Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az hogyan lehetséges, hogy a...

Az hogyan lehetséges, hogy a sebesség viszonylagos, de létezik egy abszolút korlátja (a fénysebesség)?

Figyelt kérdés

Azt például nem lehetne megtenni, hogy veszek egy testet s elkezdem gyorsítani, majd ha már nem tudom tovább gyorsítani, akkor megközelítettem a fénysebességet.

Ezután a fénysebességből kivonom a gyorsítás során elért sebességváltozást és így megkaphatom az abszolút sebességét.

Ez így ellentmondásos. Hol a hiba?


2008. aug. 27. 19:35
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
ez nem ellentmondásos, csak se füle se farka annak amit írsz. próbáld meg érthetőbben és akkor meg lesz a hiba (hogy mit nem értesz)
2008. aug. 27. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Megpróbálok pontosítani, talán előjön a hiba, bár én még nem látom:

Mondjuk van egy labda nyugalomban az utcán (tehát pl. a naphoz képest nincs nyugalomban).

Felgyorsítom egy adott irányban úgy hogy a fénysebesség közelébe kerüljön. Tehát pl. onnan tudom hogy elérte ezt a sebességet, hogy már túl sok energia kellene a további gyorsításához.

Ezután kis kerekítéssel azt mondom hogy most fénysebességen van. Kivonom a fénysebességből, a gyorsítás során bekövetkezett sebességváltozását (ezt nemtom hogy lehetne lemérni), és megkapom azt a sebességet, amivel akkor rendelkezett, mikor az én vonatkoztatási rendszeremhez képest nyugalomban volt. (tehát, mikor az utcán hevert.)

Persze az kérdéses, hogy ez a sebesség milyen rendszerhez viszonyulna.

2008. aug. 27. 19:52
 3/9 anonim ***** válasza:
92%

nem igazán lett világosabb, hogy mit is mondasz...

de mindegy is, mert az sem világos, hogy ezzel mit akarsz bizonyítani.

a fénysebességet meg azért abszolut határ, mert a sebesség és a tömeg egymással összefügg, és a fénysebesség az a határ, amelyet, ha elér egy nyugalmi tömeggel rendelkező test, akkor a tömege végtelen nagyságúra nő, tehát a gyorsításához végtelen nagy energiára lenne szükség.

2008. aug. 27. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Ha jól értem a kérdésed, akkor pont az a válsz, hogy a viszonyítási rendszer, meg egyéltalán az egész "nyelvezet", amivel a természetet leírjuk az szubjektív, de maguk a természeti jelenségek ettől még teljesen objektívek. Azaz pl az abszolút nulla hőmérséklet az univerzumban a kelvin skálán 0, a celziuszon -273, fárenthejten meg valami 453. ezek a skálák máshoz viszonyítják a nullát, de ez nincs befolyással a tényleges jelenségre. Ugyanígy, az hogy te a sebességet éppen a földhöz, naphoz, abszulút 0-hoz, stb, viszonyítod, még nem változtatja meg a fény sebességét. Ezért van, hogy a fény sebessége 186,246 mérföld per másodperc, és 299792458 m/s. Más viszonyítási rendszer, de ugyanazt a fénysebességet jelölik a számok.
2008. aug. 27. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Az a probléma, hogy a fényen kívül minden más test más sebességűnek látszik a különböző rendszerekből.

Értem, hogy mit akarsz csinálni - de az nem működik.

2008. aug. 28. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Tehát a fény minden rendszerből ugyanolyan gyorsnak látszik, akármilyen sebességgel mozog vagy gyorsul a rendszer?
2008. aug. 28. 01:59
 7/9 anonim ***** válasza:
igen
2008. aug. 28. 02:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Mivel a fénysebességet csak megközelíteni tudod, elérni nem. És ahogy közelíted, a te időd úgy lassul, persze neked magadon ez nem tűnik fel, csak, ha megnézed az alacsonyabb sebességű külvilágot. Közel fénysebességnél ugyanúgy tv-zhetnél villanyfénynél. Nem az lenne, hogy látnád, pontosabban nem látnád ahogy szép lassan megy a villanykörtéből a fény feléd meg a falig, amikor felkapcsolod. Ha egy nyugalomban lévő kívülálló be tudna hozzád nézni, ő mondjuk azt látná, hogy szinte megállt az idő és az űrhajódhoz képest a fény alig halad. De magatokhoz képest persze ugyanúgy érzékelitek a fényt
2008. aug. 28. 03:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

naszóval.


igen, a fény sebessége állandó (vákkumban, anyagon belül terjedve lassul). De az igazi csavar nem ez, hanem az, hogy te, mint megfigyelő is mindíg ugyanannyinak látod.

Függetlenül attól, hogy hol vagy, mit csinálsz, mennyi a sebességed, gyorsulásod stb. és hogy az ami kibocsátja a fényt hol van, mit csinál, mennyi a sebessége, gyorsulása stb. a fény sebességét mindíg ugyanannyinak fogod érzékelni, mérni.

Erről szól a relativitáselmélet.


Ha te állsz egy úrhajón, ami a fénysebesség 2/3-ával megy és rálősz a gonosz idegenekre lézerpisztollyal, akkor a lézersugár a pisztoly csöve és az idegen közötti távolságot fénysebességgel teszi meg.

A csavar ott van, hogy egy külső szemlélő számára a sugár fénysebességgel mozog, miközben a pisztoly csöve (az űrhajóval együtt) 2/3 fénysebességgel, azaz a sugár a fénysebesség egyharmadával közelit az idegen felé. (ez még nem lenne baj, hiszen ilyen sebbesség elől sem lehet félreugrani) Csakhogy számodra és az idegen számára is a sugár fénysebességgel jön. Ez pedig úgy lehetséges, hogy számotokra az idő lelassul. (pont az egyharmadára)


a másik része a problémának, az a tömeg. a tömeg nő a sebességgel. Ha van egy rakétád, aminek a hajtóműve le tud adni valamekkora tolóerőt (ez a rakétahajtóművek jellemzője), akkor ebből és a rakéta tömegéből a gyorsulás számolható. Csakhogy ahogy nő a sebesség, nő a tömeg és ebből adódóan csökken a gyorsulás. Ebből az jön ki, hogy végtelen hosszúságú ideig tartana elérni a fénysebességet. (és ebből következően végtelen mennyiségű energia is kellene hozzá, meg a tömeg is végtelenre nőne)

2008. aug. 28. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!