Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Érezhető volt, hogy tegnap jó...

Érezhető volt, hogy tegnap jó hangulat van az osztályban. Érezhető volt, hogy tegnap jó hangulat volt az osztályban. Melyik?

Figyelt kérdés

És ha kicsit másképp írom:

Tegnap érezhető volt, hogy jó hangulat van/volt az osztályban.


2022. okt. 6. 18:41
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
92%
volt
2022. okt. 6. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
90%

Volt. Én csavarnék rajta egyet, hogy ne legyen szóismétlés:

Érezhető volt, hogy tegnap jó hangulat uralkodott az osztályban.

2022. okt. 6. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

Ok, és ha nincs időhatározó, akkor sem jó a van?

Érezhető volt, hogy jó hangulat van az osztályban.

2022. okt. 6. 22:20
 4/16 A nagy Levin ***** válasza:
100%

#3 azt is inkább így írnám:


Érezhető volt, hogy jó a hangulat az osztályban.

2022. okt. 7. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 BringaManó ***** válasza:
48%

én ezt választom:

Tegnap érezhető volt, hogy jó hangulat van az osztályban.

2022. okt. 7. 02:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

Túlbonyolítod, elég egy tagmondat.


Tegnap érezhetően jó volt a hangulat az osztályban.


Tegnap érezhetően jó hangulat volt az osztályban.


Tegnap érezhető volt a jó hangulat az osztályban.

2022. okt. 7. 04:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 BringaManó ***** válasza:
58%

csak ez a három verzió kifejezetten a tegnapi hangulatról szól, a másik (mondjuk amit én választottam) az pedig az általános hangulatról is szólhat, tehát pl.: én nem járok abba az osztályba, csak mesélték nekem, hogy ott általában jó a hangulat, de tegnap, amikor végre meglátogattam az osztályt, számomra is érezhető volt, hogy ott jó hangulat van.


Vagyis a tiédban a jó hangulat időpontja a "tegnap", az eredetiben pedig az érzés időpontja. Ahogy a #2-es is ezért más.


Ez persze általában egybe esik: ugyanakkor szoktuk a jó hangulatot érezni, amikor éppen a hangulat van (aztán abból vagy következtethetünk az általános hangulatra, vagy nem) – de ha már ennyire "matekozunk", szavakat cserélgetünk, rakosgatunk jobbra-balra, akkor mégiscsak kénytelen vagyok ennyire szételemezni a dolgot. :-D

2022. okt. 7. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 TappancsMancs ***** válasza:

Ami engem illet nem keverném a múlt idejűt a jelen idejűvel és vagy ez, vagy az. Inkább csak az egyik egységesen. És zöldeztem a többit is, jó változatok. :)


- Érezhető, hogy jó hangulat van az osztályban.

- Érezhető volt, hogy tegnap jó hangulat volt az osztályban.

2022. okt. 7. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 BringaManó ***** válasza:
47%

"Érezhető volt, hogy tegnap jó hangulat volt az osztályban."


jó, csak ez egy eleve kicsit furcsa mondat, a "tegnap" helye miatt. Abban a "sima" esetben, amikor ugyanakkor van az érzés is, amikor a jó hangulat, akkor az időhatározót a főmondatba tenném, szerintem így természetesebb:

"Érezhető volt tegnap, hogy jó hangulat van az osztályban."

Ez esetben viszont már "keveredik" a múlt és a jelen (mert magyarul így természetes).

2022. okt. 7. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 TappancsMancs ***** válasza:
9/ Csak a kérdező választákát használtam. :) És inkább csak az idők miatt írtam így ki a mondatokat. Amúgy szerintem is lehet szebben és jobban is ezt leírni. Voltak rá példák bőven, azokat nem ismétlem meg.
2022. okt. 7. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!