Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Fémek hőkezelése edzése?

Fémek hőkezelése edzése?

Figyelt kérdés
Az lenne a kérdésem hogy olyan fémet amely ötvözet azaz pl nikkellel van ötvözve lehet-e edzetni? (pl, rozsdamentes anyagot stb...) vagy, olvastam régebben de már nem találom, hogy lehet a fém széntömegét valahogy megnövelni hogy lehessen edzeni azt... erről vélemények esetleg aki ilyennel foglalkozik. Köszi

2014. aug. 26. 08:50
 1/8 Borosta2 ***** válasza:
Edzeni csak lágyított fémet szabad pl a krómacél(saválló) alkalmatlan mert túl rideg és hüléskor reped a széntartalom annyit számít hogy a kovácsoltvas kategóriába kell esnie (szerszámacél stb...) a magas széntartalomtól nem lehet edzeni(pl öntöttvas) tehát a realtive alacson a jó és viszonylag króm és nikkel mentes
2014. aug. 26. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
9%

Azt, hogy egy nikkellel ötvözött acélt lehet-e edzeni, a Guillet-féle szövetdiagram alapján lehet eldönteni. ( Gyakorlatban egy mágnessel. )

A lényeg, hogy minél nagyobb a nikkel, és karbon tartalom, annál inkább nő az ausztenit stabilitási területe.

Ha például az acél széntartalma 0,4%, és a nikkel 24%, vagy a szén 0,8% , és a nikkel 16%, az acél szoba hőmérsékleten is ausztenites marad. Tehát nem edzhető. (A mágnes nem fogja.)

Persze a többi ötvöző, ( ha jelen van ) is befolyásolja a dolgot. A mangán szintén auszteit-képző, a króm, vanádium, titán viszont csökkenti az ausztenit stabilitását. ( Ellentétesen hat mint a Ni,Mn .)

2014. aug. 26. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
9%

Még valami. Sokan egy kalap alá veszik a saválló acélokat, pedig 3 fő típusuk van. Pl. az MSZ KO-13 edzhető, az MSZ KO-36 nem.


Sok évet dolgoztam hőkezelő üzemben. Ha a #1 válaszadónak el kellene talicskázni minden magas króm, és széntartalmú szerszámacélt ( pl. Böhler K-100 ) amit leedzettem bizony beleizzadna.

Persze nem mindegy mivel dolgozik az ember. Ipsen-Selas védőgázas kemencével - rutin. Hegesztőpisztollyal, és egy vödör vizes fáradt olajjal - kihívás.

2014. aug. 26. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Wadmalac ***** válasza:

"lehet a fém széntömegét valahogy megnövelni hogy lehessen edzeni"

Cementálás.

De az csak diffúzióval visz be szenet, ami azt jelenti, hogy csak bizonyos rétegmélységig lesz edzhető (kéregedzés, betétedzés).

A korrózióálló anyagok nagyon sokfélék, van, ami edzhető, van, ami nem, van, amit egy edzési próbálkozás kifejezetten tönkretesz (hardox pl.).

2014. aug. 26. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
0%

Erről van nagyba' szó:

[link]


Szóval amelyik acél összetétele a perlit mezőbe esik, és van elegendő karbontartalma az edzhető.

Amelyik összetétel az ausztenit mezőbe esik az nem edzhető.

Amelyik acél a martenzit mezőben van "azt mög má' minek".

2014. aug. 26. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat mindenkinek!

A cementálás volt az amit kerestem de nem találtam, viszont ahogy most nézegettem még ezzel sem lehet ötvözött anyag széntartalmát megnövelni a kérgesítéshez... ha jól olvastam.

2014. aug. 27. 07:39
 7/8 anonim ***** válasza:
0%

A saválló acéokat valóban nem szokás cementálni.

Viszont a jobb betétedzésre gyártott acélok mind ötvözöttek.

Pl. a BNC5 0,30 - 0,60% mangánt, 1,40 -1,70% krómot, 1,40 - 1,70% nikkelt tartalmaz.

2014. aug. 27. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Wadmalac ***** válasza:

Nitridálás viszont megoldható. Persze az egy ridegebb és főként vékonyabb kemény kérget ad.

Az is megoldás, ha alapból edzhető anyagot használsz, aztán a kéregedzést indukciósan, lángedzéssel, vagy ha extrém vékony edzett réteg kell, akkor lézeres felületedzéssel meg lehet csinálni.

2014. aug. 27. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!