Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Villamosság: Állítsam le a...

Villamosság: Állítsam le a motort vagy sem ?

Figyelt kérdés
Egy ipari gépen 6KW-os motor működik. A gépet szakaszosan kell üzemeltetni, azaz megy fél percet, utána fél percig áll. Kérdésem, hogy hogyan fogyaszt többet a motor, ha leállítom arra a fél percre és újraindítom, mikor szükséges, vagy akkor ha folyamatosan járatom ?

2022. szept. 2. 19:21
1 2 3
 11/23 Szirty ***** válasza:
74%

"világításnál is van valami okosság, hogy, ha rövid időre lekapcsolod a fénycsövet, vagy izzót, akkor többet fogyaszt, mikor visszakapcsolod, mint akkor, ha égve hagyod"


Nincs ilyen. Ez nettó hülyeség.


"Üresjáratban felvesz 12 Ampert, de mikor újraindul, akkor meg talán 50-et is."


Igen. Kb 1 másodpercig.

Tegyél rá fogyasztásmérőt és mérd meg így is, úgy is.

Ne az áramot mérd, mert a motor üresjáratban sok meddőt termel, amit a fogy. mérő nem mér.

2022. szept. 3. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 A kérdező kommentje:
#9, nem mondanám, hogy gyakran megy tönkre a motor mágneskapcsolója. 30 éves volt a gép, amikor az eredetit cserélnem kellett.
2022. szept. 3. 11:52
 13/23 Szirty ***** válasza:
37%

" A standard ipari kapcsolók elektromos élettartama mindössze néhány ezer kapcsolás,"


Ez nagyon nem igaz.

Iparban nagyon gyakori hogy egy mágneskapcsolós motorindítás sok-sok kapcsolást kibír.

Egy gyártósoron sok motor van ami rövid ideig működik és gyakran kapcsol. Pl. naponta öt-tízezer(!) indítással (minden egyes terméknél egy indítás és leállás) 4kW-os motor elvan fél-egy évig is mire a kapcsolóval gond lenne. Sem a motor, sem a mágneskapcsoló nem különleges darab.

2022. szept. 3. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
48%

#13 Szirty írja:

"Ez nagyon nem igaz",

később pedig:

Tehát akkor "napi tíz indítással elvan egy évig is".


Bravó - pontosan megerősítette az ellenkezőjét! Tehát az pontosan "néhány ezer kapcsolást" jelent - ahogy azt korábban írtam. Sok múlik viszont még a kapcsoló túlméretezésén, motortípuson, mechanikán, stb..


Amit nem gyakori kapcsolgatásra terveztek, azzal nagyon sok karbantartási gond lehet a nem tervezett igénybevételnél!

2022. szept. 3. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 Szirty ***** válasza:
59%

""Tehát akkor "napi tíz indítással elvan egy évig is".

Bravó - pontosan megerősítette az ellenkezőjét! ""


Nem tudom ezt hol olvastad, én azt írtam hogy napi tízezer indítással.

Közönséges aszinkron motor. Némelyik fékmotor.

A fékkel több probléma szokott lenni ezeknél mint a kapcsolóval.

2022. szept. 3. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:

#15 Ja bocsi - tényleg félre olvastam 3 nagyságrendet. Viszont ebben az esetben városi legendáról van szó, mert ha utánanézünk a mágneskapcsolók tartósságának kb. tíz- és százezer kapcsolás között adják meg az elektromos élettartamot - bő méretezés esetén.


Azért még az sem mindegy, hogy milyen motort kapcsolnak, hisz vannak süllyesztettebb kalickával bíró típusok is. Azt pedig erősen kétlem, hogy egy úgy gépsorra ilyen gyakori kapcsolgatáshoz mechanikus érintkezős relét választana egy szakmailag felkészült konstruktőr.

2022. szept. 3. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 Szirty ***** válasza:
30%
Siemens 3RT mágneskapcsoló mechanikai állóképességére a gyártó tízmillió kapcsolást ír.
2022. szept. 3. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
*új gépsorra
2022. szept. 3. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:

"Siemens 3RT mágneskapcsoló mechanikai állóképességére a gyártó tízmillió kapcsolást ír."


Igen - tudjuk. Na de mennyit ír nagy bekapcsolási áramlökés esetén (tehát nem tisztán ohmos terhelésnél) az "elektromos állóképesség"-re a katalógus?

2022. szept. 3. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 Szirty ***** válasza:
0%

Ez nagyban függ a körülményektől nyilván. Ilyen adatot nem találtam.

De amit írtam (a sok kapcsolás és viszonylag hosszú élettartam) az a gyakorlatból vett példa volt.

2022. szept. 3. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!