Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mitől függ, hogy egy elméletet...

Mitől függ, hogy egy elméletet komolyan vesznek vagy sem?

Figyelt kérdés

Azt látom, hogy a tudomány képviselőinek nagyrésze, de akár itt ebben a kategóriában is, hogy teljesen másképp kezelik a teóriákat.

Ha valami feltételezett húrelméletes baromságról van szó, amiről nagyjából semmit nem tudunk, az tök oké 😍😍😍


Ellenben ha szóba jön a multiverzum, földönkívüli intelligens élet, egy teremtő stb, akkor azonnal kezdődik a hiszti.😭😭😭😭


Mitől függ, hogy egy elmélet népszerű lesz és baromi okosnak fogja magát tőle mindenki érezni vagy épp ellenkezőleg, totál hülyét csinál magából?


2023. nov. 11. 20:47
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:

Na jó, de azért az idegenek esetén azt feltételezni, hogy egyedül vagyunk, az kicsit kemény.

Persze értem, hogy közvetlen bizonyíték nincs, de azért....

2023. nov. 12. 15:40
 12/14 anonim ***** válasza:

Igazad van.

Ezért a tudósok legnagyobb része is úgy gondolja, hogy jó eséllyel léteznek idegenek.

Csak valószínűleg nem itt, és esetleg nem most.

Viszont ez így továbbra is csak sejtés. Amivel meg lehetne erősíteni, az az, ha például találnánk szabad oxigént valamelyik bolygón. Mármint akkor ott élet lehet... valamilyen. Vagy mesterséges rádióhullámokat: de azt meg nagyon nehéz észrevenni, hatalmas a zaj.

2023. nov. 12. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
100%

"az idegenek esetén azt feltételezni, hogy egyedül vagyunk, az kicsit kemény."

Az a helyzet, hogy nagyon sok embernek - köztük neked is valószínúleg - van jó logikája. Egy jó logikai okfejtéssel sajnos csőbe lehet húzni benneteket. Sajnos, ha a logikai sor egyes lépései jók, akkor a végső következtetést is elfogadjátok. Mert az oda vezető út logikus volt. Azt viszont nem veszitek észre (megfelelő képzettség hiányában), hogy a kiindulási feltevések közt van esetleg egy két csúsztatás, nem korrekt érték, túlzás, hamis állítás. És ekkor sajnos hibás kiindulási alapokról indulva brilliáns logikával is, csak tévedésekhez lehet jutni. De a logikus gondolkodók ezeket az eszmefuttatásokat benyalják, mert a logika tetszik nekik. És igaznak vélik, és a logika maga hibátlan is. Csak az alaphipotézis a bibis.

Elmondom mire gondolok. Számos okfejtést lehet hallani arról, hogy mennyi csillag van az Univerzumban, vagy a Galaxisban, és ebből mennyi a mi Napunkhoz hasonló csillag van, és elkezdenek a valószínűségekkel bűvészkedni, hogy mennyi Földhöz hasonló bolygó lehet, és mennyin lehet élet ezek közül.

De ezek CSAK feltételezések. Amik matematikai statisztikákból jöttek ki. A tény az, hogy a SETI (search for extraterrestrial intelligence) program keretében (SETI, ETI ETC, CETI, METI, OSETI, MSETI), dollár milliárdokat költöttünk el az adófizetők pénzéből, mindenféle eredmény nélkül. Nyilván ezzel nem azt mondom, hogy nincsenek rajtunk kívül értelmes lények a világmindenségben, csak azt, hogy ezt nem sikerült tudományosan bizonyítani.

Ezen tudományos háttér mellett én nem fogalmaznék úgy, hogy azt a kemény kijelenteni, hogy egyedül vagyunk. Egyelőre ezt tudtuk mérni, a tudományos kutatásaink eddig erre az eredményre vezettek. A többi csak találgatás és szellemi faszlengetés. Mindenféle bizonyíték nélkül.

2023. nov. 12. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 A kérdező kommentje:
Jó, hát azt észrevettem egy időben, hogy a Nasa meg a többiek mindig akkor találtak valamit, amikor szóba jött a támogatásuk 🤣
nov. 13. 08:14
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!