Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ha egy főnév elé több jelzőt...

Ha egy főnév elé több jelzőt teszünk, akkor mindig kell a jelzők közé vessző?

Figyelt kérdés

"Az élhető vörös bolygó" vagy "az élhető, vörös bolygó"?


"A piros kerek alma" vagy "a piros, kerek alma"?


2023. jan. 13. 23:41
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
43%
halmozott mondatresz közé vessző.
2023. jan. 14. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
89%
Itt az élhető és a vörös közé nem tennék, mert a vörös bolygó tulajdonképpen 1 fogalom, olyan, mintha egy főnév lenne az egész szókapcsolat. Az almásba kell. Általában kell, kivéve ha egymásnak alárendelt mondatrészekről van szó. Példa a helyesírási szabályzatból: fekete szemüveges férfi. A fekete a szemüveg jelzője, nem a férfié. Hasonló példa a legjobb magyar film, nem külön-külön a legjobb film és magyar film, hanem a magyarok közül a legjobb.
2023. jan. 14. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
87%

Így van, ahogyan a 2-es válaszoló írta.

A legolcsóbb sonkás pizzát vettem meg. (= Sonkás pizzáért mentél be a boltba, és azok közül a legolcsóbbat vetted meg.)

A kövön sütött, sonkás pizza ízlett a legjobban. (= Volt az asztalon sajtos, sonkás, gombás is, de neked a sonkás ízlett a legjobban.)

2023. jan. 14. 02:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
Ez a kövön sütött, sonkás pizza szerintem rossz példa, mert itt a vesszőt csupán a hangsúly indokolja, nem a jelentés. Ha úgy mondod ki, hogy nem teszel hangsúlyt a sonkásra, akkor már nem azt fogja jelenteni, hogy volt az asztalon sajtos, sonkás és gombás is.
2023. jan. 14. 11:00
 5/15 anonim ***** válasza:
Általában segít az, hogy akkor teszünk vesszőt, ha felcserélhetők a jelzők. Ha az élhető vörös bolygó a Marsot jelöli, akkor vessző nélkül helyes, és megcserélni sem tudjuk. Ha egy olyan bolygót jelöl, amely vörös és élhető, akkor kell a vessző, és felcserélhetők a jelzők.
2023. jan. 16. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 BringaManó ***** válasza:
48%

#4: na de hát pont azt írod az utolsó mondatodban, hogy ha más hangsúly, akkor más a jelentés... ezek szerint mégis a jelentéstől függően kell így írni, vagy úgy írni, nem? :-)

a hangsúlyozás is a jelentéstől függ, de – ez esetben – a vessző is.


(amúgy persze sokszor van, hogy ugyanolyan írású szövegeknél csak a hangsúlyozástól függ, hogy mit jelent, de speciel ebben a kövön sütött esetben az írásmód is eltér)


----


a példák talán még érzékletesebbek lettek volna, ha csak vesszőben térnek el:


A legolcsóbb sonkás pizzát vettem meg. (= Sonkás pizzáért mentél be a boltba, és azok közül a legolcsóbbat vetted meg. Vagy azt, amelyiken a legolcsóbb sonka volt... – Ez ennyiből (írásban) nem derül ki... De azért józan ésszel kitalálható, hogy inkább az előbbi. :-)


A legolcsóbb, sonkás pizzát vettem meg. (= Pizzáért mentél be a boltba, és azok közül a legolcsóbbat vetted meg, amely amúgy sonkás.)


VAGY:


A kövön sütött sonkás pizza ízlett a legjobban. (= Volt az asztalon három különböző sonkás pizza, és neked a kövön sütött ízlett a legjobban. Vagy az, amelyiken kövön sütött sonka volt... – Ez ennyiből (írásban) nem derül ki. :-)


A kövön sütött, sonkás pizza ízlett a legjobban. (= Volt az asztalon sajtos, sonkás, gombás is, de neked a sonkás ízlett a legjobban, amely amúgy kövön sütött is. Vagy a kövön sütött ízlett a legjobban, amely amúgy sonkás is. – Ez ennyiből (írásban) nem derül ki. :-)

2023. jan. 17. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

#6


Attól, hogy a vesszős mást jelent, nem a más jelentés miatt kell a vessző, hanem a hangsúly miatt.

2023. jan. 17. 11:40
 8/15 A kérdező kommentje:
Az a baj, hogy a sok buta nyelvész széttrollkodja a magyar helyesírást. Pont az ilyen esetekben kellene egybeírni a szavakat: vörösbolygó. Így egyértelmű lenne, hogy nem egy random, vörös színű bolygóról van szó, hanem a Marsról. És a vesszőkérdés se merülne fel.
2023. jan. 17. 11:45
 9/15 BringaManó ***** válasza:
lehet, hogy a nyelvészek "széttrollkodják" (persze a fontosnak vélt szempontokat szem előtt tartva, olyan módon, hogy valami rendszert tudjanak tartani benne, és megfontoltan haladva), de ez szerintem még mindig jobb, mint ha a mezei nyelvhasználók trollkodnák szét, egy-egy konkrét eset alapján, "hirtelen felindulásból"... :->
2023. jan. 17. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
Szerintem pedig nem baj, ha a mezei felhasználók széttrollkodják, a szabály merev, és papíron van, a nyelvhasználó rugalmas, és emberből van. Például az ésszerűt nem vagyok hajlandó szabályosan írni, mert olyan szó, hogy 'szerű' nincs, vagy például néha kötőjelet teszek a szó és a toldalék közé, hogy kiemeljem a szót, vagy néha nem vagyok hajlandó kis kezdőbetűvel írni bizonyos mellékneveket, tehát így lesz: "tisztelem a Kölcsey-s tanárokat", mert így logikus, így fejezi ki a gondolataimat, amiket én szabályozok. Vannak teljesen illogikus, hasraütésszerű helyesírási szabályok.
2023. jan. 17. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!