Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A C görbéknél mik a folyamat...

A C görbéknél mik a folyamat kezdete és vége vonal?

Figyelt kérdés

Adott a következő 2 C görbe. Melyik a befejezése, illetve a kezdete a folyamatnak?


[link]



2014. jún. 30. 21:09
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

??? Lehet, hogy kiöregedtem a szakmából. Én úgy tudom "C" görbéket izotermás átalakulási diagramokon szokás értelmezni. Folyamatos lehűlési diagramokon átalakulási mezőkről beszéltünk.

Ezt így kaptad feladatnak?

Melyik folyamatra vagy kíváncsi? Van négy.

Szóval a folyamatos lehűlési diagramot a lehűlési görbék mentén kell olvasni.

Például hűtsük az acélt intenzíven, vízben, vagy áramló olajban. Ahol a lehűlési görbe metszi a Ms vonalat megkezdődik a martenzites átalakulás. Ahol az Mf vonalat metszi, (ha metszi *) azt tekintjük a martenzites átalakulás végének. (Valójában nem ér véget)


* Megjegyzés: Hipereutektoidos acéloknál a matenzit-finis mínusz 60-180 °C körül van.

2014. júl. 1. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Igen, ez konkrétan így feladat, hogy "jelölje be az átalakulás kezdete és vége vonalakat."


Izotermásnál még értem is, mert ott van két vonal, amik között játszódik le a folyamat, tehát összességében az egyik C a kezdete, a másik (a kisebb) a vége.


De itt? Ezt nem értem, hogy itt van sok egymást metsző vonal, meg több egymással párhuzamosak is. Egyáltalán hogy indul el egy folyamat, és hova érkezik meg?


Ráadásul ezek úgynevezett "minimum kérdések", aki nem tudja hibátlanul, ha csak egy apró hiba is van benne, az mehet jövőre.

2014. júl. 1. 11:23
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Rosszul áll a szénád!

a) Vagy én nem értek hozzá, meg Dr Zorkóczy se. Hamis információkat adok, tehát tököt kapsz.

b) Igaz információkat adok, de a tanárod hülye, tehát tököt kapsz.


Azért ugorjunk neki! Hátha megúszod a vizsgát. Nézzük a felső, 0,45% karbontartalmú acél folyamatos h. diagramját! Van rajta 10 lehűlési görbe az aljukon kis karikákkal bennük vickers keménységekkel. E számokkal azonosítom a görbéket. Mindegyik görbe A3 hőmérsékletről indul.

(600) Csak az Ms vonalat metszi. Itt kezdődik a martenzites átalakulás. A folyamat végének tekintjük amikor a görbe metszi az Mf vonalat. Az átalakulás valójában nem ér véget Mf - kb. 80°C hőmérsékleten. ( Az edzett, de meg nem eresztett acél még hónapok múlva is "dolgozik", vetemedik.)

A folyamat terméke: Martenzit, és maradék ausztenit.

(583) A görbe érinti, de nem metszi a bainites mezőt. Ugyanaz mint a (600).

(559) A görbe érinti, de nem metszi a ferrites, és a perlites mezőt. Belemetsz a bainites mezőbe - bainites átalakulás kezdete. Majd metszi az Ms vonalat - bainites átalakulás vége, martenzites átalakulás kezdete, majd Mf. A folyamat termékei: Bainit, martenzit, maradék ausztenit.

(533) A görbe belemetsz a ferrites mezőbe - ferrites átalakulás kezdete. Majd metszi a perlites mezőt - ferrites átalakulás vége, perlites átalakulás kezdete. Metszi a bainites mezőt - perlites átalakulás vége, bainites átalakulás kezdete. Metszi az Ms vonalat - bainites átalakulás vége, martenzites átalakulás kezdete. Mf - martenzites átalakulás vége. A folyamat terméke: Minden van.

(318), első(274) Mint az előző.

Második (274) A görbe metszi a ferrites mezőt - ferrites átalakulás kezdete. Majd metszi a perlites mezőt - ferrites átalakulás vége, perlites átalakulás kezdete. A görbe elhagyja a perlites mezőt - a perlites átalakulás vége. A folyamat termékei: Ferrit,perlit.

(224), (232), (210) - Mint az előző.

Mára ennyi.

2014. júl. 2. 01:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Szerintem kapizsgálom :-)

És például eddig azt se tudtam, hogy azok lehűlési görbék, most fény tárult elém :-)


Feltettem a tanárnak is e-mailben a kérdést, és nem kaptam érdemi információt, gyakorlatilag azt mondta, hogy

1. Nem voltam órán (De voltam)

2. Jöjjek rá magamtól.

3. A kérdésem teljes tudatlanságot tükröz.


Te tök jól elmondtad a dolgokat.

Így már szerintem értem azt is hogy ő mit akar, nem 1 konkrét átalakulás kezdetét, és végét kéri, hanem összességében, amíg a hűlésgörbe tetejétől eljut az aljáig.

Ez alapján pedig szerintem a ferrites mező felső határa a kezdete, a ferrit+bainit és a bainit mező alsó határa a vége. Mert ezek alatt (az adott C görbe szerint) nem történik már semmilyen átalakulás, csak tovább hűl.


De ha mégsem így van, ez a hajó elúszott, holnap reggel vizsga :-)

2014. júl. 2. 11:07
 5/8 anonim ***** válasza:

Nem az én dolgom eldönteni, hogy a tanárod adta le gyengén az anyagot, vagy a mobilod piszkáltad a pad alatt. De nekem böki a szemem, hogy a folyamatos lehűlési diagramot C-görbének nevezed. Lehet, hogy a szakzsargon változott. De mikor én vizsgáztam fémtanból, egy ilyen beszólásért kivágták a diákot. Nem az ajtón, az ablakon. Két kezével csapkodott, lábbal kormányzott, szájában az index (leckekönyv), melyből irtóztató, nagy elégtelen lógott ki vala.

Még hozzáteszek valamit a martenzit-finis témához. Edzés utáni mélyhűtéssel ( mosás idő max. 5 perc ) az edzett darabból még 10-20 vickers keménység növekedést lehet kicsikarni. Folyékony nitrogénnel esetleg még többet is.

Még valami az edzett, de nem megeresztett (esetleg rosszul megeresztett) acélokról. Hosszútávú alak, és méretváltozásuk több folyamat eredménye. ( Idomszereknél különösen kellemetlen.)

* - * - * - *-

A vizsgára egy kalappal .......

2014. júl. 2. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Kinyíra Kanyar válasza:
Igaz nem mai kérdés már, de a tanár válasza nagyon Tóth tanár úrra emlékeztet :D
2015. jún. 10. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Jól sejted, ő volt az. :-)


Ja, és a vizsga is meglett végül.

2015. szept. 7. 12:21
 8/8 Syr válasza:

Ugyan a kérdező számára már nem aktuális de hátha másnak segítségére lesz...


Az ausztenites átlakulás kezdete és vége, amire gondolt a tanár.

A linkelt felső ábrán a f (ferrit) mező felső határoló vonala mentén egészen még az Ms (Martenzites átalakulás kezdete - Martensit start) vonal is az átalakulás kezdete, a vége pedig a f+p (ferrit plusz perlit) mező felső határoló vonala, valamint az Mf (Martenzites átalakulás vége - Martensit finish) vonal (ha van az ábrán).


Az alsó ábrán a C (cementit) mező felső határoló vonala mentén egészen az Ms (Martenzites átalakulás kezdete - Martensit start) vonal is a kezdet, a vége pedig a P+C (perlit plusz cementit) mező határoló vonala és az Mf (Martenzites átalakulás vége - Martensit finish) vonal (ha van az ábrán).


Izotermásnál pedig valóban a két C-görbe a kezdet és a vég.

2015. okt. 26. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!