Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Milyen elvek szerint kell egy...

Milyen elvek szerint kell egy sokaságból reprezentatív mintát készíteni? Mekkora legyen a minta nagysága?

Figyelt kérdés
A szakdolgozatomhoz végzek egy kutatást. Először arra gondoltam, hogy minden érintettnek elküldöm a kérdőívet, de az nagyon sok (kb. 5-600) lenne, amit ki is kell értékelni ugye, engem meg szorít az idő.. Szóval most azon vagyok, hogy reprezentatív minta legyen, csak az arra vonatkozó szabályokat nem tudom pontosan, ebben kérném a segítségeteket.
2008. szept. 30. 16:02
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Muszáj reprezentatívnak lennie? Csak azért kérdezem, mert megoldható, de ha 5-600 főnek kipostázod, jó, ha harmada visszaküldi, és onnan kezdve már borulhat a dolog.

Ha megírnád pontosan, hogy milyen kutatást tervezel, lehet, h. tudok segíteni. És persze az is kellene, hogy milyen szakra kell.

Meg hát elvileg van egy konzulens is, az ő véleménye is fontos lenne.

-falcon-

2008. szept. 30. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
köszi a választ, úgy néz ki, hogy megoldódik a probléma.
2008. szept. 30. 19:57
 3/4 anonim ***** válasza:
68%

A szakdolgozatokhoz készített kutatás akkor reprezentatív ha 100 db értékelhető kérdőíved van.

Mi a témád? Ha elküldöd priviben segítek. Érdemes egyébként elolvastatni idegennel a kérdőívedet,hogy használható- e? Nem mn9degyx. Én mikor készítettem csináltam egy próbát oda adtam anyósnak mert ő nem érintett a témámban aztán férjem átolvasta és megkértem egy barátomat is. Így lett jó a kérdőíven. Ugyanis tudni kell kérdőívet is szerkeszteni.

Szóval ha tudok segítek szívesen.

2008. szept. 30. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Ne haragudj, kedves előző válaszoló, de ... khm... finoman szólva azért nem olyan egyszerű a dolog,hogy 100 kérdőív kell, és már reprezentatív is...

A minta akkor lesz valamilyen szempontból reprezentatív, ha az alapsokaság valamely jellemzőjét a minta jól tükrözi. Pl. ha egy alapsokaságban a férfiak és a nők eloszlása 50-50%, akkor a mintát is úgy kell kiválasztani, hogy 50-50% legyen benne az arány.

Továbbá fontos kitétel, hogy az alapsokaság bármely tagjának azonos esélye legyen a mintába való bekerülésre.

Egy szakdolgozatban bőven elég a 100 fős minta, de általában nem előírás, hogy az reprezentatív legyen.

-falcon-

2008. szept. 30. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!