világ és a kicsit könnyűvérűnek, igazából a két nagyobb nővérben semmi emberi érzés nincs, a legkisebb pedig kedves és érző szívű. A novellát keretbe foglalja egy mondat (az első és utolsó mondat ugyanaz), ami a mű végére egészen más értelmet nyer, mint első olvasásra.

2023. aug. 19. 21:29
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Ilyen jellegű kérdésekre egész sikeresen szokott válaszolni a GPT-4, de erre most azt mondta, hogy nem tudja, semelyik általa ismert orosz novellára nem illeszkedik eléggé. Próbáltam oroszra fordítva is beadni neki a kérdést, hátha úgy jobb helyen keresgél az agyában, de nem sikerült.

Ha megtalálod, oszdd majd meg, mert szívesen elolvasnám.

2023. aug. 19. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

A leírt novella nagy valószínűséggel Anton Csehov, orosz író egyik művére utal. Az általad leírt történet jellemzően Csehov műveire emlékeztet, amelyek gyakran bemutatták az emberi viselkedés és kapcsolatok komplexitását.


Az általad adott információk alapján a novella középpontjában három lánytestvér áll, akiknek a viszonyát és cselekedeteit elemzed. Az idősebb nővérek kihasználják a legfiatalabbat, hogy elérjék saját céljaikat, miközben az ő támogatására támaszkodnak. Az idősebbek erkölcsi tartása látszólagos, míg a legkisebb nővér valójában az, aki törődik és szurkol a másik kettő sikeréért.


Az idősebb nővérek cinikus hozzáállása és az, hogy semmilyen emberi érzést nem mutatnak, kontrasztban áll a legfiatalabb nővér kedvességével és érzékenységével. A novella során megjelenik az a feszültség is, hogy a legfiatalabb lány valójában nehezen hordozza a terhet, hogy idősebb férfiakkal alakít ki kapcsolatot.


Az általad említett keretmondat - az első és az utolsó mondat megegyezése, amely a novella végén más értelmet nyer - az író tipikus stílusjegye lehet, amely mélyebb megértést és gondolatokat hoz felszínre a történet végső pillanataiban.


Mindenesetre az általad leírt részletek alapján nagyon valószínű, hogy Anton Csehov művére gondolsz, de pontos cím és részletek hiányában nehéz azonosítani a konkrét novellát.


Ezt adta ki nekem a GPT.

2023. aug. 28. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Végül kiderült, hogy Heltai Jenő: A tündérlaki lányok című művéről van szó. :)
2023. szept. 13. 12:30
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon jó! És nem is annyira sötét a sztori, mint ahogy emlékeztél rá.
2023. szept. 13. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
A GPT hülye, a "három nővér" kulcsszavakból én is ki tudok hozni egy csehovos google keresést...
2023. szept. 14. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!