Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Van egy HÁROMSZÖG (Tetazőleges...

Van egy HÁROMSZÖG (Tetazőleges! ) és ezen belül kellene úgy húzi vonalokat, hogy 5 DB egynelőszárú háromszöget kepjunk a közepén. Hogyan lehet ezt? (SÍKGEOMETRIA)

Figyelt kérdés
egy tetszőleges háromszöget bonts fel 5db egyenlő szárú háromszögre! légyszi nagyon nagyon részletes írjátok le, hogy hogyan kell és úgy, hogy a buta is megértse mert ebből nem vagyok túl jó....

2013. máj. 15. 20:21
 1/6 anonim ***** válasza:

Nézd meg ezt az ábrát:


[link]


- Az E pont úgy lett felvéve, hogy CA és CE ugyanolyan hosszú legyen (tehát a C középpontú CA sugarú körrel körzünk).

- F az E pont merőleges vetülete BC-n.

- G CE felezőpontja.

- H BE felezőpontja.


Ekkor

- AEC egyenlő szárú, mert CE úgy lett szerkesztve.

- GC=GF=GE, mert G az AEF derékszögű háromszög átfogójának felezőpontja, és ezért körülírt körének középpontja. Így GCF és GEF is egyenlő szárú.

- Ugyanígy, H a BEF derékszögű háromszög körülírt körének középpontja, így HB=HE=HF. Ezért HEF és HBF is egyenlő szárú.

2013. máj. 15. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Ez tetszik!
2013. máj. 21. 03:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Egy kicsit megpiszkáltam a feladatot. :-)


A következőre jutottam:

Egy általános konvex háromszög (a<b<c) esetén 6 megoldás van. (lásd a rajzon látható esetet)

Egy általános konkáv háromszög (a<b<c) esetén 4 megoldás van.

Egyenlő szárú konvex háromszög esetén 2 különböző és azoknak tükörképe (összesen 4)

Egyenlő szárú konkáv háromszög esetén 1 és annak tükörképe (összesen 2)


Derékszögű háromszög (a<b<c) esetén 4 megoldás van


Egyenlő oldalú háromszög esetén nem tudom eldönteni, van-e megoldás vagy sem.


DeeDee

**********

2013. máj. 22. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Távol álljon tőlem, hogy kötözködjek; de minden háromszög konvex, olyan nincs, hogy "konkáv háromszög". Tompaszögű háromszögre gondolsz esetleg?
2013. máj. 22. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Egyenlő oldalú háromszög esetén is van megoldás.


Húzzunk párhuzamost valamelyik oldallal úgy, hogy annak legyen metszéspontja a másik két oldallal. Tehát az egyik sarokból levágunk egy kicsi szabályos háromszöget, és azon kívül marad egy egyenlő szárú trapéz.

Az egyenlő szárú tapéznak mindig van körülírt köre, annak középpontja legyen O. Az O pontot összekötve a keletkező trapéz csúcsaival négy egyenlő szárú háromszöget kapunk (hiszen két-két oldala mindegyiknek a trapéz körülírt körének sugara). Így ehhez a négy egyenlő szárú háromszöghöz hozzávéve az először levágott szabályos háromszöget, összesen öt egyenlő szárú háromszögre daraboltuk a háromszögünket.

2013. máj. 22. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A 4#-es válaszolónak:


Kösz a 'kötözködést', jogos a megjegyzés. :-)

Kissé későn volt már, mikor válaszoltam, és természetesen tompaszögű háromszögre gondoltam.


Tetszik az egyenlő oldalú háromszög esetén alkalmazható megoldás is.


DeeDee

*******

2013. máj. 24. 03:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!