Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan tudom egy nagyító...

Hogyan tudom egy nagyító (optikai lencse) fókusztávolságát megmérni?

Figyelt kérdés
Van ennek valami módja? Van egy halom külömböző lencsém...nagyító, távcső lencsék, toldalék lencsék objektívekre, stb. Szükségem lenne a módszerre amivel meg lehet mondani a lencsék "f" értékét...

nov. 18. 02:54
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
85%
Lámpa elé helyezed a lencsét, kifókuszálod és mérőszalaggal megméred a távolságot. Ha nem elég így a pontosság, akkor valamilyen tartóállványt is kell építeni.
nov. 18. 03:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
71%
Egy távolabbi (pl. szobai csillár, állólámpa, stb.) világítótest képét élesre fókuszálod egy papírlapon, és leméred a számításhoz szükséges távolságokat - ennyi!
nov. 18. 03:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
48%

A Nap fényét kell valamire kivetíteni, amíg a legkisebb pontot nem kapod.

Egy db nagyítólencse esetén a főpont, ahonnan számoljuk a gyútávot, a lencsén belül van. Hogy a lencse vastagságán belül pont hol van, azt nem tudom megmondani, elvi rajzokat kellene túrni a neten. (ez pl. távcsőobjektívre is igaz, de összetett lencserendszernél, pl. teleobjektív már nem szükségszerűen van a főpont a lencserendszeren belül) Vagyis a vetített pont és a lencsevastagság pl. közepének távolsága fogja adni a gyútávot.

Lámpával a módszer nem ad pontos eredményt, mert közeli a fényforrás és a vetített kép kicsit távolabbra kerül. A Nap fénye viszont párhuzamos, végtelenből érkező fényt ad és a lencse névleges fókusztávolságára vetít.

Kicsinyítő lencsét viszont így nem lehet vizsgálni, mert nem ad kivetíthető valódi képet.

nov. 18. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:

#3 - először próbáld ki azt a szamárságot, amit javasolsz!


A Nap képét nem tudod pontosan kivetíteni, mert túl fényes. Egy közeli villanykörte izzószálának a képe viszont nagyon pontosan beállítható. Azért írtam a kettes válaszomban "távolságokat", hogy a nagyobb pontossághoz legyen miből korrekciót számolni.

nov. 18. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
42%
Próbáltam éppen eleget, nem véletlenül írtam pontosan azt, amit.
nov. 18. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 sadam87 ***** válasza:
19%
Azért érdekes, hogy a 3. válaszoló írja a legpontosabb választ, és azt pontozzák le. (Akinek meg túl fényes a Nap, az próbálkozzon a Hold kivetítésével.)
nov. 18. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:

#6 - a 3. válaszoló nem írt jó választ, mert nem érti a lényeget. Ha már tényleg a pontosságon rugózunk, akkor ne legyünk lusták beleszámolni a tárgytávolságot (fényforrás távolságát) a témába!


Nemcsak a pontos fókusztávolságnál kapunk kerek foltot Nap képeként, hanem annak a környezetében is, ezért nagyon nehéz pontosan meghatározni a vakító pont helyes méretét.


Egy spirális izzószál képe viszont sokkal precízebben kivehető amellett, hogy nem vakít el. Vegyük észre azt is, hogy egy izzószál már egy lakószoba méretein belül is jóval kisebb szög alatt látszik, mint a napkorong!


Tehát a "legpontosabb" módszer már leírásra került az 1. és 2. válaszok által. A Nap képének a kivetítése ezeknél durvább - ráadásul szemet nagyon megerőltető módszer, ha nem használunk védőszemüveget!

nov. 19. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:
Nagyon béna vagyok böngészésben. Mindig fotózasi tippeket dob ki a google, sehol sem magyarázzák el az optikai alapokat. Ezért is jöttem fel ide...hátha tudtok segíteni. A válaszokat köszönöm, de nem lettem okosabb. Tapasztalatból annyit már tudok, hogy amit írtatok távolságot az nem adhat pontos választ, mivel az a távolság változik. Attól függ milyen távol van a csillár, egő, Hold vagy a Nap. Azt gondolom, hogy pontosan egy méterre levő fényforrást kellene "levetíteni" és így lemérni a lencse és kép közötti távolságot. Bizonyítanom ezt az elméletemet nem sikerült, mivel az egyik lencsém paramétereit sem ismerem. És sehol sem találtam erről leírt szabályt. Pedig biztosan van.
nov. 19. 02:12
 9/20 Tom Benko ***** válasza:
100%

A fal elé teszel egy lámpát. Közéjük teszed a lencsét, és addig tolinckálod, amíg éles képet nem kapsz. Most használd a leképezési törvényt: kt=f(k+t). Ebben az egyetlen ismeretlen a fókusztávolság. Az eredmény pontosítható, ha többször is, különböző helyzetekben leméred.


A Nap képének előállítása nem fog pontos eredményt adni, mert a lencsék leképezése általában nem pontszerű, hanem egy valamilyen ívet eredményez, amit nehéz élessé tenni.


Szóró lencse esetén a mérés trükkösebb, mert akkor egy gyűjtőlencsével párban kell alkalmazni, aminek ismert a fókusztávolsága, ugyanis azok reciproka összeadódik.

nov. 19. 02:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
100%

Itt például el van magyarázva, képpel is illusztrálva:

[link]


A precizitás arra vonatkozott, hogy ha mm-re pontos értéket akarsz kapni, akkor tökéletesen ki kell fókuszálni a tárgyat és tartóállványt kell építeni, hogy a kéz remegése ne szóljon bele a centizésbe.


Nem kell félni, nem változik semmi... Filmesek is így méregetik a fókusztávolságokat forgatás előtt.

nov. 19. 02:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!