Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Igaz, hogy két kék szemű...

Igaz, hogy két kék szemű embernek nem lehet kék szemű gyereke? És ez így van akkor is, ha barna barna színről beszélünk?

Figyelt kérdés
2008. szept. 23. 22:22
1 2 3 4 5
 21/41 anonim válasza:
100%
Szia! A fenti "tudományosságokat" egyrészt igazolja a családi példánk: Apa, Anya kékszeműek, mi hárman gyerekek kékszeműek vagyunk. Másrészt cáfolja, mert férjem barna (az egész családjával együtt), magam ugye kék vagyok, mindkét gyerekünk csodás kék szemekkel van megáldva.
2008. szept. 27. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/41 anonim ***** válasza:
100%

"Szia! A fenti "tudományosságokat" egyrészt igazolja a családi példánk: Apa, Anya kékszeműek, mi hárman gyerekek kékszeműek vagyunk. Másrészt cáfolja, mert férjem barna (az egész családjával együtt), magam ugye kék vagyok, mindkét gyerekünk csodás kék szemekkel van megáldva."


"Ha apu Aa, anyu aa, a gyerekek fele lesz kék szemű, fele barna szemű. Apu barna, anyu kék szemű. "


Még a nemek is éppen stimmelnek. Részletesen kifejtettem minden egyes alesetet. Egy recesszív allél akárhány nemzedéken keresztül lappanghat, mert csak a domináns allél okozta fenotípus látszik. A férjed heterozigóta volt erre a génre nézve, valamelyik szülőjétől a recesszív allélt örökölte.



"de alakulhat ki spontán mutáció egyik generációról a másikra"


Történhet mitotikus rekombináció is, így Aa embernek is lehet kék szeme.


Egy elég nagy inverzió a centroméra körüli heterokromatikus régióba helyezheti át az egyik allélt, így Aa genotípusú ember is lehet kék szemű.


Kialakulhat az A allél szuppresszora is, így akár AA ember is lehet kék szemű és innentől a gyermekek szemét a szuppresszor is befolyásolja.


Kialakulhat szomatikus mozaikfolt is, így akár egy embernek is lehet egyik szeme kék, a másik barna.


Epigenetikus zavar is közbejöhet, így inaktiválódva akár egy AA ember is lehet kék szemű.


Ha örökölsz mellé valamelyik, a szemszínt meghatározó géntől függetlenül öröklődő, albinizmust okozó génből két recesszív allélt, akkor pigmenthiányos leszel, azaz vörös szemed lesz, mindegy, milyenek a szüleid.



Ezen kívül nem csak egy szemszín létezik, ezek mind-mind bejátszhatnak:

[link]


Amúgy itt egy szemszín-számoló program:

[link]

2008. szept. 27. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/41 anonim ***** válasza:
100%
Valaki árulja már el nekem, hogy miért pontozzák le az egyetlen embert, aki részletesen, okosan válaszol a kérdésre? Teljesen korrekt, hibátlan és érdekes válasz volt, és szerintem azok számára is érthető, akik nem foglalkoztak nagyon sokat a genetikával. Ha valaki okoskodásnak érzi, az valszeg féltékenységből fakad.
2008. szept. 28. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/41 anonim válasza:
100%

Válasz a kettővel ezelőtti tényleg kitűnően precíz és érthető hozzászólónak:

"A fenti "tudományosságokat"..." hozzászólásomban az idézőjelet nem neked szántam, csak később vettem észre, hogy több oldalon is vannak hozzászólások. A tiéd alapján mindenki levezetheti a dolgot a felmenőire és biztos esetben a lemenőire, a többi esetben ugye -mint írtad- a véletlen is nagyban beleszól.

2008. szept. 30. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/41 anonim válasza:

A domináns gén a barna színt hordozza.

Kék szemű csak akkor lehet valaki, ha két kék gént örököl. Ha csak egyet, akkor barna lesz a szeme (mivel a barna a domináns szín).


Szóval két kék szemű embernek csak kék szemű lehet a gyermeke. Ha nem az lesz, akkor baj van :)

Viccelődtünk is a párommal, hogy ha nem kék szemű lesz a gyerekünk, akkor nyugodtan féltékenykedhet, mert biztos, hogy nem tőle van :D (Mindkettőnk szeme színe kék).


Jah, és egy ki segítség: [link]

Próbáld ki, és meglátod :)

2008. okt. 1. 06:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/41 anonim válasza:
igen,én kékszemű vagyok anyu barnaszemű apu kékszemű ,de azér vagyok kékszemű mert apu mindkét szülője kékszemű anyunak meg anyja kékszemű apja meg barna.
2008. okt. 4. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/41 anonim ***** válasza:
0%
Meg nem unjatok ezt a temat?
2008. okt. 4. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/41 anonim válasza:
49%
A férjem,és én barnaszeműek vagyunk. A gyerek kékszemű. Apósom kékszemű,édesapám zöldszemű.Akkor ez hogy is van?
2008. dec. 16. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/41 anonim ***** válasza:
100%

"A férjem,és én barnaszeműek vagyunk. A gyerek kékszemű. Apósom kékszemű,édesapám zöldszemű.Akkor ez hogy is van?"


A barna szemszínt okozó allél domináns a kéket okozó allél felett. A zöld szemszínt egy másik gén okozza, ám e felett episztatikus a barna allél. Ez esetben játszó allélek: A - barna szem a - kék szem B - zöld szem b - kék szem x - akármilyen allél, lehet A, a vagy B, b is, nem tudnjuk.

Ax,Bx - barna szem

Ax,bb - barna szem

aa,Bx - zöld szem

aa,bb - kék szem


Te: Ax,xx Annyi látszik rajtad, hogy egy domináns, barna szemet okozó allélt hordozol, az összes többi nem. Férjed: Ax,xx szintén. Após: aa,bb pontosan tudjuk a genotípusát. Apukád aa,Bx. Mivel mindketten diploidok vagytok, azaz minden génetekből két példányt hordoztok, az egyiket az egyik, a másikat a másik szülőtöktől kapjátok.


A férjed az apósától csak a és b alléleket örökölhetett, tehát az ő genotípusa: Aa,bx te az édesapádtól csak a allélt örökölhettél, a másikat nem tudni biztosan. A te genotípusod: Aa,xx. Ebből következik, hogy édesanyád és az anyósod is barna szemű.


Ha a gyerek kék szemű, az ő genotípusa aa,bb. Mindkettőtöktől az A és a B gén recesszív allélját örökölte. Ez a te genotípusodat kicsit tisztázza, Aa,bx.


Magyarán az A génre nézve mindketten heterozigóták vagytok (Aa), így lehet kék szemű gyermeketek (aa), bár barna szeműek vagytok mindketten. Egyszerűen a gyerek mindkettőtöktől a recesszív allélt örökölte. Ennek az esélye 25% volt. A gyermekeitek 25% -a örökli a recesszív alléleket (aa); 50% -a heterozigóta, barna szemű (Aa), és 25% -a homozigóta domináns (AA), barna szemű.


Ha valamelyikőtök a B gén domináns allélját is hordozza, ezt nem lehet ennyi adat alapján eldönteni, akkor születhet zöld szemű gyermeketek is, ha az a gén két receszív allélja mellé (aa) egy dominás B allélt is örököl.

2008. dec. 16. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/41 anonim ***** válasza:
100%
Csak a következtetés maradt le: A gyermekeid 75% eséllyel barna szeműek lesznek, a maradék 25% pedig vagy kék szemű, vagy zöld, ezt nem lehet pontosan tudni.
2008. dec. 16. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!