Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért egyszerűbb a dolgokat...

Miért egyszerűbb a dolgokat szétszedni mint összerakni?

Figyelt kérdés

Egyértelműnek tűnhet, de mi van ha mégis felteszem a kérdést? Akkor már nem olyan egyértelmű.

Pl lerombolni egy házat nagyon gyors és egyszerű, de felépíteni nehezebb.

Ma jöttem rá amikor a számítógépemet szedtem szét, hogy kitisztítsam és portalanítsam. Leszedni a ventilátorokat, kipattintani a videokártyát, ramot, stb egyszerű. De azt figyeltem meg, hogy visszacsinálni nehezebb sokkal.

Aztán ezen elgondolkodtam. Rendet rakni a lakásban hosszas és fáradtságos munka, ám percek alatt szét tudnám rombolni: összetörni, a tányérokat, poharakat. Szét dobálni a ruhákat, holmikat egyszerű és gyors. De visszacsinálni, összeseperni a szilánkokat, kidobni a szemetet, összehajtogatni a ruhákat majd a szekrénybe eltenni sokkal több időd vesz igénybe mint szét dobálni.

De miért? Hiszen ugyan azokat a ruhákat dobom szét és hajtom össze, semmi nem változott.


Egy épületet is sokkal egyszerűbb lerombolni mint felépíteni, de miért? Hiszen ugyan abból a téglából épül fel.


nov. 13. 13:40
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Ez nem minden esetben van így. Úgy szétszedni valamit, hogy az alkatrészei újra használhatóak legyenek, sokszor nehezebb feladat, mint összerakni. Szétbarmolni, összetörni persze könnyebb, csak az nem szétszerelés.
nov. 13. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Entrópia miatt van.

Olyankor, amikor sokféleképpen lehet szétszedni.

nov. 13. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Mert sokszor mindegy az, hogy hogyan szeded szét, összerakni meg csak egyféleképpen lehet. Lásd pl. a LEGO-t!
nov. 13. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Szétszedéssel növeled a rendszer entrópiáját, összeszereléssel csökkented. Utóbbihoz több idő és energiafelhasználás szükségeltetik, ennek mély fizikai magyarázata van.
nov. 13. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Igen, köszi, engem ez a mély fizikai magyarázat érdekelne. Vagy legalábbis kicsit részletesebben.
nov. 13. 15:22
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy mondták: összerakni egyféleképpen lehet.

Ehhez adott műveleteket kell elvégezned, adott erővel, irányban, sorrendben, stb.

Míg szétszedésnél szinte mindegy az erő, a módszer, stb.

nov. 13. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy a #2 és a #4 mondja: entrópia.

A fizikai világ egyik kőbe vésett alaptörvénye, elsősorban a hőtan foglalkozik vele ha jól tudom, de érdekes módon minden hétköznapi jelenségnél megfigyelhető valamilyen formában. A lényege, hogy az univerzum úgy van "összerakva", hogy a dolgok alaptermészetük szerint igyekeznek szétesni. Ahhoz, hogy bármi fennmaradjon, erőfeszítést kell tenni, energiát kell befektetni, különben az rendezetlenné válik.

Ez mindenre igaz: ha a házadat nem tartod karban, idővel lepereg a vakolat, kilyukad a vízvezeték, berogyik a tető. Vagy ha a leveses fazék alatt lekapcsolod a tűzhelyet, kihűl. Ha nem ügyelsz a fogaid egészségére, kilyukadnak, kihullanak. Ha nem foglalkozol a házastársaddal, elhidegül és elhagy. És a tányérnak is könnyebb széttörni, mint összeállni.

nov. 13. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 LaudeturJesusChristzs válasza:
100%
Pl. egy házat sokkal nehezebb úgy szétszedni, hogy újra fel lehessen építeni az "alkatrészekből" sokkal nehezebb mint felépteni.
nov. 13. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Igen az entrópia része a mindennapoknak. Egy másik példa, ami jobban szemlélteti azt, hogy min gondolkoztam el: építesz egy kártyavárat (hasonló példa a legóra) majd egy hirtelen mozdulattal - úgy, hogy hozzá sem érsz tehát a kezeddel keltesz légáramlatot - egy pillanat alatt össze tudod borítani.

Pedig milyen sokáig tartott felépíteni, nem? Lerombolni meg milyen egyszerű. Persze növelem az entrópiát azzal, hogy lefújom. Romokban heverni meg ezer féle képpen tud, szép várban állni meh csak egy féle képpen. (Igazából ez sem igaz, hiszen az egyes kártyákat fel lehet cserélni) de a lényeg, hogy sokkal kisebb az entrópia akkor, amikor szép várat építünk a kártyákkal. Tehát azt értem, hogy az entrópiát növelni könnyű, csökkenteni sokkal nehezebb és több energiába kerül.


Tulajdonképpen én itt azt nem értem, hogy lerombolni egy kéz mozdulat: tehát ha fizika erőhatást mérek rá, akkor összedől. Vagyis ezt joulban ki lehet fejezni, hogy mekkora emergia kell a leromboláshoz.

Miért nem működik fordítva? Ha a másik irányból lendítem meg a karom, az a légáramlat nem fogja felépíteni a kártyavárat. De miért nem? Hiszen ugyan annyi joul energiába kerül.

Elméletileg ha pontosan rekontstruálni tudnám a légáramlatot - csak éppen visszafele - akkor felépülne a kártyavár, nem?

Helyette nekem minden egyes kártyát egyesével kell a helyére vissza tennem.


Ugyan ez a probléma, akkor amikor kihajigálom a ruhákat a szekrényből. Persze akkor is növelem az enteópiát hiszen a földön heverve 100 féle képen tud, a szekrényben összehajtogatva, rendezve meg egy.

De ha megpróbálom rekonstruálni azt a mozdulatot amivel kihajítottam az összehajtogatott ruhát - csak visszafele - nem fog sikerülni. A legjobb esetben is a szekrényben fog landolni de gyűrötten. Nem helyette össze kell hajtogatnom.

De miért nem, ha rekonstruálni tudok pontosan annyi energiát és még a ruha eldobási irányát is viszonylag pontosan meg lehet mondani?


A másik példa a ház rombolása.

Elméletileg, ha minden téglát pontosan ugyan olyan erővel és ugyan abban az irányban löknék meg - csak visszafele - mint amilyen erővel és irányból romboltuk, akkor felépülne a ház nem?

Ki tudjuk azt számolni téglánként, hogy az egyes téglákat mekkora joul erővel kell a helyéről elmozdítani és azt milyen irányba ahhoz hogy összedőljön a ház.

Ezt felírjuk, hogy x. tégla ebből ebbe az irányba ennyi joul-al.

Akkor ha vissza fele csinálnánk pontosan annyi erővel ilyen és olyan irányból löknénk meg a téglákat, fogadni mernék hogy nem állna össze a ház.


Kicsit egyszerűbb példa, amikor eldobom a labdád, a légnyomást, a gravitációt számolva, azt hogy milyen szögben dobtam el és milyen erővel, pontosan ki lehet számolni hogy hová érkezik a labda.

Akkor ha összedől egy ház - a buldózer erejét tudva és hogy az milyen erővel löki el a téglákat milyen irányba, minden tégla útvonalát ki lehetne számolni térben és időben, de fogadni mernék hogy akkor sem tudnák ugyan ennyi erővel - csak vissza fele - felépíteni a házat:

Többlet energiát kell abba fektetni, hogy megint egyesével, téglánként építem fel a házat.

nov. 13. 23:32
 10/12 anonim ***** válasza:

"ha pontosan rekontstruálni tudnám a légáramlatot - csak éppen visszafele - akkor felépülne a kártyavár, nem?"

Igen, és ez a lényeg. Hogy itt egy nagyon összetett mozdulatsor van, amit csak egyféleképpen tehetnél meg.

Míg összedönteni millióféleképpen lehet.


"vissza fele - felépíteni a házat"

Ez meg még rosszabb, mert atomi szinten összeilleszteni valamit, amit széttéptél, az szinte lehetetlen.

nov. 13. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!