Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért mindig CO-mérgezés,...

Miért mindig CO-mérgezés, sohasem CO2?

Figyelt kérdés

Szóval, ha elromlik egy gázkészülék, tökéletlen az égés, CO keletkezik, kiszivárog, (színtelen, szagtalan,) és CO-mérgezés a vége.

De amíg jól működik, CO2 keletkezik, az nem szivárog ki ugyanott?

A CO2 ugyanúgy mérgező, pl. must erjedés -> CO2-halálozások, vagy ha kis, szellőzetlen helyiségben, sok ember sokáig tartózkodik, akkor is CO2-mérgezés lesz. (Nem az O2 fogy el!)

Biztosan logikus, triviális műszaki magyarázat van, de én h... vagyok hozzá.

Tehát, a CO2 nem szivárog ki ugyanott, ahol a CO?



2022. febr. 25. 22:12
 1/10 sadam87 ***** válasza:
100%

A szén-monoxid esetében a halálos koncentráció kb. 0,5% (attól is függően, mennyi ideig vagy neki kitéve), a szén-dioxid esetében meg bő 10%. Ez nem elég indok?

[link]

[link] _poisoning

[link]

[link]

2022. febr. 25. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Z003 ***** válasza:
100%

A CO2 gyakorlatilag nem mérgező, ha lenne egy zacskó szén-dioxidod és lélegeznéd és utána szívál be levegőt is semmi bajod nem lenne.

Azért lehet veszélyes a CO2 mert jóval nehezebb mint a levegő ezért olyan helyeken mint például a pincék felgyülemlik és kiszorítja a levegőt, így létrejön egy oxigén mentes közeg. Szóval de az oxigén hiánya öl nem pedig a CO2 "mérgezés". Normál körülmények között pl egy szobában általában eléggé eloszlik a CO2, hogy ne okozzon gondot.


Ezzel ellentétben a CO mérgező, megakadályozza a vörösvérsejtek működését. Úgy hogy egy nagyon stabil komplex kötést alakít ki a vörösvérsejtben lévő vas ionnal és ezzel megakadályozza hogy oxigént vegyen fel. Így lényegében hasonló hatást ér el mintha a véredet kicserélnénk vízre.


Technikailag mind a két anyag az oxigén kiszorításával öl, viszont csak a CO mérgező.

2022. febr. 25. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Előfordulnak néha széndioxid okozta halálesetek, de jóval ritkábban mint a szénmonoxid esetében.
2022. febr. 26. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

A gázok kétféleképpen tudnak mérgezni.


Az egyik a passzív mérgezés, ez akkor van, ha a gáz valamiért beborítja azt a szobát vagy egyéb teret, ahol az ember van, és a levegő kiszorul, tehát hiába lélegzel, nincs elég oxigén a környezetben. Ez bármilyen gázzal előfordulhat, akár nitrogénnel vagy nemesgázokkal is, amik amúgy egyáltalán nem okoznak semmilyen hatást. Ehhez a passzív mérgezésehez nagyon sok gáz kell, mert elégnek kell lennie ahhoz, hogy kiszorítsa a levegőt.


A másik az aktív mérgezés, amikor a gáznak valamilyen biokémiailag aktív hatása van. Ilyenek az ideggázok, a klórgáz, egyéb harci gázok, és a CO is. Aktív mérgezés esetén a mérges gázból kevés is elegendő, van olyan ideggáz, hogy egy kis sörösdoboz-szisszenéshez hasonló mennyiség meg tud ölni egy egész háznyi embert. Ez esetben hiába lenne elég oxigén, mert nrm sz oxigénhiányba halsz bele, hanem az adott gáz aktív biolügiai hatásába.


A CO aktív mérgezsét okoz, mert képes nagyon erősen leszorítani az oxigént a hemoglobinról, tehát kis mennyiségű CO esetén is olyan hatást vált ki, mintha nem lenne oxigén. A CO2 viszont csak passzív mérgezést okoz, tehát ha valaki lemegy egy CO2-dal megtelt pincébe, ott megfullad.


Pár megjegyzés:

"CO2-mérgezés lesz. (Nem az O2 fogy el!)"


Igen, a CO2 abból a szempontból különleges, hogy nem kell kiszorítania a TELJES O2-t. A szervezeten belül kb 5% CO2 van, kívül 0,5%. A gázcseréhez nem csak az kell hogy sok O2 legyen kint, hanem az is, hogy 5%-nál jóval kevesebb legyen a CO2, mert ez a koncentrációkülönbség hajtja a gázcserét. Valójában azonnali halálhoz kb 4% kell, tehát ez az a határ, ahol a benti 5% és a kinti 4% közti különbség már nem elég hogy hajtsa a gázcserét. (Ugyanekkor pedig az O2 is kevesebb, hiszen a CO2 abból lesz, tehát mikor 4% a CO2, akkor már csak 18% az O2.)


"Tehát, a CO2 nem szivárog ki ugyanott, ahol a CO?"


A CO akor keletkezik, ha nem szellőző helyiségben ég mondjuk egy kazán vagy egyéb tűz. Tehát faramuci módon a CO2 azért NEM gyűlik fel ugyanabban a szobában, mert a tiszta CO2 csak akkor keletkezik, ha van szellőzés. A CO viszont akkor keletkezik, ha nincs szellőzés, tehát egy öngerjesztő folyamat. Nem csak hogy megszűnik a szellőzés és ezzel felgyűlne a CO2 is (igazából valamennyire fel is gyűlik), de elkezd keletkezni a CO is, és az meg már azelőtt halálos, hogy a CO2 elérné a bűvös 4%-ot.

2022. febr. 26. 02:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
25%

A leírtakon kívül nem árt megjegyezni, hogy a CO színtelen, szagtalan, azért is veszélyes, mert nagyon nehéz érzékelni.

A CO2 érzékelhető, büdös, szúrós szagú, van figyelmeztető jel.

2022. febr. 26. 03:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
22%
Előfordul szén-dioxid mérges és halál is. Keress rá mustgáz.
2022. febr. 26. 03:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 sadam87 ***** válasza:
100%

Többen is írták, hogy a szén-dioxid pusztán az oxigén levegőből való kiszorítása miatt okozhat fulladást. Csak ez nem igaz.

Ha magas a vér szén-dioxid tartalma (ami 5% légköri koncentáció fölött már mindenképp igaz lesz, mert a vérből nem tud kiürülni), az savasabá teszi a vért (hiszen a vízzel a szén-dioxid szénsavat képez). Ez normál esetben is megtörténik (és a légzés egyik fő szabályozója), de extrém magas szén-dioxid tartalom esetén a vér pH-ja kiléphet a normál tartományból, ami nem túl egészséges...

[link]

[link]

Emellett a szén-dioxid is képes a hemoglobinhoz kötődni (igaz, nem annak a vas ionjához). A kötődés nem olyan erős, mint a szén-monoxid esetében, de ez is befolyásolja a hemoglobin oxigénkötő képességét: magasabb szén-dioxid koncentráció esetén gyengébben köti a hemoglobin az oxigént.

[link]

(Ennek normál esetben fontos élettani szerepe van, ugyanakkor extrém magas CO2 koncentráció mellett már csökkenti a vér oxignszállítóképességét.)

Emellett más élettani hatásai is vannak a szén-dioxidnak (példéul az ideg- és hormonrendszerre).

Szóval nem igaz, hogy csak azért káros, mert kiszorítja az oxigént.

"Concentrations of 7% to 10% (70,000 to 100,000 ppm) may cause suffocation, even in the presence of sufficient oxygen, manifesting as dizziness, headache, visual and hearing dysfunction, and unconsciousness within a few minutes to an hour."

[link]


#4

"Valójában azonnali halálhoz kb 4% kell, tehát ez az a határ, ahol a benti 5% és a kinti 4% közti különbség már nem elég hogy hajtsa a gázcserét."

Ekkor is végbemegy gázcsere, csak a vérben magasabb lesz a CO2 szint (de az tény, hogy ez már nem nagyon egészséges).

"(Ugyanekkor pedig az O2 is kevesebb, hiszen a CO2 abból lesz, tehát mikor 4% a CO2, akkor már csak 18% az O2.)"

1. Ez hogy jött ki?

2. Simán lehetnek olyan körülmények, hogy magas a szén-dioxid és oxigén szint is. (Például nem égésből szabadul fel szén-dioxid.)


#5

"A CO2 érzékelhető, büdös, szúrós szagú, van figyelmeztető jel."

A szén-dioxidnak csak nagy koncentrációban van szaga (amikor már veszélyes), ekkor szúrós, savanykás szagú.

"At low concentrations, carbon dioxide gas has no odor. At high concentrations, it has a sharp, acidic smell"

[link]


Az első válaszomban az egyik link hibás volt. Javított verzió:

[link]

2022. febr. 26. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Szirty ***** válasza:
100%

"A CO2 érzékelhető, büdös, szúrós szagú, van figyelmeztető jel."


A levegő amit kilélegzel tele van CO2-vel.

De ha büdös, szúrós szagú a leheleted az bizony nem a CO2-től van!

2022. febr. 27. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Szénmonoxidot a hatásmechanizmusa teszi veszélyessé, mivel hozzákapcsolódik a vértestekhez és azok gyakorlatilag használhatatlanná válnak, ennek következtében alacsonyabb koncentráció is halálos lehet.


Ha széndioxid felgyűlik lassan a lakásban azt érezni fogod, és nagy esélyel kinyitod az ablakot, a széndioxid szint lecsökken és semmi maradandó hatása nincsen.(Nem véletlen, hogy általában csak borospincékben okoz ez gondot, ahol fel tud gyűlni a széndioxid a napokig tartó erjedés miatt)


Ellenben a szénmonoxid kis mennyiségben(CO 9PPM és a CO2 5000+PPM el szemben) is gondot okozhat és a friss levegő önmagában nem mindig megoldás, a szénmonoxid leválasztásához nyomást és magas oxigéntartalmú nitrox keveréket használnak.

2022. febr. 28. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Bereczk Jénos ***** válasza:
0%

Én kedvelem a CO-t!!!! Az írások mind azzal foglalkoznak, hogy miért árt!!

Én azzal foglalkozom miért jó!!!!!

Mindegyik gázról tudjuk, hogyan kell előállítani, tehát tudnunk kell, hogy mikor van, és ha van, hogyan szabaduljunk meg tőle!!!!

Az iskolában sok CO2 fejlődik, kiszellőztetik és vége!! A pince annyiból veszélyesebb, hogy a CO2 nehezebb a levegőnél, tehát alulról felfelé

összegyűlik, ezért gyertyával mennek le, ha elalszik a gyertya nem szabad lemenni!!!!!! Más a helyzet, ha a kazán a pincében van, azt mondják kiszívja a CO2-t, csak az a baj ha visszafüstöl a kazán, akkor az érzékelhető de, hogy CO is lehet benne, amit nem érzékelünk, bajt okozhat!!!!

Nézzük a CO-t, hogyan állíthatjuk elő!!! Ha a kazán primer huzatát lecsökkentjük, vagy a durvább, ha az AUTOMATA HUZATSZABÁLYOZÓ csökkenti a huzatot kelleténél jobban, az oxigénből kevesebb jut a kazánba, CO keletkezik!!!! Biztos mindenki tapasztalta, vagy már nem él, ha másodszor akarja meggyújtani a tüzet, a kazán kivág (robban!!!) attól függően mennyi CO keletkezett!!!!!

Hogyan tudjuk szabályozni a CO mennyiségét? "O X I G É N N E L" azaz levegővel!!!!!!! De honnan tudjuk, hogy mennyi keletkezett? Ehhez

H I D R O G É N R E van szükség, ami még kis mennyiségben meggyújtja a

CO-t, ami kék lánggal elég (gáztűzhely!) GYORS-ÉGÉSSEL!!!!

Tehát én nem kiengedem a kéményen, mert az veszélyes, hanem a hőjét a kazánban hasznosítom, egyébként ez a SZÉN energiája!!!!!

K I K E L L H A N G S Ú L Y O Z N O M, SPECIÁLIS KAZÁNRA VAN SZÜKSÉG!!!!!!!! A MA forgalomban lévő kazánok alkalmatlanok erre!!!!!

Akit érdekel: 06-30-711-8164-en hívjon!!!!

febr. 16. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!