Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Milyen faktorok (jelenségek)...

Milyen faktorok (jelenségek) befolyásolják egy sűritett levegővel gyorsitot (kilőtt) lövedék (krumpli,tök,ólom,bármi) végsebességét negativan?

Figyelt kérdés

Irtam egy python programot amely adiabatikus tágulással kiszámitja a nyomást majd az aktuális nyomásból rekurzivan kiszámitja a lövedékre ható erőt abból pedig a gyorsulást. Egy valós példáról (légfegyverről) mintázom a felhasznált adatokat és a szubszonikus tartományban elég pontos adatokat kapok (kb 118%-át a valós sebességnek) de a maradék 18% nagyjarészt veszteség amiket a program nem vesz figyelembe. A transzonikus határig ülnek a dolgok de:

A program nem számol a levegő tágulási sebességével ami azt jelenti hogy úgy számol mintha a levegő maximális tágulási sebessége végtelen lenne. Először azthittem hogy a maxwell boltzman görbe miatt a hangsebesség a határ (vagy picit felette) és nem tágulhat a levegő gyorsabban de azóta rájöttem hogy igenis tágulhat gyorsabban (értem el 370 m/s-os sebességet a gyakorlatban) és a boltzman görbe nem adja meg a levegő tágulási sebességét. Azonban ha nagyobb nyomással és/vagy mennyiséggel kezdek számolni a program jóval hangesebesség fölé számolja a sebességet ami a valóságban nem teljesül, ami azt jelenti hogy a valós tágulási sebesség nem végtelen (oké ez logikus, a végtelennel most pl 1000-2000m/s-ot értek) és nincs túlságosan a transzonikus határ felett. A program bizonyos értékekre 420-430 m/s-ot adott de a valóságban ez már teljesithetetlen. Tehát hogyan tudom kiszámolni a levegő tágulási sebességét adiabatikus tágulásnál hogy azzal korrigálni tudjam a lövedékre ható erőt? A levegő áramlása majdnem ideális.Jelenleg elméleti szinten úgy kell elképzelni hogy a lövedék mögött megjelenik az adott levegő és utána már csak egyenesen a csőben tágul, mindenféle irányváltoztatás folytás stb nélkül.



dec. 24. 09:56
 1/8 anonim ***** válasza:

1. Nyilván a golyó effektív tömege növekedni kezd az elöl torlódó levegőtől.


2. A hangsebesség hőmérsékletfüggő, így az adiabatikusan összepréselt levegőben gyorsabban terjed a hang, mint hideg állapotban.

dec. 24. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

A levegö nem adiabatikusan van préselve, csak a tágulás adiabatikus.Ráadásul még ha picit melegebb is lenne mire a lövedék hangsebesség közelébe ér addigra a levegö böven minuszos celsius tartományba hül.

Nos ebben az esetben milyen törvénnyel vagy egyenlettel számítható ki a “torlódott” levegö okozta ellenállás?

dec. 24. 14:18
 3/8 anonim ***** válasza:
57%
Most azt várod, hogy valaki ingyen megoldja helyetted ezt a komplex mechanikai feladatot?
dec. 24. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
70%

A lövedék és a levegő közti súrlódást figyelembe vetted? Amit 1-es írt a lövedék előtti torlódó levegő (közegellenállás ami v*v-vel arányos).

Nincs tökéletesen adiabatikus állapotváltozás itt sem. Van energia veszteség nem is kevés.

dec. 24. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
73%

Már idáig eljutottunk, hogy a PVC csöves krumpliágyút is számítógépes szimulációval fejlesztik!


Nem elég már az a durrogtatás amit a közelmúltban Ukrajnában vagy a prágai bölcsészkaron lerendeztek?

dec. 24. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

"Most azt várod, hogy valaki ingyen megoldja helyetted ezt a komplex mechanikai feladatot?"

-nem, csak simán kiirtam a kérdést hátha valaki hajlandó vele segiteni és adni valami kiindulópontot merre szimatoljak, nem várom el senkitől hogy megoldja helyettem csak simán elakadtam a dologgal

Nameg az önzetlenség fogalma számodra valószinűleg ismeretlen, mert igenis vannak emberek akik szivesen segitenek másoknak komplex dolgokkal is. Biztos vagyok benne hogy más platformon ezt már valaki megoldotta volna nekem ingyen, de azok sokkal bürokratikusabb rendszerek mint a gyakorikérdések ezért itt próbáltam szerencsét


"Nincs tökéletesen adiabatikus állapotváltozás itt sem." az adiabatikus tökéletlensége jelen esetben tudtommal nem veszteség hanem nyereség lenne, vagy nem?


"Már idáig eljutottunk, hogy a PVC csöves krumpliágyút is számítógépes szimulációval fejlesztik!

Nem elég már az a durrogtatás amit a közelmúltban Ukrajnában vagy a prágai bölcsészkaron lerendeztek?"

-mi a f*? :D te melyik bolygón élsz? Most hogy jön ide egy háború vagy egy terrorcselekmény? Személy szerint imádom a sportlövészetet és rajtam kivül a világon (és magyarországon is) nagyon sok ember hasonlóan van ezzel.

Mi köze az adiabatikus tágulásnak a bűntettekhez? Azthiszed ha egy potencionnális terrorista lennék akkor gyakorikérdéseken keresném a választ bizonyos fegyverek működésének fizikájára? Keress rá a snowflake kifejezésre és nézz a tükörbe. A világon nem csak sakk meg foci van. Tetszik vagy sem a lövészet is egy sport ami a mainstreamekhez pl egy focihoz képest sokkal összetetteb és intelligencát és tudást is igénylő dolog. Ha tényleg képes vagy egy ilyen fizikai kérdést terrorizmussal és háborúval összekötni kezeltesd magadat vagy mozdulj ki a lakásodból és ismerd meg a világot hogy észrevedd mennyire sokrétű.

dec. 24. 16:10
 7/8 anonim ***** válasza:
"az adiabatikus tökéletlensége jelen esetben tudtommal nem veszteség hanem nyereség lenne, vagy nem?" hát nem mert az itt (szokásos módon) a környezetnek ad át hőenergiát. És a környezetet melegíti és nem a kilőtt testet gyorsítja.
dec. 24. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

"Keress rá a snowflake kifejezésre és nézz a tükörbe."

😆

Kérdező - ezzel a poénnal megcsináltad a napomat!

😆😆😆

dec. 24. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!