Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan különböztethetjük meg...

Hogyan különböztethetjük meg a szépirodalmat a nemszépirodalomtól?

Figyelt kérdés
2012. okt. 4. 20:50
 1/8 anonim ***** válasza:
nemszépirodalom :D ezen behaltam
2012. okt. 4. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Miért kell ezen behalni? Hisz a feladat amit meg kell oldjak pont így kérdezi..
2012. okt. 4. 21:03
 3/8 anonim ***** válasza:
A szépirodalom általában komolyabb hangvételű, mélyebb mondanivalójú, a szórakoztató irodalom pedig könnyed időtöltésnek való, nem kell mély mondanivalót keresni benne. Annak ellenére, hogy egymás ellentétei, néha nem is egyértelmű eldönteni. Például sokan vitáznak, hogy Rejtő Renő regényei szépirodalom vagy szórakoztató (ponyva) kategória.
2012. okt. 4. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Alaque ***** válasza:
Ketfelekepp hatarozhato meg, hogy mi a szepirodalom. A valasztekosan megfogalmazott, terjengos, nehezen emesztheto leirasokat, hosszasan kifejtett mely gondolatokat, olykor oncelu, muveszi szofosasba hajlo monologok formajaban tartalmazo, bo lere eresztett szovegeket a sznobok szepirodalomnak nevezik. Rejto muvei e szempontbol nem szepirodalmiak. A masik szempont, hogy masok szepirodalomnak tartjak-e. Rejto muveit valaki annak tartja - szerintem hatarozottan nem azok.
2012. okt. 4. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen...
2012. okt. 5. 10:34
 6/8 anonim ***** válasza:

Természetesen nincs éles választóvonal, és bizonyos mértékig szubjektív is. Sőt - az ízlés változásával - koronként és helyenként is mást tarthatnak szépirodalomnak. Továbbá az is igaz, hogy mind a szépirodalmon, mind a komplemensén belül is nagyon nagy minőségi különbségek adódnak.

Ezzel együtt Gárdonyi, Örkény, Gogol, Balzac vagy Ibsen művit értelmes emberek szépirodalomnak tartják, mondanivalója és néhány stílusjegye alapján Rejtőt is tarthatjuk könnyű-szépirodalomnak. A rosszul fogalmazott, széteső, tartalmat sem, de mondanivalót végképp nem mutató "műveket" pedig nem tartjuk szépirodalomnak akkor sem, ha rendkívül tetszetős kiadásúak. És persze vannak vitatható esetek.

2012. okt. 5. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Alaque ***** válasza:
Van, ami tartalmilag mély, és szépen össze van rakva, meg van fogalmazva, mégsem nevezhető szépirodalomnak. Pl. a Harry Potter regények jól összeállított, történetileg, tartalmilag kifogástalan, logikusan felépülő alkotások, mondanivalójuk is van, a sorozat vége felé egyre "irodalmibbá" válnak, stilisztikailag viszonylag kifinomultabbak, mégsem lehet szépirodalomnak nevezni őket.
2012. okt. 5. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Azért én a Harry Pottert legmélyebb álmom párhuzamos dimenziójában se nevezném "tartalmilag mély"-nek. Pont a tartalmi mélység hiánya miatt nem szépirodalom egyébként. Egyszerű mese, még ha a mesének is lehet tartalma. Mondjuk én annak is elég elfuseráltnak tartom. Amolyan jellegzetesen maian gagyi terméknek készült mese.
2015. febr. 14. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!