Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért egyszerűbb a dolgokat...

Miért egyszerűbb a dolgokat szétszedni mint összerakni?

Figyelt kérdés

Egyértelműnek tűnhet, de mi van ha mégis felteszem a kérdést? Akkor már nem olyan egyértelmű.

Pl lerombolni egy házat nagyon gyors és egyszerű, de felépíteni nehezebb.

Ma jöttem rá amikor a számítógépemet szedtem szét, hogy kitisztítsam és portalanítsam. Leszedni a ventilátorokat, kipattintani a videokártyát, ramot, stb egyszerű. De azt figyeltem meg, hogy visszacsinálni nehezebb sokkal.

Aztán ezen elgondolkodtam. Rendet rakni a lakásban hosszas és fáradtságos munka, ám percek alatt szét tudnám rombolni: összetörni, a tányérokat, poharakat. Szét dobálni a ruhákat, holmikat egyszerű és gyors. De visszacsinálni, összeseperni a szilánkokat, kidobni a szemetet, összehajtogatni a ruhákat majd a szekrénybe eltenni sokkal több időd vesz igénybe mint szét dobálni.

De miért? Hiszen ugyan azokat a ruhákat dobom szét és hajtom össze, semmi nem változott.


Egy épületet is sokkal egyszerűbb lerombolni mint felépíteni, de miért? Hiszen ugyan abból a téglából épül fel.


2023. nov. 13. 13:40
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
100%

Mondok egy általad is kivitelezhető példát arra, hogy a kérdésedben lévő entrópiával kapcsolatos dolgokat a gyakorlatban is kipróbáld.

Végy egy kis műanyag vödröt, és tegyél bele 500 üveggolyót. Aztán kérd meg a tesi tanárodat, hogy egy óra hosszára használhasd a tornatermet egy fizikai kísérlethez - délután, az órák után.

A terem közepén állva kezedben a vödör, abban az 500 üveggolyó. Na ez a rendezettség állapota.

Aztán dobd fel magasra a vödröt. A vödörből elkezdenek a magasban kiszóródni a golyók, főleg ha perdületet is kap a feldobás közben. És a golyók elkezdenek lepotyogni a földre a vödörrel együtt. A legtöbbje a padozaton pattogva tovább gurul, mielőtt megállna. És adott sűrűségeloszlás szerint beterítik a tornaterem padozatát. A legsűrűbben ott ahol feldobtad, a legkevésbé sűrűn a széleken. Mindez egy perc leforgása alatt lezajlik.

Ez a másik állapot lesz a maximális rendezetlenség állapota. Ide egy perc alatt eljutottál. De hogy mennyi idő alatt fogod tudni mind az 500 golyót összeszedni, azt csak saccolni tudom, hogy egy óra hossza elég lesz. De mind az 500-at meg kell keresned, mert balesetveszélyt okozol, ha egyet is otthagysz... Szóval visszacsinálni a rendezett állapotba a rendszert jóval több energiádba fog kerülni - mint a vödröt feldobni...

nov. 14. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 A kérdező kommentje:

Itt is elég lenne olyan erővel és olyan irányban meglökni a golyókat, ahonnét jöttek :) ez a lényeg, hogy ezt nem lehet kivitelezni.


Erről a tesi tanáros dologról meg a tornateremről már elkéstem legalább 10 éve, ha nem több :)

nov. 14. 13:19
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!