Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A szénacélon kívül létezik...

A szénacélon kívül létezik másfajta acél is? Mi a különbség köztük? Melyik a legjobb?

Figyelt kérdés
2015. máj. 26. 10:02
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Igen, a szénen kívül sok más ötvözője is van a vasnak. És az ötvöző szerint is szokták nevezni például krómacélnak.

[link]

Már kevés mennyiségű ötvöző is képes nagymértékben megváltoztatni az acél tulajdonságait. Például kevésbé lesz képlékeny, vagy akár korrózióálló lesz, stb.

Hogy melyik a legjobb? Ez attól függ hogy milyen célra akarjuk felhasználni. Például megemlítem a kipufogószelepek anyagát, ami hő-, korrozió- és kopásálló, kemény, és még számos különleges tulajdonsággal rendelkezik. De ez nem azt jelenti hogy belőle előnyös lenne például esztergakést is készíteni. Ahhoz meg másik fajta ötvözött acél alkalmasabb.

2015. máj. 26. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Szénnel ötvözött vasat hívjuk acélnak, ha mással ötvöznénk nem acél lenne a neve. De értem mire gondolsz, válasz nemnagyon, legalábbis építőiparban csak szénnel ötvözzük az acélt. Persze tesznek bele sok adalékanyagot, modifikáló szert, pl: mangán. És a szén arányaival is kombinálnak.
2015. máj. 26. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Pentaxboyz, nem kohóipart akartál írni?

Nagyon ritkán, különleges esetekben adnak az acélhoz szenet. Az acélt általában nyersvasból gyártják, amiben van szén, sok is. Általában a fölösleges szén kiégetése a cél. ( Pl. LD-eljárás. )

Ha ívfényes, vagy indukciós kemencében gyártanak acélt, a szükséges karbont szilárd nyersvas, vagy hulladék vasöntvény formájában viszik be.

Ha nem áll rendelkezésre ilyen karbonizáló anyag, az olvasztár akkor tesz - fancsali képpel - az adag aljára kokszot, faszenet, vagy elektróda törmeléket.

---

A modifikálás kifejezés tudtommal az öntöttvas kezelését jelenti. Mikor öntés előtt magnéziummal, vagy Mg-Si ötvözettel "megbolondítják".


Mi a különbség az acélok között? Nagyon sokfajta acélt gyártanak, nagyon sokféle felhasználásra. Például másképpen dezoxidálják (ötvözik) a lemeznek szánt acélt, ha horgannyal (cink) akarják később bevonni.

Melyik a legjobb? - Milyen célra?

Persze vannak közkedvelt acélminőségek. Pl. 42CrMo4.

2015. máj. 26. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Hajaj.. Januárban volt anyagismeret vizsgám és örültem volna,ha csak "szénacél" van. Sok más mindennenl ötvözik az acélt. Az acél fogalma SZABVÁNYBAN van deifiniálva, nagyjából így : "Olyan anyag,melyben a vas tömeghányada minden más alkotónál nagyon és LEGALÁBB 2,01% karbont tartalmaz" De ötvözik még mangánnal , vanádiummal , krómmal - nikkellel , volrammal meg még egyéb kis mennyiségben adagolt ötvözőkkel is. Bizonyos ötvözők kis mennyiségben is jelentés tulajdonságváltozásokat idéznek elő az acélban , ilyen pl. a bór, foszfor meg még 1-2 ötvöző. Ezek az ötvözők amiket szándékosan adalékolnak hozzá a gyártás során,de ezen kívül kerül még bele szennyezőként sok más dolog is pl. kén,oxigén, hidrogén, nitrogén , stb. Minél pontosabb -és ezálta garantált egy adott anyag összetételi , annál drágább.


Tisztelet a gépésznek!

2015. máj. 26. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim válasza:

#4

Ezt a legalább 2,01%-ot nagyon sokalltam, ezért utánanéztem.

"Az acél olyan vas-szén ötvözet, amelynek a széntartalma kisebb mint 2,06 %"

2015. máj. 27. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

És mely a legalkalmasabb:


épületek tartógerendáinak építésére?


szamuráj kard készítéséhez?


páncélszekrény készítéséhez?

2015. máj. 27. 08:23
 7/10 anonim ***** válasza:
Valóban 2,06 , bocsi :)
2015. máj. 27. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
és igen , kisebb mint 2,06% , ezt viszont csak elírtam. 2,06-tól felfelé már nem acélnak hívjuk,hanem öntött vasnak , 6,678%-nál több karbonnal meg nem is szokták ötvözni.
2015. máj. 27. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Egy rendes szamurájkard kompozit acél, legalább 2 fajta acél összekovácsolásával készül. Készítését nem lehet 2 - 3 sorban leírni.

A hazai damaszkoló kovácsok egy lágyabb, rugalmasabb acélhoz M1-est, vagy ezüstacélt kalapálnak hozzá. Közel azonos acélok: Böhlrer K720 1.2842, Böhler K510 1.2210 .

2015. máj. 28. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Szerintem minimum pár ezer acélfajta van szabványban meghatározva. Nem létezik olyan hogy legjobb. Ha létezne ilyen, csak azt használnák. A kiválasztásnál figyelembe kell venni egy halom tényezőt. pl anyag ár, korrozió, szilárdság, mérgezőe emberekre, megmunkálhatóság, hegeszthetöség stb.
2023. nov. 10. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!