Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » A Gyűrűk Ura? Szilmarilok?...

A Gyűrűk Ura? Szilmarilok? Hobbit?

Figyelt kérdés
El szeretném olvasni A Gyűrűk Urát, de nem tudom, hogy magával a trilógiával kezdjem vagy inkább az előzményeket bemutató Hobbittal vagy A Szilmarilokkal. Mindegyiket el akarom olvasni, csak a megfelelő sorrendet nem tudom. Mit gondoltok melyikkel lenne érdemes kezdeni? Nektek melyik tetszett a legjobban?

2011. dec. 26. 22:30
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

nincs szoros kapcsolat.

a Hobbit egy különálló történet, ahol a későbbi szereplők közül csak Gandalf meg Bilbo, és persze Gollam van benne, érdemes azzal kezdeni, könnyű olvasmány. A Szilmarilok háttérolvasmány, azt is szeretem, de nehéz olvasni, rengeteg név van, és sokszor pörög a cselekmény, de jó nagyon. Főleg első korból mesél, másodikból főleg Númerorról van szó, és a 3. Korból a háborúkról valamennyit.

2011. dec. 26. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha megtetszett, ajánlom még a Középfölde atlaszát is, rengeteg fontos dolog kiderül és segít összeállítani a puzzle darabokat.
2011. dec. 26. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
87%

A Szilmarilokat mindenképpen hagyd a végére, semmit nem ad a GyU-hoz, csak elvenné a kedved az olvasásától, mert nem olvasmányos, inkább mitologikus, nehéz mű. A Hobbitból az új fordítást, bevallom, nem olvastam, de jobbnak tűnik, mint a régi, már ami a névegyezést illeti. Azzal kezdeni azért célszerű, mert benne vannak az előzmények, tudod, ki kicsoda, mi történt, és némi bevezetőt is kapsz a világba, viszont a sztori még nem annyira hosszú, és sokkal mesésebb a leírása is. (És van benne pár kedves poén, ami a GyU-ban visszaköszön.) Azonban kihagyható, a triológiában mindent megmagyaráz Tolkien, ha kell, újra, és nem ugyanazokkal a szavakkal, hanem összefoglalja. Szóval nem unalmas akkor sem, ha elolvasod, de azzal sem hagysz ki nagyon sokat, ha nem olvasnád el. (Bár jön majd a film, még előtte mindenképpen ejtsd meg az olvasást.)

Ha nem vagy kitartó olvasó, szerintem kezdd a Hobbittal, az lazább szövegű. A GyU lazább történetszövésű, és nem egy ember hülyét kap kb. a huszadik oldalon. A Hobbitban "történik valami az elején is". (Tolkien nem sietett sehová, lassan, hömpölygően írt. Főleg a GyU eleje ilyen.)


Ha egyéni preferencia kérdése, akkor nekem a GyU tetszett a legjobban, de én előtte olvastam a régi fordításban a Babót.

2011. dec. 26. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, sokat segítettetek! A Hobbittal fogom kezdeni. :)
2011. dec. 27. 18:29
 5/10 anonim válasza:
100%

Nekem nagyon tetszett a szilmarilok, habár be kell valljam elég sokáig tartott kiolvasni, mivel nagyon sokszor kell benne visszalapozni, de ebben segítségedre lesz a végén lévő pár családfa.


UI: Én csináltam még az elején egy vala összefoglaló táblázatot, amiben beírtam ki-kicsoda, és ki-kinek a párja. A Maiákat is hozzátoldottam, amiket leírtak a szilmarilokban. Nagyon figyelj oda ha olvasod, és inkább lassan haladj, mintsem elrontsd a könyv élvezetét azzal, hogy gyorsan végigolvasod :)

2011. dec. 30. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem mindegy a sorrend. Én először a Gyűrűk Urát olvastam, utána a Hobbitot (vagyis Babót :)) és aztán a Szilmarilokat. Szerintem is kezdd a Hobittal és a Szilmarilokat hagyd a végére.

Nekem a Szilmarilok tetszett a legjobban, kétszer is elolvastam. Valóban nehezebb mű mint a másik kettő, de nagyon szép, szomorú, egyszerűen csodálatos írás. Kicsit jobban oda kell rá figyelni, de meghálálja.

2011. dec. 31. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim válasza:
100%
Egyetértek :) A szilmarilok csodálatos mű
2011. dec. 31. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
44%
nekem mind a három tetszik. mondjuk a habbitbol csak a régebbi kiadás a babo az anyira nem jo mert nem jol forditották le.
2012. jún. 12. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:
Szerintem meg a Szilmarilokkal kell kezdeni. Ne ad hozzá a Gyűrűk Urához? Ez nem igaz. Szilmarilok egész a világ teremtetésétől a Gyűrűk Uráig terjed, persze egy nehéz mű, de aki szereti Középföldét annak mindenképpen ajánlott, hisz rengeteg dolgot lehet megtudni belőle.
2013. aug. 12. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Úgy nem ad hozzá, hogy megérthető az ismerete nélkül is. Ahogy pl. Az ember tragédiájához sem kell ismerni az egész Bibliát, hasonló a két mű viszonya. Így értettem.

(Persze csodás meg minden és megteremti a mitológiát, de még a rajongók között sem a legnépszerűbb mű.)

2013. aug. 12. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!