Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Van egyedi magyar betű?

Van egyedi magyar betű?

Figyelt kérdés
Úgy értem, van olyan betű, ami semmilyen másik nyelvben nincs, csak a magyarban? pl.: "ű" , "ő". (Vagy valamelyik ilyesmi ékezetes betűnk)
2012. jan. 6. 22:43
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:

21:13


Betűkről beszélünk, nem hangokról.

2012. jan. 8. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 mustafa33 ***** válasza:
Akkor csak annyit mondok: az egész rovásírásunk az.
2012. jan. 8. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 delusion ***** válasza:

Musztafa:

Nekem sem az ortográfia a szakterületem, csak megmaradt még érettségiről, hogy a betű az a beszéd közben használt hangok grafikus leképezése. Nem akartam beléd kötni, félreértés ne essék, csak a fenti definíció miatt tartottam furcsának/nem értettem, hogy miért lenne a kettő ugyanaz.


A rovásírás abszolút egyedülálló a világban, ez tény. Szerintem a kérdező úgy értette, hogy a latin ábécé betűinek és diakritikus jeleinek figyelembe vételével van-e olyan betű, amely a mi ábécénkben található csak meg (nem értek hozzá, lehet hülyeséget mondtam).


Az alábbiakra találtam rá.

digráfok :

cs: magyar

dz: szlovák, magyar, macedón, litván használja

gy: magyar

ly: magyar

ny: katalán, maláj, magyar, ganda nyelvek

sz: lengyel, magyar

ty: magyar, shona (?)

zs: magyar


trigráfok:

dzs: magyar


Ékezetes magánhangzók:

á,é,í,ö,ó,ü: más nyelvek is használják valamelyiküket, például cseh, feröeri,szlovák, német, izlandi stb.

Ő,Ű: ugyan nagyritkán előfordul még pár nyelvben, de leginkább mi magyarok használjuk.


Forrás:


[link]


[link]

2012. jan. 8. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:

Igen, így értettem. Ha egy angoltól megkérdeznéd, hogy melyik betű jelenti az 'ö' hangot, szerintem nem tudna rá mit mondani, mert pl. 'turn' és 'sir' szavakban nem is ugyanazok a magánhangzók. Szerintem az angoloknál a 'th' az, ami a magyarban nincs, mert elég nehéz úgy kiejteni a three- t vagy a through- ot, hogy egy angol ne vegye észre, hogy nem az az anyanyelved. Na, de én nem ezt kérdeztem.

Hanem, hogy magát pl. az 'ő' vagy az 'ű' betűt használják- e másik nyelvben. Hogy le tudják- e írni. Hogy van- e még egy olyan nép, akiknek a billentyűzetén rajta van első funkciós karakterként. (Vagy hogy mondjam) :D

2012. jan. 8. 20:09
 15/17 mustafa33 ***** válasza:
Így akkor Delusion nak van igaza, én értettem félre. Mentségemre szolgáljon, naponta találkozok azzal, hogy nem tudják kiejteni az ö-t meg ü-t és mondanak helyette mindenfélét. Én is ha diktálom a nevem, mondjuk egy hivatalban, hozzáteszem: alt 129 (ez az ü).
2012. jan. 15. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

20:09


"Szerintem az angoloknál a 'th' az, ami a magyarban nincs"


A th nem betű. Egyébként a th egy egyszerű hang a külföldiek számára, ellentétben szinte az összes angol magánhangzóval. (Csak egyetlen angol magánhangzónak van magyar megfelelője, ez pedig az ee, ami nagyjából í, de még ezen is lehet vitatkozni)


"magát pl. az 'ő' vagy az 'ű' betűt használják- e másik nyelvben."


Mint elhangzott, az ű speciális magyar betű. Az ő létezik a feröeriben.

2012. jan. 16. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 A kérdező kommentje:
Tudom, úgy értettem, hogy csak ha nagyon akarunk keresni az angolban, akkor talán az lehet az.
2012. jan. 16. 17:30
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!