Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Van egyedi magyar betű?

Van egyedi magyar betű?

Figyelt kérdés
Úgy értem, van olyan betű, ami semmilyen másik nyelvben nincs, csak a magyarban? pl.: "ű" , "ő". (Vagy valamelyik ilyesmi ékezetes betűnk)
2012. jan. 6. 22:43
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
29%
Nincs.
2012. jan. 6. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 delusion ***** válasza:
38%

Bár a "dzs", mint hang jelen van rengeteg nyelvben, de betűként tudtommal csak a magyarban van definiálva.


[link]

2012. jan. 6. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 mustafa33 ***** válasza:
29%
nem, van máshol is "dž".
2012. jan. 7. 02:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 mustafa33 ***** válasza:
58%
Talán a magyar kiejtésű é. Máshol az é olyan mint a hosszú ee. De mégse, a német is ismeri.
2012. jan. 7. 02:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
Az ű. Az ő létezik a feröeriben.
2012. jan. 7. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 delusion ***** válasza:
29%
musztafa, az egyik trigráf, a másik nem, ergo nem ugyanaz.
2012. jan. 7. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 delusion ***** válasza:
73%

Vagy ha ugyanaz, akkor magyarázd el hogy miért, mert az addig tiszta, hogy ugyanazt a hangot jelöli a kettő (gondolom), de a vak is látja hogy nem ugyanolyan a grafikus leképezésük.


A Hungarumlaut ( " ékezet az o és u felett - a hungarum előtag magáért beszél ) sem egy gyakori dolog a többi nyelvben. A feröeri nyelvben valóban alkalmaznak ő-t ø helyett és ott sem mindennapi ez, de ű-t én másik nyelvben még nem láttam, illetve a google is csak magyar találatokat ad rá. Jól mondta eggyel felettem a válaszoló.

2012. jan. 7. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm a hasznos válaszokat! :) Ezért is kérdeztem, mert még én sem láttam "ű" betűt egyik nyelvben sem...
2012. jan. 7. 11:10
 9/17 mustafa33 ***** válasza:

Delusion, bocs hogy beleszólok így tudatlanul és tanulatlanul. Nem ismerem a nyelvészeti kifejezéseket, csak gondolom, hogy a trigráf hárombetűset jelent. Igen a Dzs és a dž ugyanazt a hangot jelenti, csak más írásmódal. Például John = Dzson = Džon. Midhárom kiejtése egy, csak az írásmód más más nyelv írása szerinti.

nem olvastam figyelmesen a kérdést, betűről van szó nem a hangzásáról. Én az utóbbira gondoltam. De akkor: cs,gy,ly,ny,sz,s,ty,ű,ő,zs, - ezek is csak a magyar ábécében vannak, más nyelveken különféle módon jelzik azt a hatást amit a magyarban a második vagy harmadik betűjel idéz elő a kiejtésben például a szlovák és cseh nyelvben a ˇ így ugyanazok a hangok: č,ď,ľ,ň,s,š,ť,ž, de van ř ami lengyelben rz de a magyarban nincs. Tehát írásmód szerint, de akkor a -sz- hogy is volna? Magyarul sz, de a lengyelek ugynezt s-nek ejtik, viszont az s-t , sz-nek...?

Az -ő, ű, így leírva lehet hogy csak a magyarban van, de kiejtve más nyelvben is, pl. német -bösen ejdsd bőzen - grün ejdsd grűn.

Szóval hogy értsem a kérdést?

2012. jan. 7. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 mustafa33 ***** válasza:
Szóval még egyszer, a betű hangzására vagy a grafikai megjelenítésére gondolt a kérdező?
2012. jan. 7. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!