Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Csak szerintem helytelen (és...

A nagy Levin kérdése:

Csak szerintem helytelen (és vicces) ez a megfogalmazás?

Figyelt kérdés

Idézet egy közismert hirportál cikkéből:

"A Szojuz űrkabinja március 30-án a tervek szerint visszafelé az amerikai Mark Vande Heit viszi a Földre, aki 340 nappal kedden megdöntötte az űrben tartózkodás amerikai rekordját, továbbá a két orosz űrhajóst is."

ez számomra úgy jön le, hogy nem csak a rekordot döntötte meg, hanem a két orosz űrhajóst is.

Helyesen talán igy lenne:


A Szojuz űrkabinja március 30-án a tervek szerint visszafelé az amerikai Mark Vande Heit viszi a Földre- aki 340 nappal kedden megdöntötte az űrben tartózkodás amerikai rekordját- továbbá a két orosz űrhajóst is.


Az erdeti cikk:

[link]


2022. márc. 20. 09:34
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Csóri oroszok! Ketten voltak, hát miért nem védekeztek? Nem is értem!?
2022. márc. 20. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Csak kimaradt egy betű.

továbbá a két orosz űrhajósÉt is.

2022. márc. 20. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 BringaManó ***** válasza:
82%

#2: félreérted:

nem "a két orosz űrhajós[ rekordjá]t is [megdöntötte]"

hanem: "a két orosz űrhajóst is [viszi a Földre]"


(valóban elég ügyetlen megfogalmazás az eredeti, vicces is – de hogy "helytelen", azt nem mondhatnám. mihez képest "helytelen"? erre nincs szabály(zat)...)

2022. márc. 20. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
#3 talán nem jó szó a helytelen, inkább akkor félreérthető.
2022. márc. 20. 14:38
 5/9 BringaManó ***** válasza:

lehet megpróbálni gondolatjellel javítani a helyzeten, bár az a "hangzásán" nem segít (igaz, egy cikkcímet nem szóban hallunk...).

mindenesetre én inkább úgy javítanám, hogy szóban se legyen vele ilyen gond (átfogalmazás, szórend, tagmondatok sorrendje...)

2022. márc. 20. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Jó találat :)) ki tudhatja, mik történnek a Föld árnyékos oldalán...
2022. márc. 20. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 MDaniel98 ***** válasza:
Nem, ezt szerintem is viccesen sikerült megfogalmazni.
2022. márc. 21. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

#3

"de hogy "helytelen", azt nem mondhatnám. mihez képest "helytelen"?"

Ahhoz képest helytelen, hogy nem azt írja, amit közölni akar. Vagy rosszul fogalmazott, és akkor képtelen használni az anyanyelvét, vagy pedig tényleg csak elírta, és akkor se helyes, hanem egy elírás.

Persze, ki lehet okoskodni, hogy mit AKART közölni valószínűleg, de ez akkor se egyértelmű így. Ha tényleg azt akarta volna közölni, hogy az űrhajós ráérő idejében megdugta az oroszokat, akkor lenne helyes így.

2022. ápr. 15. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Cubina ***** válasza:

Én így fogalmaztam volna meg:

A Szojuz űrkabinja március 30-án a tervek szerint két űrhajóst, valamint az amerikai Mark Vande Hei-t fogja visszarepíteni a Földre, aki 340 nappal kedden megdöntötte az űrben tartózkodás amerikai rekordját.

2022. ápr. 16. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!