Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Több fajta szórás létezik? Lá...

Több fajta szórás létezik? Látom, hogy várható értékből is ki lehet számolni, és variancia gyöke is szórást ad, de más eredményre jutok a két eljárásnál. Mi a különbség?

Figyelt kérdés

A mateking honlapján egy rulett példán keresztül bemutatják a várható érték és szórás számítást.

[link]

Az x elemek 40, 30, 20, 0 (ennyi pénzzel szálhatunk ki a játékból, ha 30 dollárral kezdtük és 3db kört megyünk). Kiszámítjuk a várható értéket és a szórást ami 13,52 lesz.

Na ha én ezeket az elemeket az excel szór.s() fvbe berakom, vagy kézzel kiszámolom a gyökét átlagtól való négyzets eltérésük összegének, akkor 14,79-et kapok. Mi okozza a különbséget? Mind a kettő szórás, de más az eredmény.

Köszi!



2023. aug. 3. 14:41
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Más a statisztikai és a valószínűségi szórás. A valószínűségi az "igazi". A statisztikainál n elem esetén n-1-gyel osztunk le, mert azt feltételezzük, hogy a ritka, szélsőséges elemek kis elemszámú mintánál még nem j öttek elő esetleg. A statisztikai szórás a valószínűségit hivatott becsülni egy adott minta alapján.


De nem számoltam utána, lehet, hogy nem ez az eltérés.

2023. aug. 3. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a hozzászólást! Igen mikor N-1-el osztom (tehát feltételezem, hogy nem ismerem az összes adatot, csak egy halazom van) akkor egy harmadik szám jön ki. Erre gondoltam én is legelőször, de nem itt van a kutya elásva.
2023. aug. 3. 17:42
 3/3 anonim ***** válasza:

Leírod, hogy pontosan mit csináltál? Beraktad a {40, 30, 20, 0} halmazt a szórás függvénybe, és ezzel vetetted össze a matekingen kiszámoltat?


Mert ha igen, akkor azt nem vetted figyelembe, hogy ennek a négy számnak a valószínűsége nem azonos. Ez nem egy minta. Az excel meg úgy számol vele, mintha minta lenne: mintha egyszer kijött volna 40, egyszer 30 és így tovább, mindegyik egyszer. A matekingen a tényleges valószínűségüket veszik figyelembe ezzel szemben.


Ha az excellel szeretnéd a szórást _közelíteni_, akkor kéne egy nagy listát csinálnod, amiben a 40,30,20,0 fordul elő véletlenszerűen a videóban kiszámolt valószínűséggekkel "dobva". Utána ha arra meghívod az excel szórás függvényét vagy kiszámolod kézzel, akkor közelítőleg annyi fog kijönni, amennyi a matekingen. De nem pontosan, hiszen az az egy konkrét minta nem fogja pontosan tükrözni az egyes elemek valószínűséget, csak közelítőleg fog stimmelni az arány.

2023. aug. 3. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!