Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A magyar nyelvben mi a különbs...

A magyar nyelvben mi a különbség az egyszerű és az összetett jövő idő között?

Figyelt kérdés
Ha valaki a fenti kifejezésekből nem értené: egyszerű az -and/-end képzővel ellátott (pl. írand, leend stb.), összetett pedig a fog + főnévi igenév felépítésű (írni fog, menni fog stb.). Van egyáltalán különbség?
2010. márc. 2. 18:11
 1/9 anonim ***** válasza:
79%
bocs de mi a retek az az írand?:D
2010. márc. 2. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Én eddig úgy tudtam, hogy ugyanaz, mint az 'írni fog', viszont egy vers, amelyet március 15-én kell mondanom, elbizonytalanított. Abban van egy "leend" és két sorral lejjebb egy "lenni fog". Azt szeretném megtudni, hogy van-e különbség a kettő között, vagy ugyanazt jelentik.

De ahogy elnézem, végén még ti tanultok többet az én kérdésemből :D

2010. márc. 2. 18:43
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem már nincs különbség, és nem is él sajnos a nyelvünkben úgy, mint a főnévi igenév plusz fog. De eredetileg biztos volt különbség a kettő közt.
2010. márc. 2. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Én pl. használom (mondjuk én elég furcsán beszélek, mert eredetileg hülyeségből használtam ezeket a régies igeidőket, aztán rászoktam, és igyekszem minél pontosabban ismerni őket). A fog-os jövőt eddig is kerültem, nem nagyon tetszik, inkább majddal szoktam helyettesíteni.
2010. márc. 2. 20:35
 5/9 anonim ***** válasza:
Szerintem a magyar nyelvben nincs megkülömböztetve, hogy egyszerű vagy összetett. Nekünk szerencsére csak 3 igeidőnk van, míg az angolban 12.
2010. márc. 3. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

A ma használt magyar nyelvben, igen (bár a "régiben" sincs 12 :D).

Mint a kérdésben is leírtam, van olyan, hogy "teend" meg olyan, hogy "tenni fog". A kérdésem csak az, hogy ezek között van-e valami nyelvtani/logikai/jelentésbeli különbség, vagy csak alakilag más. De hát, ha senki nem tudja, az sem baj (elvégre a magyartanárom sem tudta, azt mondta, ő még nem is hallott ilyenről...).

2010. márc. 3. 19:32
 7/9 anonim ***** válasza:
74%

A wikipedián van egy írás a kiveszett igeidőkről, nemhiszem, hogy kielégíti a kérdésed, de hasznos lehet:

[link]

2010. márc. 4. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
A Wikipédiát olvastam, ott csak megemlítik, hogy van ilyen is.
2010. márc. 6. 13:07
 9/9 Valaki127 válasza:

Kedves kérdező!

Én kicsit utánaolvastam. Nem állítom hogy teljesen értem, de leírom.

Először is én ezekről tudok: használand, használni fog, foghat használni, hásználjuk volna.

A kérdésedre a válasz ez: az -and/-end egy ún. féljövő, jelenbe vagy jövőbe átnyúló jövő. Ha van két jövő idejű esemény, az előbbit így használjuk, a másodikat a fog + főnévi igenevessel. Pl.: Amint ezt a munkát elvégezendettem, hálát adok Istennek.


Legjobb tudásom szerint az alakba akkor kell a -t/tt jeles múlt idő, ha a két idő szinte egyszerre van jelen, de ez egyáltalán nem biztos, lehet hogy a végzettségre utal mint az angol future perfect tense.

2019. ápr. 15. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!