Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Lehetne mindenki Polgár Judit?

Dq kérdése:

Lehetne mindenki Polgár Judit?

Figyelt kérdés

"Judit és a két nővére, Zsuzsa és Zsófia [...] egy pedagógiai kísérlet résztvevői: az apa, Polgár László bebizonyította, hogy a gyermekek csúcsteljesítményekre képesek, ha korai életkortól (életkoruknak megfelelő módon) képzik őket egy speciális területen. A szülők magántanulóként oktatták őket, de a sakkot nem minden más kizárásával oktatták: mindegyikük több diplomával rendelkezik, és négy-nyolc idegen nyelven beszélnek. A legjobb sakkjátékosok között tartják őket számon."


[link]


Ezt lehet egyértelmű igennek venni, vagy, bonyolultabb?



2017. jan. 15. 14:56
1 2 3
 21/29 A kérdező kommentje:

Köszönöm ezt a választ is. Én nem tekintem a kísérlet szempontjából kudarcnak Zsófit vagy Zsuzsit.


Azt szokás gondolni, hogy a Polgár apuka tapasztalatlansága miatt nem lettek ők is Juditok.


Polgár Judit is így vélekedik:

"Édesapja pedagógiai kísérletének részeként kezdett sakkozni. Nővérével, Zsuzsával indult a program, aztán jött Zsófi, a lázadó művészlélek. Állítólag a harmadik gyerek nevelésénél, önnél állt össze a kép. Valóban így volt?


– Nagyon sok tapasztalat kellett. Minden szülő tudja, hogy más az első és megint más mondjuk a harmadik gyereke, és nem csak a karakterét tekintve. Mi, szülők is folyamatosan változunk, és a tapasztalatainkat beépítjük a következő gyerek nevelésébe. Zsuzsi hét évvel idősebb nálam. Ő már nagy sikereket ért el, amikor én elkezdtem sakkozni, voltak olyan eredményei, amelyekre felfigyelt a világ. Zsófi művészlélek, úgy alakult az élete, hogy a rendezett, „betáblázott” családi otthon után Kanadába ment egy évre nyelvet tanulni. A versenyzés szempontjából nem biztos, hogy jót tett neki. Ettől függetlenül ő is sikeres volt, és erősítette az olimpiai érmes csapatunkat, de ő érte el a „legalacsonyabb” szintet hármunk közül. Viccelődve szokta mesélni, hogy akkoriban a harmadik legjobb női sakkozó volt a családban, és egyben történetesen a világon is. Később belsőépítészetet és grafikát tanult, aminek nagy hasznát vesszük a Sakkpalota programban. Apuék velem már sok tapasztalattal felvértezve indultak el."

[link]

2017. júl. 2. 20:37
 22/29 anonim ***** válasza:
100%

Nem hiszem.

Mert mi van ha,egyszerüen nem érdekli a sakk,vagy nem szeret sakkozni.

Szóval nem àrt ha az embert érdekli valami,és azt a valamit a szülei megtalalják. És tudjak arra "fokuszáltatni" a gyereket.

Illetve hogy maga a gyerek nem csapong a témák közt:ma-űrhajos,holnap-kertész,jövőhét kedden- a kerti törpe faragóság érdekli.

2017. júl. 6. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/29 anonim ***** válasza:
100%

Azért azt is vedd figyelembe, hogy a Polgár családnál mennyit járt a rendőrség, a gyámügy majdnem elvette a lányokat, az apa majdnem ment a börtönbe, stb.- csak mert a lányok nem jártak iskolába.


Amúgy az apa ezzel azt bizonyította be, hogy igen, kellő odafigyeléssel és megfelelő okítással lehet, de azért akadnak kivételek. Pl aki szellemileg visszamaradott.

2019. febr. 7. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 anonim ***** válasza:
90%

illetve zseni és zseni között is van különbség és minden ember más, másképp fejlődik, másra fogékony, más az érdeklődési kőre.


Tehát nem minden ember lehet P.J., de az intelligenciája fejleszthető mindenkinek.


Abba gondolj bele, hogy ha pl gimis előkészítőre elviszed a gyereked, nem egyenlő, hogy a többiekkel együtt ő is majdnem max pontokat ér el. Pedig ugyanazt és ugyanabban a ritmusban, ugyanúgy tanulta az előkészítőn.

2019. febr. 7. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/29 anonim ***** válasza:
64%

Pont a 2másik gyerek példája bizonyitjahogy nem.

Judit volt az akinél meg volt minden a sikerhez.

Ez olyan mint a sport,mindenkiből lehet jó sportolót faragni,megfelelő edzéssel de kell,hogy érdekelje,szeresse az adott sportot és hozzá illő legyen.

Ha valaki utál futni,nem lesz Usein Bolt,kilehet belőlle taposni az olimpiai aranyat...de érdemes? "Gyöngyöt a disznónak"

eset.

Persze hatránya nem lesz belölle. Meg példaként fog állni a népnelőtt,stb. De láttunk már olyat,hogy aki gyerekként sikeres felnőttként elkallódik.

2019. febr. 7. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/29 anonim ***** válasza:
100%
23 és 24 voltam. Egyetértek a 25. hozzászólóval.
2019. febr. 7. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/29 A kérdező kommentje:

#23: „Azért azt is vedd figyelembe, hogy a Polgár családnál mennyit járt a rendőrség, a gyámügy majdnem elvette a lányokat, az apa majdnem ment a börtönbe, stb.- csak mert a lányok nem jártak iskolába.”


Ez ~74 körül történt, ahol nemzetközi és magyar sakkszövetségi nyomásra végül adott a minisztérium különleges engedélyt, hogy Zsuzsa lehet magántanuló.

Hiba volt a rendszerben, de egy nagyon szerencsés hiba.

Nem tudom, hogy miért/mihez kéne figyelembe venni.


Elolvastam közben P.L. könyvét (nevelj zsenit / nevelhetsz zsenit) [link] az sok mindent letisztázott bennem.

Mindenesetre közönöm az utóbbi válaszokat is!

2019. febr. 9. 00:03
 28/29 anonim ***** válasza:
64%
Nem olvastam ilyen könyveket, de aki szereti a gyerekét, az nem akar belőle zsenit nevelni. Természetesen mást jelent a tehetséggondozás. Egyszer hallottam az egyik lányt nyilatkozni, valami olyasmit mondott, hogy az ő gyerekei inkább szaladgálni fognak a téren, ami az nagypapa szerint egy értelmetlen időtöltés. Szerintem mindenben el lehet menni a végletekig, az elhanyagolással és a gondozással is, mindkettő lehet káros hatással a gyerek lelki fejlődésére.
2019. febr. 9. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/29 anonim ***** válasza:
100%

Megkell találni az egyensúlyt a téren rohangálás és a zseni nevelés között...egyik tulzásba vitele sem jó a gyereknek,még akkor sem ha ő ezt másképp látja.

Ha gyerek alapvetően nem mutat a zseniféleség felé akkor nem érdemes hajszoltatni vele a tudàst,egy idő után besokall. Persze orvos lesz meg ügyvéd meg boldogtalan alkoholista aki zug-barkacsol.


Ha szeret barkácsolni küldjük asztalosnak. Nem zseni de legalabb boldog.


Meg amit írtak már lehet,hogy nem szeret sakkozni...mással is lehet időt tölteni,meg 3diplomást szerezni...(aztán elvàlsz a ferjedtől mert neki csak 2van...) de akkor fölösleges a sakkal bh@szni az agyát.

2019. febr. 9. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!