Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az ugyanolyan is helyes?

Az ugyanolyan is helyes?

Figyelt kérdés

Ez a két játékfigura egyforma.

Ez a két játékfigura ugyanolyan.


A másodiknál úgy érzem, mintha kellene még utána valami, de mindenesetre nekem kicsit furcsán hangzik így.


2023. máj. 1. 14:21
 1/5 anonim ***** válasza:
68%
Attól függ. Ami 'egyforma', az szükségképpen 'ugyanolyan' is.
2023. máj. 1. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
47%
Az első mondat a nyelvtanilag helyesebb és pontosabban megfogalmazott forma, de a második verziót is probléma nélkül megértik és használják a magyar anyanyelvűek.
2023. máj. 1. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
93%
A második verziónak olyan értelme is lehet, hogy a kérdéses két figura egy harmadik figurával (vagy figurákkal) azonos valamilyen lényegi tulajdonságukat illetően. Mindebből logikusan következik az is, hogy egymással is azonos a két figura!
2023. máj. 1. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 BringaManó ***** válasza:
86%

#2: "Az első mondat a nyelvtanilag helyesebb és pontosabban megfogalmazott forma"


Mi a gond a másodikkal? Mi benne nyelvtanilag helytelenül vagy pontatlanul megfogalmazva?


Az értelmező szótár sem tud róla, hogy ne lehetne az egyforma szinonimájaként használni:

[link]


Azt a különbséget természetesen én is érzem, hogy ha az első mondatot folytatom egy mint-tel (pl. "...egyforma, mint két tojás"), akkor az egyforma továbbra is az eredeti két figura egymáshoz való hasonlóságára utal,

ha viszont a másodikat folytatom mint-tel (pl. "...ugyanolyan, mint a hupikék törpikék", akkor az összehasonlítás máris "kifelé" mutat az első tagmondatból, és mindkét figurát valami máshoz hasonlítjuk.

De ettől még folytatás nélkül, ponttal lezárva ugyanazt jelentik, nem?


Örülnék, ha leírnád, hogy te hogy látod, hogy érzed, mi bántja abban a füledet. Nem biztos, hogy egyetértek vele, de őszintén kíváncsi vagyok rá. :-)

2023. máj. 1. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
85%
#4 BringaManó - a harmadik választ is én írtam, és abban megmagyaráztam, hogy miért nem teljesen egyértelmű a második mondat megfogalmazása.
2023. máj. 1. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!