Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Lehet fénysebességgel haladni...

Lehet fénysebességgel haladni és mehaladni azt?

Figyelt kérdés
El kehet érni vagy meghaladni a 299 792 458 m/s -ot? Utánanéztem és eltérő vélemenyeket találtam.
2011. aug. 10. 17:43
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
Ismereteink szerint nem.
2011. aug. 10. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
Amennyire tudom, meghaladni nem lehet. Persze korábban a hangsebességről gondolták ugyanezt. A haladást emberre érted?
2011. aug. 10. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 A kérdező kommentje:
részecskegyorsítóban lehetséges? Na és emberrel?:D ... A féreglyuk a fénysebességhez kapcsolódik vagy rossz helyen keresgéltem?
2011. aug. 10. 17:58
 4/25 anonim ***** válasza:
100%

Nem lehetséges. Se emberileg, se részecskegyorsítóban.


És ez nem csak emberi ismeret kérdése, ez egy nyugodtan biztosra vehető tény, elég sokszor teszteltük, ismerjük.


A féregjáratban (ha léteznek) sem haladhatsz gyorsabban a fénynél: ott egyszerűen a tér többdimenziós szerkezetét használják ki (elméletben, ügyebár) tehát egyfajta mellékutcán haladsz végig. A fénysebességet ekkor sem lépheted át: csak mondjuk a 600 fényéves távolság helyett csak 2 fényévet kell megtenned, akkor kívülről úgy látszik, mintha te a fénysebesség 300x haladnál: pedig nem sértesz meg egyetlen fizikai törvényt sem.


És ne az eltérő véleményeknek higgyél, hanem Einsteinnek :)

2011. aug. 10. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:

Persze, a fény eléri a fénysebességet és fénysebességgel halad. Test erre nem képes. Sem elérni, sem meghaladni.

A fekete lyukaknak és a fénysebességnek milyen "köze" kellene lennie egymáshoz? :)

2011. aug. 10. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:

A fénysebesség egy állandó maximum. Ezt meghaladni jelen ismereteink szerint semmi sem tudja. Részecskegyorsítóban is csak megközelíteni tudják ezt az értéket, elérni egyelőre nem. Meghaladni meg pláne nem, mert a fizika jelenlegi szabályai szerint ehhez végtelen mennyiségű energiára lenne szükség, ami meg kizárt.


A féreglyuk más dolog, nem közvetlenül a fénysebességhez kapcsolódik. A féreglyuk létezése csupán elmélet egyelőre, létezését bizonyítani eddig nem sikerült. Leegyszerűsítve a következőről szól a dolog:

Képzeld el az univerzumot úgy mint egy darab a4-es papírt. Jelölj ki rajta két egymástól távol lévő pontot ceruzával. Az egyik az A pont, ami azt jelöli, hogy hol vagy jelenleg, a másik meg a B ami azt, hogy hová szeretnél jutni. Ha az A pontból húzol egy egyenes vonalat B pontig az ugyebár nagy távolság. Viszont ha fogod a papírt, és meghajlítod úgy, hogy az A és a B pont egymást fedjék, és a ceruzával átlyukasztod ott, akkor hopp át is kerültél a B ponthoz. Nem utaztál fénysebességgel, mégis sokkal gyorsabban eljutottál A-ból B-be mintha hagyományosan meghúztad volna a vonalat.

Tehát leegyszerűsítve:

A papír meghajlítása = a tér meghajlítása.

A papír átlyukasztása = féreglyuk nyitása.

A tér, és az idő meghajlítása lehetséges. Ezt tudjuk. Azonban hogy léteznek e egyáltalán féreglyukak, és hogy a tér meghajlítását el lehet e így végezni, és ha lehetséges akkor át tudunk e rajta menni, na azt még nem.

2011. aug. 10. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 A kérdező kommentje:
Köszönöm a korrekt válaszokat! Sokat segítettek! =)
2011. aug. 10. 18:38
 8/25 Tetszik a ***** válasza:
0%

Figyelj, a sebesség relatív. Ha elmegy melletted az autó 60km/h sebességgel, akkor ő azt látja, hogy te is ennyivel haladsz az ellenkező irányba. Te a fény számára fénysebességgel mész. Aztán ha még sétálsz is a fény forrás felé... Jé, átlépted a fénysebességet! De minden bizonnyal arra érted, hogy mondjuk az űrben fel lehet-e használni. Hát lássuk. Mi a viszonyítási pont? Az űrben, akár egy koordináta rendszerben mondható az, hogy valami az Origó? Van stabil pontja? Nincs. Ha egy bolygó fénysebesség felével közeledik egy másik hasonló sebességű bolygóhoz, akkor mindkettőn az figyelhető meg, hogy a másik fénysebességgel mozog.

A részecskegyorsítókban pedig eddig csak a fénysebesség közelébe tudtak elérni, túllépni eddig még nem sikerült.

2011. aug. 10. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 Sajtoskifli ***** válasza:
18:41 Azt már Einstein óta tudjuk, hogy a nagyobb sebességeket nem lehet ilyen könnyedén összeadogatni. A fény pedig minden inerciarendszerben fénysebességgel halad. Igen, még ha egy vonat fél fénysebességgel megy, és bekapcsolja a lámpáját, akkor a külső szemlélő és a vonat szemszögéből is fénysebességgel fog haladni a fény. Az eredeti kérdésre pedig nem, egyik sem lehetséges. Lehet fénysebesség fölött utazni, viszont ekkor is végtelen nagy energia kéne ahhoz, hogy átlépjük a fénysebességet, lelassuljunk, így ilyenkor nem lenne nyugalmi tömegünk.
2011. aug. 10. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:

"Aztán ha még sétálsz is a fény forrás felé... Jé, átlépted a fénysebességet!"

Ez nem igaz.

2011. aug. 10. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!