Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Milyen anyag a titán, késsel...

Milyen anyag a titán, késsel nem lehet megkarcolni?

Figyelt kérdés
Elvárja az ember drága anyagtól hogy kemény legyen

2023. júl. 28. 22:36
 1/8 A kérdező kommentje:
A titán tényleg megvan MOHS 6, új titánium okosórát megengedik hogy késsel áthúzzam?
2023. júl. 28. 22:38
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Hogyne lehetne megkarcolni.

Ez nem az X-men, nem az adamantium, hogy sérthetetlen és elpusztíthatatlan.

2023. júl. 28. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Miután kifizetted azt csinálsz vele amit akarsz.
2023. júl. 29. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

A titán könnyű, nagy szakítószilárdságú, szívós, vegyi hatásoknak jól ellenálló fém. Tengervíz korrodáló hatásának is ellenáll.

[link]

Az ami kemény az a titán-karbid.

Léteznek kemény, késpengének is alkalmas titánötvözetek is. Ezek vanádiummal, molibdénnel, és más elemekkel vannak ötvözve.

2023. júl. 29. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
93%
Mindent meg elhet karcolni, önmagával midnenképp.
2023. júl. 29. 06:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Egy jó hegyes késsel még az üveget is meg lehet karcolni.
2023. júl. 30. 05:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Privát üzenetet kaptam K.....rtól. Hátha mást is érdekli a téma, itt válaszolok.


Bocs, hogy ilyen későn reagálok az üzenetedre!

Nem, nem.

1) Az ötvözetlen szénacélt nem úgy gyártják, hogy a vasat szénnel ötvözik, hanem éppen fordítva. A nyersvas 3,2 - 4 %-os karbontaralmát oxidáló olvasztással 0,010 - 1,2 %-ra csökkentik.

2) Titán-karbidból óratokot készíteni nagyon nem egyszerű. Legalább egy vékony furat van rajta. A kemény fémkarbidok gyakori megmunkálási módja:

[link]

3) Az rendben van, hogy ez órádat nem dobálod, de üveget vágni se kell vele.

4) Gugliztam sokat, közben kinőtt a szakállam. Nem találtam olyan titánötvözetet, amelyik előírt karbon mennyiséget tartalmaz. Ahány összetételt megnéztem mindnél maximálva van a karbontartalom. _ _ Ha valaki talál ilyet kérem linkelje má' be a forrást!

5)"A fém titán nem tudom mennyire kemény."

- Melyik fajta? Például a Grade1 122 Vickers kemény, ami 240 MPa szakítószilárdságnak felel meg, a Grade4 280 HV, és 550 MPa.

A tiszta titán nem különösen kemény, de például a Ti 13V-11Cr-3Al béta típusú ötvözet 551 HV , vagy 50 HRC kemény ( 1460 MPa-nak megfelelő szakítószilárdság).

6) A keménységről.

Mohs skálát az iparban nagyon, nagyon ritkán használnak. Helyette sokféle gépet, egységet és eljárást dolgoztak ki. Külön mérési eljárás a szakítópróba.

Legnagyobb mérési tartománya a Vickers [ HV ] mérésnek van, legpontosabb, de lassú . Behatolótest gyémánt gúla.

Leggyorsabb a Rockwell mérés [ HRA, HRB, HRC ] . Behatolótest lágyabb anyagoknál edzett acélgolyó, keményebb anyagoknál gyémántkúp.

Van még néhány keménysédmérő módszer. A különböző keménység értékeket táblázat segítségével lehet összehasonlítani.

Üdv Gézengúz-2

2023. aug. 20. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Áhh, csak becsúszott egy hiba.

. . .Van még néhány keménységmérő ..

2023. aug. 20. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!