Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Lehetne mindenki Polgár Judit?

Dq kérdése:

Lehetne mindenki Polgár Judit?

Figyelt kérdés

"Judit és a két nővére, Zsuzsa és Zsófia [...] egy pedagógiai kísérlet résztvevői: az apa, Polgár László bebizonyította, hogy a gyermekek csúcsteljesítményekre képesek, ha korai életkortól (életkoruknak megfelelő módon) képzik őket egy speciális területen. A szülők magántanulóként oktatták őket, de a sakkot nem minden más kizárásával oktatták: mindegyikük több diplomával rendelkezik, és négy-nyolc idegen nyelven beszélnek. A legjobb sakkjátékosok között tartják őket számon."


[link]


Ezt lehet egyértelmű igennek venni, vagy, bonyolultabb?



2017. jan. 15. 14:56
1 2 3
 11/29 anonim ***** válasza:
100%

A válasz sajnos nem.

A "pedagógiai kísérlet" vezetője elfelejt egy fontos változót, mégpedig azt, hogy a gyerekei valószínűleg eleve magas IQ-val születtek. Az IQ jelenlegi tudásunk szerint genetika és környezet terméke. Hiába treníroz egy 70-es IQ-jú gyereket és teremt meg neki minden szükséges környezeti feltételt, a 170-es pont közelébe se fog érni, de azért jelentősen növelheti, hogy legalább egy átlagos kog. kapacitású gyereke legyen.


Igaz felnőtt korban is lehet növelni az IQ-t, de ehhez már saját elhatározódás kell (pl. meditáció által). Érdekes lenne gyerekekkel is kipróbálni.

2017. jan. 19. 02:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/29 A kérdező kommentje:
Mibol gondolod hogy magas IQval szulettek?
2017. jan. 19. 05:57
 13/29 anonim ***** válasza:
100%
Miből gondolod, hogy nem?
2017. jan. 19. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/29 A kérdező kommentje:

Attól tartok, nem értem a helyzetet.

Kérdeztem a tudomány kategóriában, te állítottál valamit és nekem, kérdezõként kéne bizonygatnom? Nekem fogalmam nincs az az igazság. Reménykedtem hogy neked van.

2017. jan. 19. 16:42
 15/29 anonim ***** válasza:
100%
Akkor válaszolok triviálisan: A kognitív funkciók nem csak a környezeti tényezőktől (neveléstől) függnek, szóval nem lehet mindenki Polgár Judit.
2017. jan. 26. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/29 A kérdező kommentje:
Ezt lehet valahonnan tudni, amit most állítasz?
2017. jan. 26. 15:41
 17/29 anonim válasza:

Remélem nem, mert akkor nagyon butának kéne lennem... :( Neeem!


Enyhén fogalmazván: le voltam szarva.

2017. jan. 28. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/29 anonim ***** válasza:
100%

Saját elhatározásából, önmaga kedvéért akár lehetne is "mindenki" - de kb. hány éves korától képes

önmagát motiválni az átlag fiatal??

Reálisan 13 - 20 éves korban ébrednek rá arra, hogy öncélúan tanuljanak - tehát közel tíz év lemaradással, hátránnyal indulnak azok a "szerencsések" mögött, akiket mesterségesen motiváltak.

(Tanulásra ösztönözni, mielőtt az a saját vágya szabad akarata lenne csak büntetéssel és/vagy jutalmazással "lehet".

Aki bűnhődik, az nem boldog, kényszerből nem hozza ki magából a maximumot nem küzd a mestere álmaiért.

Viszont jutalmazni sem lehet egy egészséges szinten túl, mert aki, nem szenved hiányt, azt eleve motiválni kell arra, hogy tetsszen neki érdekelje a jutalom..... legyen kapzsi, telhetetlen és vágyjon több jutalomra.)

Persze nagyon szép, hogy éppen "a tanulás lehetősége" az ajándék, de ezt fel kell tudni fogni, látni kell a kontrasztot, hogy mennyivel többre viheti tanulással.

A nagy többségnél beáll az egészséges egyensúly, nevezzük lustaságnak = miszerint nem fog többet tanulni, mint aminek rövidtávon értelmét, hasznát látja.

2017. jan. 30. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/29 A kérdező kommentje:

"(Tanulásra ösztönözni, mielőtt az a saját vágya szabad akarata lenne csak büntetéssel és/vagy jutalmazással "lehet".

Aki bűnhődik, az nem boldog, kényszerből nem hozza ki magából a maximumot nem küzd a mestere álmaiért. "


Nekem ez üres frázisoknak és szofizmáknak tûnik. A kérdésben említtett Polgár konkrétan ki is probálta a lányain, nem csak elmélkedett hogy biztosan nem lehet.


Azt hiszem nem sikerült érthetõen megfogalmaznom hogy kb miket szeretnék.

Azt hiszem kiírom újra, jobban.

2017. jan. 31. 02:33
 20/29 anonim válasza:
100%

Bár elég régi a kérdés, azért válaszolok rá.

Bármit is mond Polgár apuka, számít a tehetség is. Erre pont az a bizonyíték, hogy a három lány három különböző szintet ért el sakkban. Judit a férfiak között is a legjobb 10-ben volt pályája csúcsán. Zsuzsa női világbajnok volt, férfi nagymester, de a férfiak között nem számított igazán top játékosnak. Zsófia még férfi nagymesteri címmel se rendelkezik, illetve női világbajnok se volt, a női világranglistán a legjobb 10-ig jutott. Pedig ugyanazt a képzést kapták mindhárman.

Ezen kívül meg elég nagy hülyeség amit ír a wikipédia. A sakkot igenis minden kizárásával tanulták, diplomát max. a sakkpályafutásuk után szereztek, egyedül nyelveket tanultak, bár egy idő után annyit versenyeztek külföldön, hogyha teljesen antitalentumok lettek volna, akkor is rájuk ragadt volna pár nyelv.

Úgyhogy a kérdésre válaszolva: Nem, szerintem nem lehet mindenkiből Polgár Juditot csinálni.

2017. jún. 30. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!