Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Röpke 10 évvel ezelőtt valóban...

Röpke 10 évvel ezelőtt valóban több hó esett és hidegebbek voltak a telek mint most?

Figyelt kérdés
Ma este előkerült egy kisgyermekkori sínadrágom, és ennek kapcsán a családom több tagja is olyanokat mondott, hogy: "Hát ma már hó sincs" illetve "Akkoriban még volt hó és volt haszna ennek a sínadrágnak". Én 22 éves vagyok. Amikor ez a sínadrág használatban volt az nagyjábol a 2008-2011 es időszak. Tudományosan enyhén szólva is butaságnak tartanám azt, hogy 10 év alatt a téli klímánk egy havas, hidegböl átalakulna egy hó nélküli enyhévé. Ha lehet tudományosan alátámasztott válaszokat várok! Előre is köszönöm.

2022. nov. 29. 20:34
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
95%
Igy van régen sokkal hideggebbek voltak
2022. nov. 29. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
98%
Igen. A 90-es, 2000-es években még jártunk szánkózni a gyerekeinkkel sokszor egy télen. Tudományosan nézz szét az OMSZ honlapján.
2022. nov. 29. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim válasza:
96%
En 1983ban szulettem. Emlekszem hogy mikor en voltam gyerek, sokaig es sok ho esett, kb térdig érő, fellapatoltuk az udvaron, egymeteres hofalakba ugraltunk. Gyonyoru hatalmas hoembereket csinaltunk ami ket hetig meg tovabb is tartott. Igazi tapados ho volt. Szankoztunk a tolteseken minden evben. A nyar meg akkor nem volt ilyen meleg, 26-30 fok volt atlagba. Emlekszem csodaszamba ment ha felment 33- 35 fokra, az volt a hatalmas kanikula es az us ritkan. Tenyleg tobbnyire atlagba 26-28 fok volt nyaron. Szuper jo ido, rendes evszakok, 3 honap tel, 3 ho tavasz, 3 ho nyar, 3 ho osz. Ami most van: alig ho, egy napig,max egy hetig, plusz melegebb telek, a fagy es hideg meg marciusba jon amikor tavasznak kene lenni. Rovidke tavasz, egybol nyar, aztan rovidke osz, egybol tel. 40 fokos kanikulak, tobbszor..uristen. majd megdoglottem most a nyaron.
2022. nov. 29. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
88%
10 évvel ezelőtt már nem, de régebben igen. Apám sokat fotózott, durva képek vannak a régebbi karácsonyokról-telekről, rólunk gyerekkoromból, 70-es vagyok.
2022. nov. 29. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
97%

10 év alatt azért nem volt ennyire drasztikus a változás, legalábbis ha a saját emlékeimre támaszkodok - 10 év az 2012 volt, akkoriban sem voltak már olyan óriási havazások meg hosszan megmaradó telek telente.


Viszont ha még régebbre gondolok vissza, mondjuk a 80as évekre, akkor bizony az van, hogy egyértelműen hidegebbek voltak a telek, gyakoribbak voltak a havazások, és tovább megmaradt a hó.


Ez az egy előnye megvan annak, ha az ember öreg, hogy első kézből megtapasztalta ezt a folyamatot, és nem kell mások véleményére támaszkodnia :D


Ha tudományosan alátámasztott válasz érdekel, akkor az OMSZ(met.hu) honlapján találsz kimutatásokat. Itt pl lehet nézegetni mindenféle szép szines ábrákat az anomáliákról:


[link]

2022. nov. 29. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%
70-es évek. Az volt a ritka, mikor nem volt hó. Szánkózás, hóember, síelés, Városliget, koripálya.
2022. nov. 29. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
88%
Én is 83-as vagyok. Gyerekkoromban nagy hó volt mindig télen, rengeteget szánkóztunk, hatalmas hóemberek épültek. Ez ma már egyáltalán nincs, sajnálom is a mai kölköket, bár végül is ezeknek mindegy, hiszen úgyis csak a telefonjukat nyomkodják. De már 10 éve sem volt rendes hó, nem értem, miről beszélnek a családtagjaid, kicsit el vannak tájolódva. Eltévedtek az időben.
2022. nov. 29. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
97%

Ugyanakkor a ciklikusság mindig is jellemző volt a föld klímájára, mégpedig olyan időtávokban amiket egyetlen ember élettartama nem tud lefedni. Ha egyetlen ember sem élne a bolygón, akkor is lennének jelentősen hidegebb vagy melegebb periódusok. Most inkább az a kérdés, hogy a jelenlegi változásban milyen arányú az emberi közrehatás és lehet-e ellene tenni.

Lehet-e 300 év fokozatosan növekvő környezetterheléssel járó ipari forradalmát és robbanásszerű népességnövekedését, azok hatásait 20-30-50 alatt kiiktatni. Az inga, ugye

2022. nov. 29. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

10 év rövid intervallum, sokkal szélesebb idősávot érdemes, kell elemezni ahhoz, hogy képet kapj arról, milyenek voltak régen az évszakok.

A '70-es években is voltak enyhébb telek, amikor alig esett hó, de az elmúlt 10 évben is voltak zimankós telek.

Sokan próbáljak tagadni a globális felmelegedés tényét, pedig az egyszerű statisztika, a mért hőmérsékleteket viszik fel grafikonra, és az természetes, hogy van kilengés, de a '80-as évektől már kimutatható a változás, ami globálisan ijesztő mértékű.

Néhány éve pl, amikor nálunk éppen bekeményített a tél, Szibériában heteken keresztül dőltek meg a téli meleg rekordok, pluszokat mértek olyan helyeken, ahol a hőmérséklet olyankor mínusz 20 fok alatti a "melegebb" napokon.

A régi teleket sem úgy kell elképelni, hogy akkor mindig volt hó, mindig hideg volt, de jellemzően több volt a csapadék, ami télen sokszor hó formájában esett, hosszabb-rövidebb ideig megmaradt (mert hidegebb volt), de nyáron is több eső volt jellemző, mint az utóbbi nem 10, hanem akár 20-30 évben

1987-ben különösen kemény volt a tél, de azon nem lepődött meg a lakosság, ha télen hó esett, nagyobb városokban toborozták a hólapátolókat, akik napszámban takarították a havat.


Érdemes ránézni erre a statisztikára is, ami nem ad valós képet a telekről, de az látszódik, hogy a hideg napok többsége nem a közelmúltban volt, ellenben a meleg napoknál a 21. századi évek vannak többségben (de az is látszódik, hogy régen sem volt mindig hideg a téli napokon)

[link]

2022. nov. 29. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%

"Amikor ez a sínadrág használatban volt az nagyjábol a 2008-2011 es időszak. Tudományosan enyhén szólva is butaságnak tartanám azt, hogy 10 év alatt a téli klímánk egy havas, hidegböl átalakulna egy hó nélküli enyhévé."

Ilyen távlatban legfeljebb rövid távú klímaingadozások fordulnak elő, illetve az időjárás alapvető kiszámíthatatlansága, ami miatt időnként véletlenül hasonló jellegű évek jönnek egymás után.

Telek középhőmérséklete, országos meteorológiai szolgálat

[link]

Amikor a sínadrág használatban volt, az a 2011 környékén jelentkező kisebb gödör. Látszik, hogy előtte és utána is elég sok enyhe tél volt. És hogy az a pár hidegebb telű év igazából kismiska volt a 60-80 évvel ezelőtti zord telekhez képest.

2022. nov. 29. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!