Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Igaz, hogy két kék szemű...

Igaz, hogy két kék szemű embernek nem lehet kék szemű gyereke? És ez így van akkor is, ha barna barna színről beszélünk?

Figyelt kérdés
2008. szept. 23. 22:22
1 2 3 4 5
 11/41 A kérdező kommentje:
hát tulajdonképpen csak 15 éves vagyok az öcsém pedig 4 éves és újszülött korában kék szeme volt most pedig zöldes-barna. szüleinknek zöld szeme van. nekem és a bátyjámnak pedig kék.
2008. szept. 24. 15:58
 12/41 anonim ***** válasza:
84%
Hát én nem tudom. Én csak azt tudom, hogy anyukám szeme világoskék, apukám zöld, bátyámé barna, nővéremé teljesen kék, de sötétebb, az enyém meg kékeszöld. Én nem tudom, hogy ezt hogy rakta össze a természet :D
2008. szept. 24. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/41 anonim ***** válasza:
92%

Minden génből két darabot hordozunk, egyiket az édesapánktól, másikat az édesanyánktól kapjuk. Emberben a barna szemszín domináns, vagyis akkor is megjelenik a fenotípusban, azaz láthatóvá válik, ha a két allélből amit hordozol, csak az egyik a barna szemszínt kódoló gén, mert ha a szivárványhártyában sok barna festékanyag rakódik le, ami elfedi a kék színt, ami tulajdonképpen a barna festék hiányából jön.


A kék szemszín recesszív, azaz csak akkor jelenik meg a fenotípusban is, magyarul akkor válik láthatóvá, ha mindkét allél a kék szemszínt kódolja. Az ilyenkor szokásos jelölés: A - barna allél; a - kék allél;


AA-barna szemű ember

Aa-barna szemű ember

aa-kék szemű ember


Kék szeműeknek azért nem lehet barna gyermeke, mert egyikük sem hordozza a domináns allélt (Ha hordoznák, barna szemük lenne), így azt nem adhatják tovább a gyermekeiknek sem. Barna szeműeknek azért lehet kék szemű gyermeke is, mert ők vagy hordozzák a recesszív allélt, vagy nem, ez a szemükön nem látszik.


Ha apu AA, anyu AA, nem lehet kék szemű gyerekük.

Ha apu AA, anyu Aa, nem lehet kék szemű gyermekük.

Ha apu Aa, anyu Aa, ekkor születhet kék szemű gyermekük is, mégpedig 1:3 eséllyel, azaz minden negyedik gyermekük kék szemű lesz.


Ha apu AA, anyu aa, megint csak barna gyerekeik lesznek, mert mindegyikük heterozigóta lesz, azaz Aa, pedig apu barna, anyu kék szemű.


Ha apu Aa, anyu aa, a gyerekek fele lesz kék szemű, fele barna szemű. Apu barna, anyu kék szemű.


Ha apu aa, anyu aa, kizárólag kék szemű gyermekük lehet. Amúgy mindketten kék szeműek.



"Mi barna szeműek vagyunk a férjemmel, és a kisfiúnk kiköpött apja,csak hatalmas kék szemei vannak"


Te Aa, a férjed Aa. Tulajdonképpen mindegy, honnan örököltétek, a recesszív allélek akárhány nemzedéken át lappanghatnak a családban, ha az adott ember kap mellé egy domináns allélt is, nem látszik.



"Jah és még annyit még elfelejtettem mondani ha mindkét szülő barna szemű de az eggyik hordozza a kék színt adó gént akkor kicsi rá az esély de előfordulhat hogy a gyerek a kék színt örökli. "


Ha apu Aa, anyu AA, nem lehet kék szemű gyermekük, mert nem kaphat két recesszív allélt (mindkét szülőtől egyet-egyet).


"Testvérem barna szemű!Szüleink barna szeműek!Férje zöldes-barna szemű!

Lányuk:zöld szemű

Fiú:kék szemű(nem is akármilyen):o) "


Testvérem barna, de van kék szemű gyereke, az ő genotípusa: Aa Férje barna, ő is Aa

Lány is, fiú is aa, aa, a zöld szemet ne keverjük bele, mert másik gén szabályozza.


"Tehát egy véletlenszerű esetben (barna szemű szülők) egy tizenhatod az esélye, hogy kék szemű gyerekük születik. "


Te tudod rosszul, egy heterozigóta utódja egyketted eséllyel örökli vagy az egyik, vagy a másik allélt, egynegyed eséllyel lesz kék szemű gyermekük. Az, hogy valaki milyen eséllyel hordoz egy recesszív allélt leginkább statisztikai alapon dönthető el, mivel az egyes populációkon belül más és más az egyes allélek gyakorisága. Például Afrikában elég kevesen hordozzák a kék szemszínt okozó allélt, míg Svédországban sokkal többen. Annak az esélye, hogy valaki heterozigóta -e így leginkább csak becsülhető. Az egynyolcad esély akkor állna fenn, ha a kék és a barna szemszínt okozó allélek eloszlása éppen egyenlő lenne.


"Ha már van ilyen, akkor egynegyed az esélye, hogy a többi gyerek is ilyen lesz. "


Ez önellentmondás az előző megállapításoddal. Két heterozigótának valóban egynegyed eséllyel születik kék szemű gyereke.


"Nagynéném barna szemű a férja úgyszintén.3 gyermekük lett.Ebből kettő gyönyörű kék szemű!(2 kislány) a fiú lett csak barna szemű"


Apu: Aa, anyu: Aa; 2lány aa, fiú Aa vagy AA. Emberi genetikánál nem nagyon érdemes esélyeket számolgatni, mert a véletlenen sok múlik, három eset nagyon kevés ahhoz, hogy matematikai esélyeket számoljunk belőle.


Amúgy a szemszínt több gén határozza meg, a kék-barna azért iskolai példa, mert egy gén két allélja határozza meg. A zöld, sárga, egyéb változatok öröklődése bonyolultabb, mivel több gén is szabályozza így azt nem tanítják.


[link]

2008. szept. 24. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/41 anonim ***** válasza:
39%
Sok hulyeseget olvastam a valaszok kozt,tehat barmilyen szinu lehet a szem fuggetlenul a szulok szemetol,mert lehet orokolni egy uknagyapatol akinek lehet egyik szeme kek masik zold volt.
2008. szept. 24. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/41 anonim válasza:
86%
röviden és tömören attol függ ki milyen géneket hordoz,(egyszerre több félét is akár)és melyiket milyen mennyiségben.és ha a két fél találkozik összeadják amilyük van(gének)igy amelyik dominánsabb v.több olyan lessz a szín.de attól még atöbbi gént is tartalmazza.mintha kevergetnéd a színeket.kéket zöldel,aztán még kék aztán barna..........a domináns győz,v.a több
2008. szept. 24. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/41 anonim ***** válasza:
87%

"a domináns győz,v.a több"


Az ember, mint a gerincesek túlnyomó többsége, diploid szervezet, azaz minden génből egészen pontosan kettő példányt hordoz. (Kivéve az ivari kromoszómákon elhelyezkedő gének.) Nem tudom, hogyan gondolod, hogy valakinek "több" génje lenne.

2008. szept. 24. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/41 anonim ***** válasza:
89%
Az tuti nem igaz, hogy két kék szemű embernek nem lehet kék szemű a gyereke. Az én fiam szeme olyan gyönyörű kék hogy hihetetlen, és az apja is és én is kék szeműek vagyunk.
2008. szept. 24. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/41 anonim ***** válasza:
100%
Anyám és apám barna szemű, jobbkezes. Öcsém és én kék szeműek vagyunk, balkezesek... A ludas ebben apám anyja, a nagyanyánk, aki kék szemű és balkezes. Ergo élő bizonyítékai vagyunk öcsémmel, hogy nem feltétlenül számít, milyen színű a szülők szeme, nagyszülőre is visszaüthet a gyerek akkor is, ha a nagyszülő recesszív géneket hordoz. :)
2008. szept. 24. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/41 anonim ***** válasza:
76%

"Az tuti nem igaz, hogy két kék szemű embernek nem lehet kék szemű a gyereke. Az én fiam szeme olyan gyönyörű kék hogy hihetetlen, és az apja is és én is kék szeműek vagyunk."


"Ha apu aa, anyu aa, kizárólag kék szemű gyermekük lehet. Amúgy mindketten kék szeműek. "


Olvasd el figyelmesen! Két kék szemű embernek a papírforma szerint kizárólag kék szemű gyermeke lehet, mert egyiküktől sem örökölheti a domináns allélt. (aa apa, aa anya, a gyerek kizárólag aa lehet)



"Anyám és apám barna szemű, jobbkezes. Öcsém és én kék szeműek vagyunk, balkezesek... A ludas ebben apám anyja, a nagyanyánk, aki kék szemű és balkezes. Ergo élő bizonyítékai vagyunk öcsémmel, hogy nem feltétlenül számít, milyen színű a szülők szeme, nagyszülőre is visszaüthet a gyerek akkor is, ha a nagyszülő recesszív géneket hordoz. :)"


Ahhoz, hogy kék szemed lehessen, az apádtól és az anyádtól is a recesszív allélt kellett, hogy örököld, azaz mindkét szülőd heterozigóta volt (Aa). Az apádnál ez nyilvánvaló, az ő anyja aa volt, az apja mindegy, hogy mi, egy recesszív allélt mindenképpen örökölt, mert az anyjától mást nem kaphatott. Azonban ha anyád nem lenne szintén heterozigóta (Aa), akkor ti sem lehettetek volna kék szeműek (aa). Ha anyai ágon nem is volt emberemlékezet óta kék szemű, az egyik recesszív allélt mindenképpen tőle örököltétek, így ez abban a vérvonalban lappangott akárhány nemzedék óta.

2008. szept. 25. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/41 anonim ***** válasza:
100%
A genetikával itt sokan jól vannak tisztában (ahol allélról beszélnek, az már nyert ügy), csak azt felejtik el mindig, hogy bár kicsi az esélye, de alakulhat ki spontán mutáció egyik generációról a másikra, így születhet egy kék szemű párnak barna szemű gyermeke. Az esélye több, mint a hatos lottónak, de nem hiába nem zargaatják ezzel a gyerekeket középiskolában.
2008. szept. 26. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!